O křeslo předsedy Strany zelených se utkají Martin Bursík a Ondřej Liška
Strana zelených si dnes na sjezdu v České Třebové volí nové vedení. Současný předseda Ondřej Liška, který křeslo obhajuje, se utká ve volbě s bývalým šéfem stran a vicepremiérem Topolánkovy vlády Martinem Bursíkem. Ten na předsednickou funkci rezignoval v roce 2009 po neúspěchu Strany zelených v evropských volbách.
Kandidáti jsou celkem čtyři – kromě dvou hlavních rivalů ještě Eva Kodymová a Jiří Koreš. Více než 200 delegátů by mělo o předsedovi rozhodnout do oběda.
Pokud by vyhrál Ondřej Liška, nechce stranu v dalších letech směřovat pouze k ekologickým tématům.
„Chci, aby zelení obrátili veškerou svoji pozornost k tomu, abychom přesvědčili veřejnost, že naše politika je politikou, která je nejen politikou ochrany životního prostředí, ale že je v zájmu konkrétních lidí, že znamená pozitivní přínos pro jejich zaměstnání, pro jejich sociální bezpečí. Myslím si, že je potřeba, aby zelení o tomto přesvědčili,“ řekl.
Martin Bursík Ondřeji Liškovi vytýká, že se strana málo věnuje ekologii a není příliš vidět ve veřejném životě a v politice. Sám by ji chtěl v příštích volbách dovést do sněmovny:
„Já si myslím, že to, co je důležité u zelených a co by měl také rozhodnout sjezd, je udržet středovou pozici zelených a vydefinovat to, že stojíme o budoucí voliče Věcí veřejných a TOP 09. Je důležité, aby Strana zelených vydefinovala pozici ke komunistům. Já budu navrhovat to, aby Strana zelených se úplně jednoznačně vydefinovala v tom smyslu, že my se na tomto projektu nebudeme žádným způsobem podílet.“
Strana chce pestré předsednictvo
Zelení budou rozhodovat také o nejužším vedení strany. Podle předsedy volební komise Václava Nováka je způsob volby nastavený tak, aby ve vedení stanuly ženy a lidé různých názorů:
„První místopředseda, který musí být opačného pohlaví než předseda, se bude volit také dvoukolovou většinovou volbou. Ale pětičlenné předsednictvo se bude volit poměrným systémem tak, aby jednotlivé názorové proudy ve straně měly své zastoupení a předsednictvo bylo pestřejší a docházelo k méně třenicím.“
Zelení vypadli z nejvyšší politiky po volbách v roce 2010, kdy nepřekročili pětiprocentní hranici a nedostali se tak do sněmovny.