Zelení si přiznávají, že sami jsou bez šancí a mají tak velký zájem netříštit síly. Ze strany Pirátů ale cítí zdrženlivost. „Část Pirátů s námi jít nechce,“ říká spolupředsedkyně Gabriela Svárovská.
Do průzkumu se zatím nepromítlo memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO, protože ho zástupci těchto subjektů podepsali až ve druhé polovině března.
Mezi Spolu a STAN jsou vůbec největší voličské překryvy, aktuálně může oba subjekty zároveň zvažovat asi 800 tisíc lidí. Toto vědomí už probublává do sporů, které budou provázet boj o tyto voliče.
Na jedné straně zuří boj ve vládním táboře mezi Spolu a STAN, na druhé straně přetahovaná mezi ANO, SPD, Motoristy či Stačilo! Řeč je o tom, mezi kým jsou největší voličské překryvy.
Němečtí Zelení získají 100 miliard eur na boj s klimatickou změnou. Jejich cílem je uhlíková neutralita do roku 2045. Merz přichází s většími investicemi a uvolňuje dluhovou brzdu
Budoucí německý kancléř Friedrich Merz má v parlamentu zajištěnou dostatečnou podporu pro svůj záměr rozproudit ekonomiku a zvýšit výdaje na obranu prostřednictvím obří půjčky.
Podle oslovených expertů by spolupráce dávala smysl i kvůli klesajícím preferencím Pirátů a stagnujícím Zeleným. Proti ale stojí snaha Zdeňka Hřiba Piráty „vycentrovat“.
Oproti minulému týdnu dle analytiků STEM mírně oslabilo ANO a mírně posílili Starostové a Piráti. Spolu ztratilo přes dva procentní body. Do sněmovny by se dostalo sedm subjektů.
Většina relevantních českých politických stran má odmítavý postoj k euru, ukazuje anketa iROZHLAS.cz. Ty, které by si ho přály, se pravděpodobně nebudou všechny společně podílet na příští české vládě.
Novou Evropskou komisi při hlasování ve Štrasburku podpořila mimo jiné těsná většina europoslanců z frakce Zelených. Ti se chtějí stát nedílnou součástí rozhodovací většiny v Evropském parlamentu.
Část mladých mužů má pocit, že liberální společnosti zapomínají na jejich problémy. Jejich posun směrem k pravici se začíná projevovat v politických průzkumech.
„Od samotného vzniku koalice bylo jasné, že tři koaliční partneři jsou velice odlišní. Důvěra mezi nimi se v posledních týdnech rozpadá,“ říká Zuzana Lizcová.
Dosavadní lídři strany rezignovali po neúspěších v předchozích volbách. Oba noví spolupředsedové se v projevech vyslovili pro navázání spojenectví s dalšími stranami pro sněmovní volby v příštím roce.
Podle Pavlíkové (Zelení) je situace nepřehledná. Byl tu velký tlak na dokončení digitalizace do konce srpna, ale pak se oznámilo, že je v pořádku ji zastavit a vyvíjet systém další tři roky.
Bezpečnostní výbor poslanecké sněmovny projednal návrh poslanců hnutí STAN a celé pětikoalice, aby české občanství mohli získat jen ti Rusové, kteří se vzdají ruského.
Rakouští Svobodní si připsali historické vítězství ve volbách, dostali 29,21 procenta hlasů. Lidovci kancléře Nehammera skončili druzí s 26,48 procenta, ztratili přes deset bodů oproti roku 2019.
Rok před celoněmeckými volbami čeká neoblíbenou vládu Olafa Scholze těžký test. Jeho sociální demokraty (SPD) i koaliční Zelení a FDP čeká nejspíš v nedělních volbách v Sasku a Durynsku porážka.
OSN dlouhodobě vyzývá mezinárodní společenství, aby do roku 2030 přestalo tolerovat uzavírání sňatků s dětmi. Jde velmi často o domluvená manželství, v kterých jsou ve většině případů dívky nezletilé.
„Jako Zelení samozřejmě chceme pokračovat v naplňování Green dealu, abychom Evropu posunuli směrem ke klimatické neutralitě, k obraně právního státu a demokracie,“ říká Reintkeová.
Víkendové eurovolby přinesly tři nezpochybnitelné vítěze a celou řádku větších či menších poražených. Zatímco u ANO, Turka a Konečné se může bujaře slavit, u Okamury nebo Pirátů si lížou rány.
Pokud by vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stejně jako v posledních volbách utvořily koalici Spolu, získaly by 22,5 procenta hlasů. Samostatně by se teď lidovci nedostali a TOP 09 by byla na hraně.
Volby se konají ve všech 12 berlínských volebních obvodech, v každém ale v jiném rozsahu. Například v Lichtenbergu se hlasuje pouze ve zhruba třech procentech volebních okrscích.