O nepotřebné bitevníky L-159 má zájem několik firem
Otázka, kam s nepotřebnými bitevníky L-159, straší českou armádu už řadu let. Teď se ale zdá, že se blýská na lepší časy. Zájemců o koupi je totiž víc.
Česká armáda kdysi koupila od Aera Vodochody celkem 72 bitevníků. Za ambiciózní plán utratila 50 miliard korun. Dnes ale vojáci létají jen na zlomku strojů, zbytek je zakonzervovaný v hangárech výrobce. Ministerstvo obrany eviduje hned několik zájemců. Potvrdil to ředitel sekce vyzbrojování Pavel Bulant.
„Dostali jsme v poslední době i s ohledem na to, že v médiích proběhly informace o tom, že Armáda České republiky tváří v tvář rozpočtovým škrtům a tváří v tvář závěrům Bílé knihy by se ráda zbavila nadbytečných letounů, respektive vyřešila, co s nadbytečnými letouny, takže jsme obdrželi dalších několik nabídek,“ uvedl Pavel Bulant.
Reportér Českého rozhlasu Nikola Bojčev mluví o prodeji nepotřebných vrtulníků L-159 v Odpoledním Radiožurnálu.mp3
Dodal, že se jedná o české i zahraniční firmy, samozřejmě se zájmem provozovat tato letadla mimo Českou republiku. S jistotou jde o Aero Vodochody, které by mohlo odkoupit část nepotřebných bitevníků a nabídnout je Iráku. Vedení společnosti a zástupci této země jednají už od roku 2009. Ředitel Aera Vodochody Ladislav Šimek doplnil, na čem momentálně váznou rozhovory.
„Obávám se, že v tuto chvíli skutečně jde o vnitřní záležitosti Iráku. Je nutno podotknout, že Irák v současné době nemá jmenovaného ministra obrany. Skutečně si myslím, že tam jde o odblokování situace v souvislosti s tím, až bude jmenován nový ministr,“ uvedl Ladislav Šimek.
Aero Vodochody říká, že s ohledem na konkurenci je výhodou českých bitevníků v tom, že jsou ihned k mání. Dále technicky splňují veškeré zadávací podmínky a jsou vhodné i k tréninku pilotů pro plánované stroje F16, protože kokpit obou letounů je prakticky totožný.
Ministerstvo obrany nyní čeká na výsledky auditu, který by měl určit adekvátní prodejní cenu jednoho bitevníku L-159. Závěry se dají čekat v polovině srpna.