Ochucený zahřívaný tabák může vést k poklesu kouření. Jeho zákaz je kontroverzní, říká Mravčík
Se závislostí na nikotinu má pomoci zákaz prodeje ochuceného zahřívaného tabáku. Podle plicních lékařů má aerosol zahřívaného tabáku podobně toxické složení jako cigaretový kouř. Tabák s příchutěmi je navíc populární i mezi mladými lidmi. Na jeho zákazu však nepanuje shoda. Podle epidemiologa Viktora Mravčíka totiž může mít dokonce i opačný efekt. Za splnění jasných podmínek by mohl kuřákům pomoci v boji proti kouření.
Jaké jsou rozdíly mezi klasickými cigaretami a zahřívaným tabákem, pokud jde o tu škodlivost?
Zahřívaný tabák patří mezi takzvané alternativní nikotinové nebo tabákové výrobky, to znamená výrobky, kde užívání nikotinu nenastává v kouři, v tom vlastně spalovaném tabáku. Patří tam výrobky, které se užívají orálně, například nikotinové sáčky, ale taky výrobky, kde dochází ke vdechování aerosolu, tam patří třeba elektronické cigarety, kde se vdechuje zahřívaný likvid, ta tekutina. Nebo ty už citované zahřívané tabákové výrobky, kde je vlastně tabák napouštěn tím samým, co je v těch likvidech, to znamená jednoduchými alkoholy - propylenglykol, glycerol - a vzniká aerosol, který se vdechuje.
Pokud by kuřáci přešli na užívání alternativních výrobků, snížily by se nemocnost a úmrtnost spojené s kouřením, věří epidemiolog Viktor Mravčík
Jak je to tedy se škodlivostí v porovnání s cigaretami? Protože alespoň co si pamatuji, říkalo se, že jeden ze zásadních problémů je právě cigaretový papírek a jeho hoření, což tady vlastně není.
No, cigaretový papírek, ale tabák jako takový. Přesně tak, u těch alternativních výrobků k tomu nedochází, takže alternativy jsou mnohem méně škodlivé, pokud jde o složení toho, co člověk vdechuje nebo užívá, než je ten spalovaný tabák. A to je velmi významné z veřejnozdravotního hlediska. Kdyby kuřáci přešli na užívání těchto alternativních výrobků, mělo by to významné dopady pro snížení nemocnosti a snížení úmrtnosti spojeného s kouřením.
Takže jinými slovy zákaz ochuceného zahřívaného tabáku není úplně správným krokem v boji proti kouření, respektive v boji se závislostí na nikotinu?
Zdaleka to není jednoznačné. Je to poměrně kontroverzní krok, protože většina kuřáků si přeje přestat kouřit, ale z různých důvodů to nedokáže nebo nechce. Takže ty alternativy jsou vlastně významnou šancí pro veřejné zdraví, pro veřejné zdravotnictví.
Pro to, aby kuřáci přešli na alternativy, musí být splněno několik podmínek. Za prvé musí být ekonomickým substitutem, to znamená, že musí být ekonomicky atraktivní, prostě levnější, než jsou klasické cigarety. Za druhé musí být biologickým substitutem, to znamená, že musí dodat nikotin ve srovnatelném množství a za třetí musí být atraktivní pro kuřáky, ať už způsobem užívání, anebo jakkoliv jinak, tam patří ty příchutě. Takže snižovat atraktivitu klasických cigaret je dobrý krok, ale snižovat atraktivitu alternativ už tak jednoznačné není.
Začal platit zákaz prodeje zahřívaného tabáku s příchutěmi. Jeho složení je podobné kouři cigaret
Číst článek
Jedním z argumentů pro zákaz ochuceného zahřívaného tabáku je to, že díky příchutím je přitažlivý pro děti a pro náctileté. Jak moc je tohle velký problém?
Tak samozřejmě je přitažlivý pro uživatele, pro kuřáky a případně i pro děti a adolescenty, dospívající. Tam platí to samé vlastně, co na té populační úrovni. Tím největším nebezpečím a tím největším zabijákem je kouření jako takové.
Ze studií, které máme k dispozici z Velké Británie, ze Spojených států, ale ostatně taky z České republiky, vyplývá, že alternativy jsou opravdu náhražkou, substitutem a že vlastně nezvyšují riziko kouření u těch, kteří je užívají, respektive nezvyšují je nějak ve značné míře. Takže pokles užívání kouření v naší náctileté populaci lze do značné míry přičíst i zvýšení využívání alternativ.