ODS po kongresu čeká hlavně řešení sporu s rebely. Ti tvrdí, že posílili
Dvoudenní kongres ODS je u konce. Strana si zvolila nové vedení. Staronový předseda Petr Nečas považuje svůj mandát za silný, také rebelující občanští demokraté ale tvrdí, že po kongresu jejich pozice posílila. Nečasova protikandidáta Ivana Fuksu totiž volila třetina delegátů. Vyřešení sporu o zvyšování daní je teď jedním z prvních úkolů strany.
Petr Nečas obhájil post předsedy ODS. V tajné volbě na stranickém kongresu v Brně porazil premiér jednoho z takzvaných rebelů, kteří odmítají zvýšení DPH - Ivana Fuksu. Prvním místopředsedou se stal ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. Vedení doplní čtyři místopředsedové Jiří Pospíšil, Pavel Blažek, Tomáš Chalupa a Miroslava Němcová.
Petr Nečas chce především sjednotit ODS. Mandát, který získal, považuje za silný - volilo ho asi 60 procent delegátů. Svým kolegům slíbil, že s nimi bude lépe komunikovat, a řekl, že je teď čeká těžká práce.
„Bude to částečný Churchill. Proč říkám částečný – bude tam pot, možná tam budou slzy, ale nebude tam v žádném případě krev,“ řekl ve vítězném projevu k delegátům Nečas.
Novou tváří ve vedení ODS je jihočeský Martin Kuba, šéf resortu průmyslu a obchodu. V tajné volbě zvítězil s velkou převahou a porazil předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou. Ještě před dvěma lety si Nečas Martina Kubu ve vedení strany nepřál. Ten teď bude druhým mužem strany.
„Chci být loajální k ODS, kde svému předsedovi, krýt mu záda, nebýt součástí žádných jiných plánů,“ prohlásil Kuba po svém zvolení.
Řadovými místopředsedy jsou plzeňský poslanec Jiří Pospíšil, ministr spravedlnosti Pavel Blažek z Jihomoravského kraje, a další nováček - ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z Prahy. Uspěla i šéfka poslanecké sněmovny Miroslava Němcová z kraje Vysočina.
Do výkonné rady ODS nebyli zvoleni Pavel Dlouhý, Ivan Langer, Petr Tluchoř ani Marek Šnajdr. Od delegátů v Brně nezískali dostatečný počet hlasů. Tluchoř a Šnajdr přitom také patří k rebelujícím poslancům. U Langra se uvažovalo, že by se po kongresu mohl vrátit do širšího vedení ODS. Dlouhý je vlivný podnikatel z jižních Čech, kterého média označují za regionálního „kmotra“.
Nové vedení mluví o změně
„Voliči nám dali jasný vzkaz, který jsme doufám pochopili, že se musíme bavit o totální změně politiky a začít dělat spoustu věcí jinak. Pokud se tak nestane, tak už nepůjde o to, že bude budoucí grémium kritizováno, ale možná se dostaneme na pětiprocentní hranici. Teď je potřeba něco dělat," řekl Pavel Blažek.
O změnách hovořil také Jiří Pospíšil: „Je dobře, že vedení je z poloviny staré, z druhé poloviny nové. Já se nedomnívám, že nyní je doba na to, aby došlo k revolučním změnám a celé vedení bylo postaveno úplně nově. Jsme uprostřed volebního období. Je potřeba pokračovat ve vládní politice, i když, jak zdůrazňuji, s výraznými změnami."
„Všichni v tom vedení jsou hotoví lidé a každý z nich je trochu jiný. Kdyby byli všichni stejní, tak by to asi moc nešlo dohromady. Já myslím, že to duo pana Nečase a pana Kuby by mohlo dobře fungovat, mohli by se dobře doplňovat. A věřím, že k tomu přispějeme i my čtyři řadoví místopředsedové,“ předpověděl úspěšnou spolupráci nového vedení Tomáš Chalupa.
SLEDOVALI JSME ONLINE druhý den volebního kongresu ODS
Číst článek
Miroslava Němcová nezastírá, že očekávala obhajobu postu první místopředsedkyně. "Tu podporu, kterou mám u lidí zvenku, ale i uvnitř ODS, tak bylo dobře, že se přetavila v tu vůli delegátů na kongresu. Očekávala jsem, že budu zvolena první místopředsedkyní, to nezastírám, ale nejsem z toho zhroucená, zklamaná. Prostě probíhají volby a s tím člověk vždycky musí počítat,“ řekla.
Jeden z prvních úkolů, který na nové vedení ODS teď čeká, je vyřešit spor se stranickými rebely o zvyšovaní daní. Ve středu mají totiž poslanci hlasovat o sporném daňovém balíčku, se kterým vláda spojila svoji další existenci.
Rebelují poslanci tvrdí, že po víkendovém kongresu jejich pozice ve straně posílila. Pro jednoho z nich, Ivana Fuksu, který prohrál v souboji s Petrem Nečasem, totiž hlasovala jedna třetina delegátů. A ti tak podle Fuksy dali najevo, že ani oni nechtějí zvyšovat daně.
„Ten výsledek hovoří o tom, že to není skupinka nějakých šesti rebelů, ale že to je skupina členů kongresu a možná i třetina členské základny. Pro mě to znamená to, že budeme jednat a budeme jednat se silným mandátem,“ prohlásil Fuksa.
Nově zvolený předseda Petr Nečas chce rebelii ve straně vyřešit co nejdřív a bude usilovat o jednotnou ODS, jak toho chce dosáhnout, ale nenaznačil.
„Určitě budete sledovat mé kroky v následujících hodinách a dnech a z nich poznáte, jaké řešení jsem zvolil,“ uvedl Nečas. Rebelové stále opakují, že věří v dohodu a pád vlády ani předčasné volby si nepřejí.
Podle opozičních stran znovuzvolení Petra Nečase do čela ODS neukončí vládní krizi. Jejich postoj ke koaličnímu kabinetu to nijak nemění.
Sociální demokraté budou dál usilovat o předčasné volby. Občanští demokraté podle nich potvrzením Nečase v čele strany usilují o další ztrátu preferencí. Komunisté zase na kongresu ODS nezaznamenali žádné konkrétní řešení současné vládní krize.
Předseda Věcí veřejných Radek John říká, že kongres alespoň přesně pojmenoval současné problémy občanských demokratů. TOP09 jako vládní strana výsledek volby vítá. Měl by prý vést ke zklidnění situace uvnitř ODS a tím i uvnitř vládní koalice.