OKD chystá plán likvidace posledního dolu na Karvinsku. Finanční rezerva pokryje výdaje i odstupné
Těžební společnost OKD už chystá podrobný plán likvidace posledního černouhelného dolu na Karvinsku. Těžba skončí na obou lokalitách dolu ČSM zkraje příštího roku. Těžební společnost OKD ukončí těžbu uhlí v Dole ČSM s rezervou více než osm miliard korun na účtech. Peníze pokryjí likvidaci dolu, sanaci, odstupné pro zaměstnance i budoucí podnikání OKD. Po pondělním setkání s firmou to uvedl premiér Petr Fiala (ODS).
I když tady vlaky pořád odváží vagony s uhlím, už běží přípravy na konec těžby naplno. „Nacházíme se v lokalitě dolu ČSM-Jih na místě, kde budeme skladovat hlušinu pro zásyp jam. Celkem budeme potřebovat 90 tisíc kubíků. Tady v té části bude skladována půlka a na severu druhá půlka,“ říká mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.
Podle mluvčí bude hlušina ze zásob OKD, stejně tak i veškeré další výdaje zaplatí důlní firma. „Plánujeme už vyklízení razící techniky, na kterou budeme mít zájemce, aby odkoupili tuto techniku buď na znovupoužití nebo na náhradní díly,“ říká provozní ředitel OKD David Hájek.
Potvrdil, že v posledním roce horníci musí vykopat přes 1,1 milionu tun černého uhlí. „Potom nám zbývá na leden dalších ještě asi 70 tisíc, které bychom podle plánu měli ještě vykopat, a tím budou všechny tři poruby ukončeny,“ dodal Hájek.
A současně se teď řeší i legislativa. Je nutné mít včas platné povolení. „K tomu nám chybí ještě závazné stanovisko ministerstva životního prostředí. Jakmile ho budeme mít, podáváme žádost na báňský úřad. V druhé polovině roku bychom měli mít rozhodnutí o povolení, které nás opravňuje vůbec tu likvidaci dolu udělat,“ vysvětlil provozní ředitel.
Člen vedení státního developera: Když nenabídneme alespoň tolik, co ostatní, investoři půjdou jinam
Číst článek
Značka OKD nezaniká – její další plány zahrnují mimo jiné vybudování průmyslového areálu a vysoce kapacitního datacentra, které přinesou regionu nové investice a perspektivu,“ uvedl předseda vlády Fiala (ODS).
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) bylo prodloužení těžby do letošního roku důležité pro řešení energetické krize a zabezpečení plynulých dodávek elektrické energie a tepla. „Mělo tak jednoznačně pozitivní vliv pro odběratele, zaměstnance a stát jako vlastníka,“ podotkl Stanjura.
V OKD nyní pracuje přibližně 3300 lidí. Na sociální program pro zaměstnance má firma připraveno 1,3 miliardy korun. Pracovníkům, s kterými ukončí pracovní poměr z organizačních důvodů, vyplatí odstupné ve výši až jedenáctinásobku průměrné měsíční mzdy.