První den senátního finále skončil. Místy přišlo hlasovat přes 10 procent voličů
- Lidé v částech Česka začali v pátek hlasovat ve druhém kole senátních voleb. Ve finálových duelech rozhodnou o 22 budoucích senátorech. Volební místnosti se uzavřeli úderem 22. hodiny. Hlasovat se opět bude po noční přestávce v sobotu od 8.00 do 14.00.
- Do pátečního večera místy hlasovalo přes deset procent voličů, někde i víc než 20 procent, zjistila od volebních komisí a zástupců samospráv agentura ČTK.
- V povodněmi poškozené České Vsi na Jesenicku se volí stejně jako v prvním kole ve speciálním hasičském kontejneru. V opavských Kateřinkách pak ve větší míře využívá mobilní volební urny.
V povodněmi poškozené České Vsi na Jesenicku stojí speciální hasičský kontejner na parkovišti u bazénu. V obci jsou běžně dva volební okrsky, tentokrát se ale volí pouze tady na jednom místě, popisuje reportérka Českého rozhlasu Barbora Taševská.
Druhé kolo voleb rozhodne o složení Senátu. Poslechněte si duely kandidátů
Číst článek
U ZŠ Edvarda Beneše v opavských Kateřinkách bývá za normálních okolností volební místnost. Nyní je ale kvůli povodním přesunuta na Mendelovo gymnázium.
Město nicméně umožnilo odvolit lidem i v ZŠ Edvarda Beneše, ve vestibulu družiny jsou mobilní urny.
„Zdá se, že zájem o provizorní volební místo je. Odvolily desítky lidí a stále přicházejí další. Někteří místní mi řekli, že tuto možnost vítají. Často jsou to senioři,“ hlásí z místa reportér Českého rozhlasu Adam Tomáš.
Podobných mobilních uren město zajistilo několik, například v MŠ Sedmikrásky nebo v ZŠ Šrámkova. Otevřena byla tato místa v pátek do 18.00 a v sobotu budou fungovat od 9.00 do 12.00.
Senátní volby neprobíhají v celém Česku, ale jenom v částech republiky. Volit můžou jít třeba lidé z obvodu Domažlice, z Teplic nebo ze Zlínska. A hlasovací místnosti se otevřely i ve velkých městech. Týká se to i jednoho z brněnských senátních obvodů a tří pražských.
Tetx pokračuje pod online reportáží.
Volí se všude tam, kde v 1. kole voleb nezískal žádný kandidát dostatečný počet hlasů, což byla více než polovina obvodů, kde letos voliči volí do Senátu.
PŘEHLED: Do Senátu se bude volit ve 22 obvodech, hlasovací lístky dostanete přímo ve volební místnosti
Číst článek
Hned v prvním kole se do Senátu dostalo celkem pět kandidátů, což je nejvíc za existenci horní parlamentní komory. O obsazení zbylých 22 míst rozhodnou voliči právě v pátek a v sobotu. Volební místnosti byly otevřené v pátek od 14 do 22 hodin, a pak se ještě v sobotu otevřou od 8 do 14 hodin.
Lidé dostanou hlasovací lístky přímo ve volební místnosti. S sebou si ale musí vzít průkaz totožnosti, tedy pas nebo občanský průkaz. S řidičským průkazem volit nelze. Průkaz taky nesmí mít propadlou platnost a letos naposledy nebude možné se prokazovat eObčankou v mobilu.
Také je dobré se předem ujistit, kde se nachází volební místnost. Ty se většinou nemění, takže kdo už volil, pravděpodobně to ví. Kdo ne, může si to ověřit na vývěsce nebo webu obecního nebo městského úřadu. Změna adresy volební místnosti se pak nevyhne některým zaplaveným obcím, voličům by to v takovém případě měl dát vědět starosta.
Volby po povodních
Některým obcím kvůli povodním s organizací, stejně jako před týdnem, pomáhá stát. V týdnu to slíbil ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN. „Pokud to nějaká obec potřebuje a jsou to zasažené regiony, tak to bude stejně – maximální součinnost, třeba i takzvané volby na klíč,“ popsal Rakušan.
Už v prvním kole se senátory stali Fischer, Čunek, Vícha, Bednář a Mračková Vildumetzová. Jde o rekord
Číst článek
Ministerstvo vnitra se znovu postará třeba o hlasování v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku.
Je důležité vědět, že v senátních volbách se nekroužkuje, jako to bylo třeba u krajských voleb. Aby se hlas počítal, musí být hlasovací lístek v úřední, tedy orazítkované, obálce, kterou volič dostane od komise, říká ředitel odboru voleb ministerstva vnitra Tomáš Jirovec.
„Když je tam vhozen samostatně do takzvané urny, tak je to neplatné. Hlasovací lístek nesmí být přetržený, může být například složený, to ano, ale musí být složený tak, aby z něj byly čitelné údaje,“ vysvětluje Jirovec. V obálce musí být vždy jen jeden hlasovací lístek, jinak je hlas neplatný.