Organizace La Strada pomáhá obětem obchodu s lidmi už 15 let
Dnešek je Světovým dnem proti obchodování s lidmi. V Česku se v neziskovém sektoru boji s tímto druhem zločinu věnuje především organizace La Strada, která před týdnem oslavila patnáct let od zavedení tuzemské SOS linky.
Od roku 1996 na linku zavolalo bezmála 6800 lidí. Je to sice nejviditelnější, ale ne jediná aktivita organizace.
„Snažíme se veřejnosti a cizincům sdělit, že každá práce má svou cenu – každý má nárok na mzdu i férové pracovní podmínky. Máme dva azylové byty s utajenou adresou pro lidi, kteří potřebují ubytování a také tým sociálních pracovníků,“ uvádí zástupkyně ředitelky La Strady Petra Kutálková.
Za 15 let se klientela La Strady výrazně proměnila. Nejprve pomáhala pouze ženám nuceným k prostituci v zahraničí, později i linka, která poskytovala informace o bezpečném cestování za prací. „Dnes tvoří největší část hovorů cizinci, kteří jsou v Česku ‚vykořisťováni‘,“ uvádí Kutálková.
Činnost La Strady popsala ve Světě o deváté zástupkyně ředitelky Petra Kutálková
Nejčastěji se prý v Česku oběti obchodování s lidmi objevují na stavbách nebo v lesnictví. La Strada řešila i případy, kdy byli čeští muži nuceni pracovat v zahraničí za otrockých podmínek například ve Velké Británii.
Organizace spolupracuje s policií, případně i státním zastupitelstvím či ministerstvem vnitra, které má speciální program podpory a ochrany obětí obchodování s lidmi. „Snažíme se hledat partnerství i v privátním sektoru, například u personálních agentur či úřadů práce,“ dodává zástupkyně ředitelky La Strady.