Osm let strávila v poslanecké lavici. Nyní bude soudkyní

Po čtyřech letech dneškem končí funkční období dvou stovek českých poslanců a poslankyň zvolených v roce 2006. Složení poslanecké sněmovny se za tu dobu několikrát změnilo. Poslední změna se odehrála nedávno, přesně před týdnem. Poslankyně ČSSD Hana Šedivá totiž složila svůj mandát, aby ji mohl prezident Václav Klaus jmenovat soudkyní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto.

Sněmovna Ústavního soudu. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Právě to ale poté vyvolalo kritiku v odborných kruzích. S nejvýraznějším odsudkem přišla předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček ve Světě o desáté.

„V situaci, kdy paní poslankyně se těsně před uplynutím mandátu vzdala své poslanecké funkce, aby vzápětí mohla být jmenována soudkyní, vidím v plné míře problém nedodržení principu slučitelnosti funkce soudce s funkcí člena parlamentu,“ řekla Brožová.

Rádio Česko má k dispozici některé nové informace o tom, co jmenování Hany Šedivé soudkyní předcházelo. K tomu, aby mohla o post soudkyně vůbec usilovat, musela jí například ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová uznat devatenáct let starou zkoušku komerčního právníka za ‚odbornou justiční zkoušku‘, jak vyžaduje zákon.

Princip nezávislosti soudnictví

O zařazení exposlankyně Hany Šedivé k Obvodnímu soudu pro Prahu 6 požádal ministerstvo spravedlnosti předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. „Jsem přesvědčen, že každý bude posilou, ale samozřejmě nevylučuji, že ve všech případech se to nepovede, tak jako jsme to párkrát zažili v historii,“ řekl Sváček.

Hana Šedivá strávila posledních osm let ve sněmovně a předtím pracovala buď jako podnikový právník nebo správkyně konkurzní podstaty. „My jsme do šestnácti kandidátů, které jsme měli, zařadili všechny justiční čekatele, které jsme v té době k dispozici a kteří splňovali formální náležitosti,“ poznamenal předseda pražského Městského soudu.

Sváček je přesvědčen, že každý z nich má předpoklad stát se soudcem. „Ať je to justiční čekatel, asistent soudce nebo advokát, například s praxí v zákonodárném sboru,“ řekl Sváček s tím, že podle jeho názoru k žádnému porušení principu nezávislosti soudnictví nebo neslučitelnosti soudní a zákonodárné moci v daném případě nedošlo.

Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme