Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Osoba blízká? Může to být i dobrý přítel, vysvětlil Ústavní soud

Soudy musejí bedlivě a individuálně posuzovat případy, ve kterých se objeví osoba blízká, aniž by šlo o rodinného příslušníka. K tomuto závěru dospěl Ústavní soud. Zastal se ženy, která dostala pokutu za odmítnutí svědectví, protože nechtěla ohrozit své dobré přátele.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přátelé, kamarádi, lidé (ilustrační foto)

Přátelé, kamarádi, lidé (ilustrační foto) | Foto: 5688709 | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Žena odmítla vypovídat v případu, kdy její kamarádka oznámila policistům znásilnění vlastním manželem, se kterým se rozváděla.

Svědeckou výpověď nechtěla poskytnout, aby své blízké přátele neohrozila trestním stíháním. A zdůvodnila to tím, že je osoba blízká. Stěžovatelka byla jejich dlouholetá kamarádka. S poškozenou se znala už od školky a přátelský vztah navázala také s jejím manželem. Jezdili spolu na rodinné dovolené a podobně.

Osoba blízká v zákonech

Listina základních práv a svobod umožňuje každému odepřít výpověď, pokud by jí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké. Toto ustanovení je potom konkretizováno v zákonech, například trestním řádu nebo trestním zákoníku.

Policisté jí ale za to uložili pokutu deset tisíc korun. Domnívali se, že by mohla poskytnout důležité informace pro vyšetřování, protože z výpisu komunikace mezi telefonními čísly obou žen vyplynulo, že si spolu bezprostředně po znásilnění pětkrát volaly.

Tito přátelé se navíc podle policie a okresního soudu nestýkali příliš často. Naposled se měli vidět na Silvestra v roce 2016 a ke znásilnění mělo dojít v září 2017. Vzhledem k tomu, že měla být žena klíčovou svědkyní, byl případ nakonec odložen.

Osobou blízkou jsou nejen příbuzní

Ústavní soud v úterý vyložil, že za osobu blízkou je možné považovat nejen příbuzné, ale i blízké přátele, pokud mezi nimi existuje intenzivní citový vztah. To je potřeba posuzovat individuálně a zkoumat, jestli o takový blízký vztah skutečně jde, nestačí totiž jen běžná lidská sounáležitost.

Přátelství totiž může být v některých případech stejně silné nebo i sinější než pouto rodinné. Citové pouto přitom nemusí záviset na tom, jak často se přátelé stýkají.

„Intenzita přátelského vztahu může být dána celou řadou aspektů. Okolnost, že se dané osoby delší dobu nevídají, nicméně nemůže být interpretována jako měřítko, z něhož by bylo možné dovodit, že se již nejedná o blízký vztah, jak chybně dovodil okresní soud,“ poznamenal soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Vlasta Gajdošíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme