Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Osoba blízká už při přestupku nepomůže. Úřady nezajímá viník, ale provozovatel auta

Osoba blízká se v sobotu změní v osobu vzdálenou. Na první pohled nesmyslnou větu většina řidičů okamžitě pochopila. Novela silničního zákona, která začne platit 19. ledna, totiž mění způsob řešení dopravních přestupků, kde není znám viník. U nových, méně závažných přestupků, už ho úřady ani hledat nebudou, odpovědnost bude na provozovateli vozidla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní kamery, kamery na měření rychlosti

Bezpečnostní kamery, kamery na měření rychlosti | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Až tři čtvrtiny přestupků, generovaných automatickými systémy, končí odložením. Stačí, aby vlastník auta s odkazem na Listinu práv a svobod prohlásil, že auto v té době řídila osoba jemu blízká, kterou nechce vystavit postihu. A mnozí řidiči se netají tím, že právě díky tomu bez problémů a hlavně bez bodů zvládají nástrahy úsekového měření.

Teď už to ale nepůjde. U přestupků se zavádí objektivní odpovědnost provozovatele vozidla, takže i když ten nebude chtít říct, kdo auto řídil, bude muset zaplatit určitou částku. Trestné body ale nedostane.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek redaktorky Evy Kézrové o zrušení "osoby blízké"

„V první fázi provozovateli vozidla pošleme výzvu s určenou částkou k zaplacení. Pokud tuto částku uhradí, věc přestupku se odkládá a dále se již neřeší,“ vysvětluje Milan Hubka, který na pražském magistrátu zodpovídá za správní řízení v oblasti dopravních přestupků, a pokračuje:

„Pokud neuhradí nebo uhradí po lhůtě, nastupuje klasické správní řízení o správním deliktu tohoto provozovatele vozidla. Případně má možnost oznámit totožnost konkrétního řidiče a my to pak budeme řešit s tímto řidičem.“

Konkrétní příklad: Pokud půjde o překročení rychlosti do 20 kilometrů v hodině, pak by vyzývací částka měla být 500 korun, v případě následného správního řízení může pokuta dosáhnout až 10 tisíc korun plus náklady na řízení.

Nepomůže ani 'osoba vzdálená'

A co ta dobrá internetová rada, uvést jako řidiče cizince nejlépe z druhé strany zeměkoule? „Když se někdo odvolá na ‚osobu vzdálenou‘, tak si moc nepomůže. Pokud my nebudeme schopni tu osobu dohledat, tak řízení zastavíme nebo odložíme a obrátíme se zpátky na provozovatele vozidla, se kterým to budeme řešit,“ podotýká Hubka.

Ministerstvo dopravy teď řeší, jaká v tom případě bude sankce. Sankcionováno ale může být pouze určité porušení pravidel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na změny v řešení dopravních přestupků jsme se ptali ředitele dopravně správního odboru ministerstva dopravy Vladimíra Vošického

„A to konkrétně přestupky zjištěné pomocí automatických systémů dohlížejících na bezpečnost a plynulost provozu, to znamená typicky kamerovými systémy, automatickými radary a podobně, a současně přestupky zaviněné nedovoleným zastavením a stáním na pozemní komunikaci. To jsou typické delikty, kdy není možné bezprostředně zjistit totožnost řidiče,“ říká dopravní právník Jan Kněžínek.

Podle odhadu náměstka pražské městské policie Ludvíka Klemy mnoho řidičů využije možnost zaplatit pokutu, ale nedostat body.

„Strážníci zahájí blokové řízení, ale právem toho dotyčného je ten přestupek neuznat. A v té chvíli my celý ten spis takzvaně zabalíme a předáme ho správnímu orgánu. Já se obávám, že to mohou být až dvě třetiny, protože pro některé bude výhodnější si nechat dát pokutu za správní delikt než za překroční rychlosti a podobně,“ tvrdí Klema.

Eva Kézrová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme