Osvobozený vězeň Tempel povolal před soud vraha a násilníka. Po státu požaduje 86 milionů korun
Osvobozený vězeň Robert Tempel se před Obvodním soudem pro Prahu 2 nadále snaží prokázat, že ho má stát za nezákonné věznění odškodnit částkou téměř 86 milionů korun. V úterý se za ohrádky pro svědky postavili odsouzený vrah Albert Žirovnický a násilník Jindřich Schmied. Oba se s Tempelem seznámili při výkonu trestu.
Soudkyně Klára Babičková v úterý přistoupila k výslechům dvou svědků, kteří se s osvobozeným vězněm Tempelem seznámili ve věznicích Mírov a Bělušice. Sami totiž spáchali trestné násilné činy.
Soudkyně v případě odškodnění Tempela chce vyjet do věznic. Bývalý vězeň již urovnal vztahy s Kajínkem
Číst článek
První z nich, Albert Žirovnický, strávil ve vězení téměř 18 let za vraždu prodavače v roce 2000 a dřívější loupeže. Nyní předstoupil před soudkyni jako svědek, protože s Tempelem byli několik měsíců umístěni v jedné cele na Mírově.
Žirovnický před soudem popisoval, že k Tempelovi měla vězeňská služba úplně odlišný přístup. Jako příklad uvedl, že on a další odsouzení vrahové neměli tak přísné převozy k soudním líčením nebo do nemocnic.
Již propuštěný vrah dle svých slov podal na Českou republiku na 250 žalob. A pomáhal i s tou, která nakonec uspěla u Evropského soudu pro lidská práva a vedla k úplnému osvobození Tempela. „Byli jsme nadále v kontaktu, domluvili jsme se tam, že mu pomohu v té jeho věci, když jsem viděl, co to s tím chlapem dělá, tak mě to prostě štvalo,“ prohlásil Žirovnický u soudu.
Debata u fotek z věznice
Žirovnický měl také na monitoru počítače v soudní síni zhodnotit fotografie cel, které zaslala mírovská věznice. Shodně ale s Tempelem odmítli, že by v těchto vyobrazených místnostech trávili trest odnětí svobody.
Následně, když se oba bývalí vězni pustili před obrazovkou do řeči a vzpomínali, kde byl kdo umístěn, je soudkyně zarazila. „Pane žalobce nenapovídejte, nechte si to na potom,“ umírnila Tempela.
Nejde vymazat, co mi způsobili, vypověděl osvobozený vězeň Tempel. Po státu žádá 86 milionů korun
Číst článek
Zhruba za hodinu se za ohrádku pro svědky postavil i Jindřich Schmied z kolotočářské rodiny, jejíž členové byli odsouzeni za mučení mladíka, kterého několik dní věznili, fyzicky trýznili a následně postřelili vzduchovkou. Schmied si měl odpykat šestiletý trest ve věznici se zvýšenou ostrahou.
A právě tam se setkal s Tempelem, se kterým se zná asi od patnácti let. Ve věznici v Bělušicích byli spolu na stejném oddíle. Také tento zavalitý muž v kožené bundě soudu vypověděl, že osvobozený Tempel měl přísný režim vymykající se normálu.
Schmied například popisoval, že Tempela jako jediného vězeňská služba před procházkou v areálu věznice spoutala, odvedla ho na dvůr a až tam mu pouta na rukou a nohou sundala. Podle něj takový postup dozorci volili na přímý příkaz vedení věznice.
Zásah evropského soudu
Robert Tempel byl původně odsouzen ze dvě vraždy. Podle tehdejší obžaloby měl večer 20. srpna 2001 vylákat dva muže na lesní parkoviště u Hruškové na Sokolovsku. Na domluveném místě měl jednomu z nich předat 400 tisíc korun za vozidlo značky Audi. Oba podle obžaloby ale usmrtil hrubým fyzickým násilím a několika výstřely ze zbraně, která se ale nikdy nenašla.
Osvobozující rozsudek po 20 letech vězení: Tempel se vražd dopustit mohl, neexistuje ale dostatek důkazů
Číst článek
Následně měl oběma ukrást mobilní telefony a těla zahrabat na Chebsku. Za to ho soud poslal na zbytek života za mříže. Od vražd uplynulo více než dvacet let a Robert Tempel se opět ocitl na svobodě. Po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku o tom v říjnu loňského roku rozhodl Vrchní soud v Praze.
S případem si již od počátku nevěděla česká justice rady, jak dříve podrobně popsal server iROZHLAS.cz. Zatímco Krajský soud v Plzni opakovaně vydával rozsudky o neprokázání viny a zprošťoval tak Tempela obžaloby, odvolací Vrchní soud v Praze verdikty rušil a nařizoval obstarání dalších a dalších důkazů. To se v průběhu necelých tří let odehrálo čtyřikrát.
Státní zástupkyně nechtěla Tempelovu nevinu přijmout a znovu se obrátila na pražský vrchní soud, který rozsudek zrušil. Nařídil navíc, aby se případem nově zabýval Krajský soud v Praze. Tam už rozhodli podle představ vrchního soudu a poslali Tempela do vězení na doživotí.
Zastání po 20 letech
Zastání Tempel našel až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který předloni v červnu jasně konstatoval, že česká justice svým postupem porušila Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Vrchnímu soudu v Praze také například vytkl, že rozsudky rušil tolikrát, dokud jiný soud neuznal pachatele vinným, nebo hodnotil věrohodnost svědka, i když ho sám nevyslechl.
Úplně poslední rozsudek z loňského října připouští možnou Tempelovu vinu, ale není si jí naprosto jistý. „Odvolací senát se proto ocitl v situaci, kdy shromážděné důkazy sice nasvědčovaly reálné možnosti, že obžalovaný se mohl skutku uvedeného v žalobním návrhu dopustit, současně však takový závěr nebylo možno dovodit jednoznačně a bez důvodných pochybností,“ uvedl předseda senátu Robert Fremr.