Ne každá osoba má dobrou pověst, brání se ministerstvo žalobě o odškodnění ve výši 86 milionů
Obvodní soud pro Prahu 2 v úterý začal projednávat žalobu, kterou podal osvobozený vězeň Robert Tempel. Po ministerstvu spravedlnosti požaduje odškodné za protiprávní odsouzení k doživotí za dvě vraždy ve výši zhruba 86 milionů korun. Ministerstvo se takové částce brání a namítá například, že Tempel již před odsouzením neměl dobrou pověst, protože páchal majetkovou trestnou činnost. Ve hře je i návštěva jednotlivých věznic.
Roberta Tempela propustily české soudy před dvěma lety po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který došel k závěru, že důkazy neprokázaly, že by Tempel vraždy skutečně spáchal.
Ministerstvo spravedlnosti nesouhlasí s 97 miliony korun pro Tempela. Osvobozený vězeň podal žalobu
Číst článek
Za doživotní odsouzení a dvacetileté věznění nyní požaduje po státu přes 86 milionů korun. Na několika dřívějších jednáních proběhly snahy o mimosoudní vyrovnání i omluvy přímo od ministra Pavla Blažka (ODS). Na konečné částce odškodnění se ale neshodli, protože ministerstvo vyplatilo za nezákonný výkon odnětí svobody jen zlomek požadované sumy – necelé čtyři miliony korun.
Zbyněk Řezáč, který ministerstvo zastupuje, například před soudem namítal, že Tempel byl již dříve odsouzen za majetkovou trestnou činnost, a věznici by tak opustil až v srpnu 2016. Zároveň tak chtěl doložit, že si tím Tempel zkazil pověst.
S tím ale Tempelův obhájce Petr Strukbauer nesouhlasil a namítal, že je rozdíl, zda vězeň vykonává spravedlivý časově omezený trest, nebo vykonává „nespravedlivý trest doživotí“. To je podle něj v českých podmínkách „chmurná představa“. Stejný názor jako ministerstvo ale již při prvním líčení vyslovila i předsedkyně soudu Klára Babičková.
‚Tour de věznice‘
Ministerstvo také před soudem uvedlo, že mu je celé situace s odsouzením líto a že se snažilo maximálně vyhovět požadavkům protiprávně odsouzeného vězně.
Zároveň odmítá jeho tvrzení, že by měl doživotní stigma, které mu nyní brání v normálním životě. Zástupce ministerstva totiž namítal, že po propuštění z vězení začal Tempel podnikat a nyní dosahuje několikamilionových obratů.
Další Tempelův advokát Jakub Kříž dříve pro server iROZHLAS.cz uvedl, že se při stanovení částky museli inspirovat v zahraničí. Soudkyně Babičková ale uvedla, že se nebude zahraniční judikaturou řídit, protože to pro ni není relevantní.
Babičková sdělila, že jí věznice na její žádost zaslaly fotografie cel, ve kterých si Tempel odpykával trest. Dotázala se pak obhájce Strukbauera, zda je to pro něj dostačující, nebo by chtěl zorganizovat „tour de věznice“. Obhájce si rozmyslí možnost, že by se takovým způsobem jeli do věznic podívat, protože to podle něj více vypoví o atmosféře v jednotlivých zařízení.
Babičková jednání odročila, další tak proběhne na začátku února.
Kauza Tempel
Robert Tempel se podle původní obžaloby měl dopustit dvou vražd. Večer 20. srpna 2001 měl vylákat dva muže na lesní parkoviště u Hruškové na Sokolovsku. Na domluveném místě měl jednomu z nich předat 400 tisíc korun za vozidlo značky Audi. Oba podle obžaloby ale usmrtil hrubým fyzickým násilím a několika výstřely ze zbraně, která se ale nikdy nenašla.
Osvobozující rozsudek po 20 letech vězení: Tempel se vražd dopustit mohl, neexistuje ale dostatek důkazů
Číst článek
Následně měl oběma ukrást mobilní telefony a těla zahrabat na Chebsku. Za to ho soud poslal na zbytek života za mříže. Od vražd uplynulo více než dvacet let a Robert Tempel se opět ocitl na svobodě. Po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku o tom v říjnu loňského roku rozhodl Vrchní soud v Praze.
S případem si již od počátku nevěděla česká justice rady, jak dříve podrobně popsal server iROZHLAS.cz. Zatímco Krajský soud v Plzni opakovaně vydával rozsudky o neprokázání viny a zprošťoval tak Tempela obžaloby, odvolací Vrchní soud v Praze verdikty rušil a nařizoval obstarání dalších a dalších důkazů. To se v průběhu necelých tří let odehrálo čtyřikrát.
Státní zástupkyně však nechtěla Tempelovu nevinu přijmout a znovu se obrátila na pražský vrchní soud, který rozsudek zrušil. Nařídil navíc, aby se případem nově zabýval Krajský soud v Praze. Tam už rozhodli podle představ vrchního soudu a poslali Tempela do vězení na doživotí.
Zastání po 20 letech
Zastání Tempel našel až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který předloni v červnu jasně konstatoval, že česká justice svým postupem porušila Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Vrchnímu soudu v Praze také například vytkl, že rozsudky rušil tolikrát, dokud jiný soud neuznal pachatele vinným, nebo hodnotil věrohodnost svědka, i když ho sám nevyslechl.
Úplně poslední rozsudek z loňského října připouští možnou Tempelovu vinu, ale není si jí naprosto jistý. „Odvolací senát se proto ocitl v situaci, kdy shromážděné důkazy sice nasvědčovaly reálné možnosti, že obžalovaný se mohl skutku uvedeného v žalobním návrhu dopustit, současně však takový závěr nebylo možno dovodit jednoznačně a bez důvodných pochybností,“ uvedl předseda senátu Robert Fremr.