Soudkyně v případě odškodnění Tempela chce vyjet do věznic. Bývalý vězeň již urovnal vztahy s Kajínkem
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Klára Babičková se chce podívat do věznic ve Valdicích a na Pankráci. Právě v nich byl ve výkonu trestu dnes již osvobozený vězeň Robert Tempel, který se soudí o odškodnění ve výši zhruba 86 milionů korun. Soudkyně již požádala ředitele věznic o zpřístupnění. Uvedla to na úterním jednání soudu.
Robert Tempel, který po státu požaduje 86 milionů za nezákonné doživotní věznění, požádal soudkyni již na dřívějších jednáních, aby se jela podívat do věznic, kde po dobu trestu pobýval. Především pak, aby viděla takzvané „díry“, tedy cely, kam jsou vězni umístěni za kázeňské prohřešky.
Soudkyně Babičková tomuto návrhu na úterním líčení vyhověla a již požádala ředitele věznice ve Valdicích a na Pankráci o zpřístupnění těchto částí. Zda na to ředitelé přistoupí, záleží podle předsedkyně senátu na nich. Akce „Tour de věznice“, jak to sama dříve glosovala, by se vedle ní měli případně zúčastnit žalobce Tempel s obhájcem a zástupce ministerstva spravedlnosti.
Na jednání také Tempel uvedl, že již nemá rozpory s propuštěným vrahem Jiřím Kajínkem, který v médiích rozhlašoval, že má po jeho osvobozujícím rozsudku strach o život svých blízkých. „S Kajínkem jsme se kontaktovali a už jsme spolu v pohodě,“ řekl soudu.
‚Věřila jsem v nevinu‘
Před úterním líčením, na kterém se snaží prokázat dvacet let vězněný Tempel míru způsobené újmy, vypovídali i jeho manželka a syn.
Ta řekla, že po celou dobu věřila v jeho nevinu. „Nevěřila jsem, že si tu dvojnásobnou vraždu odsedí, protože to neudělal. Počítala jsem s tím, že ho osvobodí, ale odsedí si trest za finanční trestnou činnost,“ uvedla za ohrádkou pro svědky.
Problémy ve škole měl podle ní i jejich syn. „Děcka ve škole se mu posmívaly, že jeho táta je vrah. Měla jsem problém se zaměstnáním. Musela jsem mít dvě práce, abych to vůbec utáhla. Když jsme za ním jezdili, stálo nás to strašně jak energie, tak peněz i nervů,“ popsala soudkyni.
Jeho manželka si myslí, že dodnes má Tempel kvůli odsouzení nálepku ve společnosti. „Má cejch vraha, pořád je vnímaný, že je vrah,“ řekla.
Soudkyně Babičková dopoledne také provedla řadu listinných důkazů, především tedy novinové články a televizní reportáže. Tempel se pomocí nich snažil dokázat, že je i nadále vyobrazován jako vrah, ačkoliv ho české soudy zprostily viny.
Robert Tempel byl původně odsouzen ze dvě vraždy. Podle tehdejší obžaloby měl večer 20. srpna 2001 vylákat dva muže na lesní parkoviště u Hruškové na Sokolovsku. Na domluveném místě měl jednomu z nich předat 400 tisíc korun za vozidlo značky Audi. Oba podle obžaloby ale usmrtil hrubým fyzickým násilím a několika výstřely ze zbraně, která se ale nikdy nenašla.
Následně měl oběma ukrást mobilní telefony a těla zahrabat na Chebsku. Za to ho soud poslal na zbytek života za mříže. Od vražd uplynulo více než dvacet let a Robert Tempel se opět ocitl na svobodě. Po zásahu Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku o tom v říjnu loňského roku rozhodl Vrchní soud v Praze.
S případem si již od počátku nevěděla česká justice rady, jak dřívepodrobně popsal server iROZHLAS.cz. Zatímco Krajský soud v Plzni opakovaně vydával rozsudky o neprokázání viny a zprošťoval tak Tempela obžaloby, odvolací Vrchní soud v Praze verdikty rušil a nařizoval obstarání dalších a dalších důkazů. To se v průběhu necelých tří let odehrálo čtyřikrát.
Státní zástupkyně však nechtěla Tempelovu nevinu přijmout a znovu se obrátila na pražský vrchní soud, který rozsudek zrušil. Nařídil navíc, aby se případem nově zabýval Krajský soud v Praze. Tam už rozhodli podle představ vrchního soudu a poslali Tempela do vězení na doživotí.
Zastání po 20 letech
Zastání Tempelnašel až u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který předloni v červnu jasně konstatoval, že česká justice svým postupem porušila Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Vrchnímu soudu v Praze také například vytkl, že rozsudky rušil tolikrát, dokud jiný soud neuznal pachatele vinným, nebo hodnotil věrohodnost svědka, i když ho sám nevyslechl.
Úplně poslední rozsudek z loňského října připouští možnou Tempelovu vinu, ale není si jí naprosto jistý. „Odvolací senát se proto ocitl v situaci, kdy shromážděné důkazy sice nasvědčovaly reálné možnosti, že obžalovaný se mohl skutku uvedeného v žalobním návrhu dopustit, současně však takový závěr nebylo možno dovodit jednoznačně a bez důvodných pochybností,“ uvedl předseda senátu Robert Fremr.
Jak rozhodovaly soudy o Robertu Tempelovi
17. 09. 2004 Zproštěn obžaloby Krajským soud v Plzni
Poprvé o údajných vraždách rozhodl Krajský soud v Plzni v prospěch Roberta Tempela. Zprostil ho totiž obžaloby za trestný čin vraždy.
01. 12. 2004 Zrušení předchozího rozsudku
Vrchní soud v Praze na odvolání státní zástupkyně zrušil předchozí verdikt a vrátil věc k novému projednání. Podle odvolacího soudu se totiž plzeňští soudci nedostatečně vypořádali se všemi důkazy.
01. 02. 2005 Zproštěn podruhé
Poté, co se případ Roberta Tempela, vrátil ke Krajskému soudu v Plzni, soudci ho opět zprostili obžaloby.
27. 04. 2005 Zrušení předchozího rozsudku No. 2
Do hry se opět dostává státní zástupkyně, která se nespokojila s rozhodnutím plzeňského soudu a podává odvolání. Vrchní soud v Praze rozsudek opět zrušil a vrátil k novému projednání. Sám přitom rozhodl o třináctiletém trestu odnětí svobody za další trestnou činnost. Pražští soudci také nařídili, aby případ rozhodl senát v jiném složení.
Ústavní stížnost 15. 09. 2005
Obžalovaný nesouhlasil s rozhodnutím vrchního soudu, že má jeho případ projednat senát v jiném složení, a obrátil se na Ústavní soud. Stížnost ale Ústavní soud zamítl jako zjevně neopodstatněnou.
18. 05. 2006 Zproštěn potřetí
Soudci Krajského soudu v Plzni v novém složení znovu zkoumali všechny důkazy a další ještě doplnili. Následně ale opět zopakovali, že nepovažují klíčového svědka za věrohodného a Tempela zprostili obžaloby.
04. 10. 2006 Zrušení předchozího rozsudku No. 3
Vrchní soud v Praze opět zrušil rozsudek plzeňských soudců v plném rozsahu, když jim vytkl, že jednostranné hodnocení důkazů ve prospěch obžalovaného nelze dovádět do absurdity. Krajskému soudu opět nařídil doplnit další důkazy.
06. 03. 2007 Zproštěn počtvrté
Další důkazy doplněny, o vině Roberta Tempela přesto nerozhodnuto. I na počtvrté ho Krajský soud v Plzni zprostil obžaloby. Soudci totiž nebyli zcela přesvědčeni o vrahovi.
29. 05. 2007 Zrušení předchozího rozsudku No. 4
„Krajský soud v Plzni zjevně není schopen se oprostit od zaujatého hodnocení důkazů, respektive postrádá vůli ve věci objektivně a spravedlivě rozhodnout,“ konstatoval Vrchní soud v Praze, když verdikt opět zrušil. Navíc nařídil, aby celý případ nově místo v Plzni projednal Krajský soud v Praze. Později zrušeno Ústavním soudem.
13. 12. 2007 Druhá ústavní stížnost
Robert Tempel se podruhé obrátil na Ústavní soud. Ten ale znovu ústavní stížnost zamítl jako nepřípustnou a zjevně neopodstatněnou.
26. 11. 2008 Uznán vinným trestným činem vraždy
Krajský soud v Praze nově uznal Tempela vinným a odsoudil ho k souhrnnému trestu doživotí. Soudci totiž - narozdíl od jejich plzeňských kolegů - dospěli k závěru, že svědectví vykazuje jen nevýznamné rozpory a je věrohodné. Později zrušeno Ústavním soudem.
09. 12. 2009 Potvrzení verdiktu
Odsouzený Tempel podal proti verdiktu odvolání k Vrchnímu soudu v Praze. Ten sice předchozí rozsudek částečně zrušil ale jen ve výroku o trestu. Znění změnil na „výjimečný trest odnětí svobody na doživotí“. Později zrušeno Ústavním soudem.
28. 07. 2011 Dovolání k Nejvyššímu soudu
Tempel napadl i rozsudek vrchního soudu, když podal dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten však krok odsouzeného odmítl jako zjevně neopodstatněný. Ztotožnil se s hodnocením důkazů a označil je za logické. Později zrušeno Ústavním soudem.
19. 04. 2012 Ústavní stížnost
Další ústavní stížnost a další její zamítnutí Ústavním soudem. Opět ohodnocená jako zjevně neopodstatněná. Ještě ten rok podal Tempel stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva.
25. 06. 2020 Rozsudek proti České republice
Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že postupem soudů došlo k porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Neztotožnil se se závěry Vrchního soudu v Praze, zejména tím, že hodnotil důkazy a věrohodnost svědka, aniž by ho vyslechl, a podsouval názory pražskému soudu, že by měl rozhodnut jinak.
16. 11. 2020 Návrh na povolení obnovení řízení
Odsouzený Robert Tempel se po evropském rozsudku opět obrátil na Ústavní soud a žádal o povolení obnovy jeho předešlých dvou ústavních stížností. Ústavní soudci jeho žádosti vyhověli, dospěli k závěru, že byla porušena základní práva na soudní ochranu a na zákonného soudce. Tím zrušili několik předchozích verdiktů.
14. října 2021 Konečné rozhodnutí Vrchního soudu v Praze
Vrchní soud se musel opětovně zabývat odvoláním státní zástupkyně ze dne 06. 03. 2007, protože Ústavní soud tento verdikt zrušil. Další důkazy, které by prokázaly Tempelovu vinu však již nebylo možné získat. Vrchní soud v Praze proto musel napadený zprošťující rozsudek potvrdit.