Pálení čarodějnic na snímcích z družice: Praha bez ohňů a zářící Lužice
Pálení čarodějnic je pozorovatelné i z vesmíru. Ohně po celém Česku zachytila v průběhu filipojakubské noci družice NOAA a satelit METOP. Body znázorňující ohně chybí například v Praze, kde magistrát kvůli obavám z rozšíření požárů vatry zakázal. Pozornost pak budí počet zaznamenaných ohňů v německé Lužici na sever od českých hranic a v Sasku, kde lidé slavili Valpuržinu noc.
Planoucí ohně jsou viditelné na snímcích, které monitorují noční mikrofyzikální kompozit. Na zem je pravidelně posílá vesmírná družice NOAA. Nejedná se přitom o skutečný rozměr hořících ohňů, ale o exponovaný pixel (rozlišení cca 1,1x1,1km).
Srovnání satelitních snímků pálení čarodějnic z roku 2008 a 2018:
Noc z 30. dubna na 1. května byla historicky pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.
136 požárů za večer
S čarodějnickými oslavami může také souviset vyšší počet požárů, které během pondělního večera zaznamenali hasiči. Vyjížděli v celé zemi ke 136 požárům. Je to skoro třikrát víc než v jiné dny, dlouhodobý denní průměr je 47.
Praha zakázala rozdělávat ohně. Pálení čarodějnic neprojde ani za dozoru hasičů
Číst článek
„Ve srovnání s předchozím rokem byla letošní noc z 30. dubna na 1. května pro zasahující hasiče výrazně rušnější, a to zejména díky suchému počasí, vysokým denním teplotám a silnému větru s nárazy až kolem 20 metrů za sekundu,“ informovala v úterý na webu mluvčí hasičů Nicole Zaoralová. Například loni hasiči evidovali 30. dubna dohromady 81 požárů, v roce 2016 jich bylo 120.
Meteorologové v neděli vydali pro většinu ČR výstrahu na zvýšené riziko požárů a silný vítr. Pražský magistrát kvůli tomu v pondělí odpoledne vyhlásil až do odvolání zákaz rozdělávání ohňů, který se dotkl velkých organizovaných akcí i domácích táboráků.
Zákaz ohňů v Praze
Hasiči v hlavním městě navzdory zákazu během takzvané filipojakubské noci vyjížděli k 15 událostem - osm ohňů uhasili oni nebo sami lidé, které je pořádali, sedmkrát šlo o planý poplach.
„S největším počtem požárů se potýkali hasiči ve Středočeském i Moravskoslezském kraji a též v hlavním městě Praze. Naopak nejklidnější noc měli hasiči v Karlovarském a Olomouckém kraji," uvedla Zaoralová.
Při pondělních požárech bylo zraněno devět lidí, škoda činí přes 62 milionů Kč. Z toho na 60 milionů korun byla zatím vyčíslena škoda, kterou způsobil požár haly na recyklaci odpadů v Úholičkách u Prahy.
Extrémně klidnou filipojakubskou noc mají za sebou hasiči v Jihočeském i Pardubickém kraji, kde v průběhu noci nevyjeli k žádné události přímo spojené s pálením čarodějnic.
Na jihu Čech si ale připsali první „čarodějnický“ zásah už v neděli večer, kdy v Dolním Třeboníně likvidovali požár vatry připravené na pálení čarodějnic. Stejná situace se stala ve Žďárkách na Náchodsku, kde začala připravená hranice neplánovaně hořet pár minut po pondělní půlnoci.