Po dlouhé nemoci zemřel v americkém Ohiu Ctirad Mašín

Pouhé dva dny po svých 81. narozeninách zemřel v 11 hodin středoevropského času s americkém státě Ohio Ctirad Mašín, jeden z odbojářů, kteří v 50. letech vedli v Československu ozbrojený odpor proti komunistickému režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V USA zemřel po dlouhé nemoci Ctirad Mašín

V USA zemřel po dlouhé nemoci Ctirad Mašín | Zdroj: ČTK

Oznámil to dokumentarista Martin Vadas, kterému informaci sdělil Mašínův mladší bratr Josef. Ctirad Mašín podlehl rakovině a leukemii.

Skupina bratří Mašínů se po únoru 1948 pokoušela ochromit nastupující totalitní režim sabotážemi. V roce 1953 pak bratři Mašínové spolu s Milanem Paumerem utekli na Západ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Historik Oldřich Tůma upozorňuje na rozporuplné vnímání bratří Mašínů

Jejich činnost proti komunistické diktatuře v Československu a útěk přes východní Německo si vyžádaly 6 mrtvých. Právě tato skutečnost českou společnost dodnes dramaticky rozděluje. Někteří lidé opakovaně požadují, aby jim bylo uděleno státní vyznamenání, jiní odbojáře označují za vrahy.

Historik Oldřich Tůma vidí význam obou bratrů jak v jejich odbojové činnosti po Vítězném únoru, tak i v tom, že nastartovali debatu o třetím odboji. Přesto není zastáncem toho, aby se jejich historický význam přeceňoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu hodnotí pro Radiožurnál osobnost Ctirada Mašína

„Jejich činnost byla v mnoha ohledech obdivuhodná, že byli stateční, že byli odhodlaní, že si vybrali správného nepřítele, to je ten komunistický režim. Ale metody a způsoby, které používali, nebyly ani nijak zvlášť efektivní a v některých případech je to opravdu otázka morálního posouzení, co ještě můžeme akceptovat a kde už se provinili proti jednotlivcům způsobem, který obhájitelný není,“ řekl Radiožurnálu.

Podle Eduarda Stehlíka z Vojenského historického ústavu odešel se Ctiradem Mašínem určitý symbol. Nebyl totiž jen výrazným představitelem odporu proti komunismu.

„Byl mimořádnou osobností vzhledem ke svému věku už v protinacistickém odboji, kdy byl jednoznačně vedený příkladem svého otce, národního hrdiny, brigádního generála Josefa Mašína. Ta rodinná odbojová tradice, která sahá vlastně už od první světové války se v něm nemohla nepromítnout,“ vysvětluje.

„Byl člověkem mravně silným a je to opravdu velká ztráta, přestože si myslím, že všichni, kdo se s rodinou blíže znali, věděli, že na tom v posledních letech byl velice špatně,“ dodává.

Na jaře 2008 tehdejší premiér Mirek Topolánek bratry Mašíny i Paumera ocenil plaketou předsedy vlády.

Pohřeb bude v Americe

Jak Radiožurnálu potvrdil Josef Mašín, jeho bratr bude v Americe také pohřben. Kdo na něj přijede z Čech, zatím neví.

„Jeho vůle byla být pohřben v Americe, na vojenském hřbitově. To rozhodnutí, kdo se tady má objevit, kdo chce přijít, to záleží na těch lidech, kteří sem chtějí přijít. A já myslím, že to bylo takové jako spontánní, co udělali členové vlády při pohřbu našeho přítele Milana Paumera. To bylo jejich rozhodnutí. A jak se rozhodnou, na to my nemáme vliv,“ uvedl Josef Mašín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Mašín mluví o pohřbu svého bratra Ctirada pro Radiožurnál.mp3

S Milanem Paumerem, který zemřel vloni, se v poděbradském divadle rozloučili premiér Petr Nečas, ministři Karel Schwarzenberg, Radek John a Alexander Vondra i předsedové obou komor parlamentu.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg Radiožurnálu řekl, že bude na premiérovi Petru Nečasovi, aby rozhodl, kdo z našich představitelů pojede na pohřeb. Ministr sám se ale za oceán nechystá. Podle něj je ale naší velkou chybou, že jsme nikdy Mašínovo hrdinství neocenili.

„Pro mě je velký bojovník pro naši svobodu. Musel se odhodlat v zoufalých okolnostech, bojovat proti zlu, proti opravdu bezohledné tyranii, která u nás tady byla, což se často zapomíná. A pochopitelně to bylo těžké, že se doma plně nikdy jeho zásluhy a jeho hrdinství neuznaly, což považuju za velkou slabost,“ uvedl Karel Schwarzenberg.

Lucie Maňourová, Eva Presová, Radiožurnál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme