Pražští policisté loni řešili nejméně trestných činů od roku 1991, převažovaly krádeže
Pražští policisté vyšetřovali v loňském roce 47 601 trestných činů, nejméně od roku 1991. Oproti roku 2017 klesla kriminalita v metropoli o 3125 zjištěných skutků. Podobně jako v předchozích letech byla objasněna zhruba čtvrtina všech činů. Na tiskové konferenci to v pátek řekla náměstkyně pro kriminální policii a vyšetřování Radka Drexlerová.
Mezi trestnými činy převažovaly tradičně krádeže, byla jich skoro polovina. Policisté ale zaznamenali výrazný pokles zejména kapesních krádeží. Loni se jich stalo 5331, o 1982 méně než v roce 2017.
Kriminalita v Česku loni mírně klesla, policisté řešili 192 tisíc trestných činů
Číst článek
„Sázíme na to, že v Praze máme své týmy, samozřejmě využíváme kamerový systém,“ vysvětlil ředitel pražské policie Jan Ptáček. Podle něj stoupla i objasněnost kapesních krádeží, ale jen mírně. „Je to bolest všech metropolí, bohužel to k turismu a vysoké koncentraci osob patří,“ doplnil Ptáček.
Více podvodů
Podle Drexlerové klesl i počet tzv. krádeží vloupáním, o 575 na 4395. Pokles byl loni i u krádeží motorových vozidel, sestup je v tomto ohledu podle Drexlerové dlouhodobý. Dalších majetkových trestných činů, jako jsou například podvody nebo zpronevěry, naopak mírně přibylo. Více bylo loni v Praze registrováno také hospodářských trestných činů. „Obrovským způsobem se navýšily daňové delikty,“ řekla náměstkyně.
Vražd se loni v hlavním městě událo 14, o osm méně než předloni. Objasněny byly všechny, řekla Drexlerová. Ubylo také dalších násilných trestných činů, v roce 2018 jich bylo zjištěno 1439, meziročně o 69 méně.
Podle Ptáčka je bezpečnostní situace v Praze příznivá. Připomněl, že podle průzkumů důvěra společnosti v policii stoupá. „Myslím si, že pražská policie má velmi dobrý kredit u občanů,“ řekl Ptáček.
Kriminalita v hlavním městě klesá od roku 2002. Výjimkou byl rok 2013, kdy však sehrála zásadní roli amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.