Nové výslechy v kauze Zemanova okolí. Policie si začala zvát zaměstnance prezidentské kanceláře

Policie si začala zvát na výslech některé zaměstnance Pražského hradu. Detektivové totiž prověřují, jestli před prezidentovou hospitalizací nedošlo k trestnému činu neposkytnutí pomoci. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, na policejní stanici v úterý dopoledne zamířil šéf ochranky prezidenta Martin Baláž. Ve středu si policie vyslechne také hradního protokoláře Vladimíra Kruliše a ve čtvrtek kancléře Vratislava Mynáře.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policie, ilustrační foto

policie, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) začali koncem října prověřovat okolí prezidenta Miloše Zemana kvůli možnému trestnému činu neposkytnutí pomoci. Policie zároveň prověřuje možné padělání prezidentova podpisu a v minulých týdnech zahájila úkony v trestním řízení. 

Detektivové proto sbírají informace, aby mohli případně rozhodnout o trestním řízení. V rámci prověřování si policie začala zvát na výslech některé zaměstnance Kanceláře prezidenta republiky. 

Kancléř a hradní protokolář

Na policejní stanici v úterý zamířil šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Martin Baláž. „Co se týče mé osoby, podal jsem vysvětlení,“ potvrdil. Nechtěl ale dál komentovat, co přesně policii řekl.

Okolnosti ohledně péče o prezidenta a možného padělaní podpisu prezidenta bude vysvětlovat také hradní protokolář Vladimír Kruliš. Ten redakci potvrdil, že má na policejní stanici zamířit ve středu.

Tento týden si policie vyslechne také vedoucího kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, který pro iROZHLAS.cz uvedl, že na policejní stanici jde tento čtvrtek. 

Policie prověřuje okolí prezidenta i kvůli neposkytnutí pomoci. Reaguje na trestní oznámení

Číst článek

Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej se k plánovaným výslechům nevyjádřil. Náš útvar vám nemůže poskytnout žádné informace,“ řekl. Reakce nepřišla ani od státního zastupitelství v Rakovníku, které na policejní prověřování dohlíží.

Také okresní státní zástupce Lukáš Hossinger se nechal slyšet, že nebude případ komentovat. „Trestní řízení je v této fázi neveřejné, takže další informace poskytovat momentálně nebudu,“ uvedl pro server Aktuálně.cz a Respekt

Padělaný podpis? 

Hlavu státu odvezla sanitka z lánského zámku v neděli 10. října po poledni do Ústřední vojenské nemocnice. Prezidenta ještě předtím navštívil premiér Andrej Babiš (ANO). Podle několik zdrojů redakce Miloš Zeman do nemocnice nejprve nechtěl.

K hospitalizaci ho přemlouvala nejen jeho rodina, ale také jeho nejbližší spolupracovníci i jeho ošetřující lékař a ředitel nemocnice Miroslav Zavoral. Zeman nakonec souhlasil, jak před časem popsal na základě několika zdrojů server iROZHLAS.cz. 

Policejní prověřování je rozděleno do dvou větví. Detektivové se kromě prošetření neposkytnutí pomoci zabývají také možným paděláním prezidentova podpisu. Tento případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 6. 

50 dní, které otřásly zdravím prezidenta: jaterní problémy vydávali za nechutenství po kouření

Číst článek

Hradní kancléř totiž podle zprávy Ústřední vojenské nemocnice, kterou zveřejnil předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS, od 13. října věděl, že prezident není podle lékařů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Přesto o den později dovolil návštěvu předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO.

Právě při ní Zeman podle obou podepsal listinu ke svolání Poslanecké sněmovny na nejzazší termín, tedy 8. listopadu. Kancléř se ohradil proti tomu, že by falšoval podpis prezidenta a na tiskovém brífinku ukázal záznam, na němž Zeman v nemocnici podepisuje svolání sněmovny.

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme