Šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová doplnila, že se řešila pouze otázka právní kvalifikace, kdy některé podněty hovořily o možném teroristickém činu.
Dokumenty, ve kterých bývalý prezident Miloš Zeman požadoval abolici pro své nejbližší spolupracovníky, Hrad opatřil štemplem „tajné“. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál je po odtajnění získaly.
„Protiprávní jednání těchto dvou českých občanů bylo kvalifikováno jako podezření ze spáchání přečinu projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka,“ uvádí policie.
„Podle mých informací nezahájila Generální inspekce bezpečnostních sborů žádné trestní řízení, které by bylo vedeno proti nějakému příslušníkovi či služebnímu postupu,“ uvedl Rakušan.
V souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem už policie zahájila úkony trestního řízení pro projevy antisemitismu ve 14 případech. Policisté monitorují i shromáždění, někdy je doprovází arabisté.
Podle žalobce Miroslava Stokláska šlo v případu o masivní únik informací z trestních řízení. Nesouhlasí ani se zproštěním u pěti z devíti trestních kauz, o němž rozhodl krajský soud v prvním rozsudku.
Od zavraždění Anežky Hrůzové uplynulo více než 120 let, pravomocně odsouzen za ni byl židovský mladík Leopold Hilsner k trestu smrti oběšením. Přesto rozsudek stále vzbuzuje pochybnosti a silné emoce.
Otec zesnulého se domáhá vydání zbraní a výpočetní techniky zabraných v trestním řízení. Zabrání obecně nebezpečných věcí podle soudu nesmí být odůvodněno paušálně.
„Trestní řád říká, že poškození stejně jako pachatelé jsou stranou trestního řízení. Nicméně práva poškozených jsou velmi limitovaná,“ říká zakladatelka a ředitelka neziskové organizace In Iustitua.
„Každý má právo vyjadřovat svobodně své názory, nicméně i toto má své hranice. V případě, že se takovým vyjádřením dopouštím protiprávního jednání, musím počítat s postihem,“ připomíná mluvčí Bocán.
Podle policie jsou statisticky sledovány pouze trestné činy, jinou právní kvalifikaci policie nesleduje. Podle mluvčího Ondřej Moravčíka se právní kvalifikace týká hned několika trestných činů.
„Pavlovi jsem doporučil, aby se předtím, než nás budou žádat o novou kontrolu, seznámili s tím, co jsme udělali. Jedná se asi o 200 stran,“ říká šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
V rámci trestního řízení zadržela policie na konci listopadu dvě osoby, kterými jsou podle médií zřejmě majitel firmy Xixoio Richard Watzke a šéf představenstva Henryho Ertner.
Policie aktuálně dělá domovní prohlídky na základě soudních příkazů. V posledních letech v Brně došlo k podobným zásahům v souvislosti s možným kupčením s byty a braním úplatků už několikrát.
„Obecně můžeme sdělit, že GIBS trestní řízení, ve kterém by figuroval jako podezřelá osoba příslušník ÚZSI, nevede,“ uvedla mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Je obviněný ze zneužití pravomocí a podílu na zabití lidí, kteří se v komunistickém Československu snažili překročit hranice. Spoluobviněný bývalý ministr Vajnar ale řízení podle znalců chápe.
Soud zároveň vyhověl ministerstvu spravedlnosti, které Karlíkovi odmítalo proplatit dalších 271 000 korun jako ušlý zisk. Diplomat se po státu domáhal celkového odškodného 6,4 milionu korun.
Jak server iROZHLAS.cz informoval už v pátek, policie zahájila v souvislosti s válkou na Ukrajině 138 trestních řízení. Celkem už dostala 500 různých podnětů, které dále vyhodnocuje.
Podnikateli, který si v Jihoafrické republice odpykává trest za jinou trestnou činnost, vadilo, že české soudy vynesly verdikt v jeho nepřítomnosti, píše server Lidovky.cz.
Ústavní soud rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Mladého, jenž dostal pětiletý trest.
Neziskové organizace a advokáti dlouhodobě kritizují ukládání mírných a podmíněných trestů. Podle nich neberou dostatečný ohled na psychiku oběti, které se s následky musejí vypořádávat dlouhodobě.
Podle informací Radiožurnálu zásah nesouvisel s dřívějšími akcemi v korupční kauze Stoka, jde o jiný samostatný případ. Týkat se má organizovaného vydírání ukrajinské mafie na území České republiky.
Pokud Babiš usedne v opozici, holding Agrofert bude mít zas nárok na evropské dotace. Ve hře bude ovšem nadále přestupkové řízení kvůli vlastnictví médií.
V případu je z miliardových daňových úniků obžalováno celkem 14 lidí, soud ale část obžalovaných včetně Zadeha vyčlenil do samostatných trestních řízení.
Růžička byl nezákonně trestně stíhán za údajně nevýhodný prodej domu v majetku města. Poslanec za ANO původně požadoval odškodnění 2,5 milionu korun. Odvolávat se ale už nebude.
Úbytek agendy se nejvíce projevil v trestním úseku, kde soudy řeší méně případů. Ministerstvo tak chce nyní zjistit, jestli jde o obecný trend nebo o důsledek epidemie koronaviru.