Soudce brněnského krajského soudu Roman Kafka, kterého policie podezírá z podvodu, je od středečního odpoledne v Česku. Jak zjistil Radiožurnál, soud o jeho vazbě rozhodne ve čtvrtek odpoledne.
Pro iROZHLAS.cz to uvedla dozorující evropská žalobkyně Zdeňka Pavlásková. Uvalení dalších plomb přitom nevyloučila. Dopadnout by mohly nejvíc nejspíš na exředitele nemocnice Miloslava Ludvíka.
Policie v pondělí odložila kauzu zvýhodněného bydlení pro dnes již zesnulého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Mluvčí policie Vlasta Suchánková to vysvětlila tím, že nemohou stíhat zesnulou osobu.
Vrchní státní zastupitelství v Praze má nyní za úkol přezkoumat výpůjčku party stanu z hradního eráru nebo milionové nákupy slivovice. Dozorový státní zástupce detektivům případy už jednou vrátil.
„Dnešního dne (v pondělí) byl v Chorvatsku na základě evropského zatýkacího rozkazu zadržen soudce Krajského soudu v Brně,“ informují policisté na síti X.
V neděli večer volal do Českého rozhlasu muž, který se představil jako soudce Roman Kafka. Přiznal, že si půjčoval peníze, i to, že utekl do zahraničí.
Obvinění 17 osob se týká mimo jiné také dvou dotací spolufinancovaných z evropských fondů. Jednou z nich je finanční injekce na stavbu onkologického centra, která má dosáhnout 3,7 miliardy korun.
„Za každou cenu chtěli dítě, pak je otázka, jak s ním nakládají,“ říká Jiří Mazánek, ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu, o motivacích mužů, kteří žijí single, pořídit si dítě.
Server iROZHLAS.cz má k dispozici dokumenty, které shrnují závěry policejního vyšetřování obchodu s dětmi a náhradními matkami na lince Ukrajina – Praha.
Senát tento týden rozhodne o novém trestném činu v oblasti špionáže. Nově by mělo být vedle utajovaných informací trestné i vynášení těch neveřejných, které mohou ohrozit bezpečnost Česka.
Kriminalisté podnik Agrofertu podezírají z dotačního podvodu, stejně tak dva exmanažery. Holding, který se vrátil do vlastnictví šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, pochybení odmítá.
Agentura už dříve prověřovala, jak svaz naložil s dotacemi, které od státu dostal v roce 2021. Odhalila porušení pravidel a nařídila, aby svaz vrátil skoro 30 milionů korun.
Policie nakonec spáchání trestného činu nezjistila. Hrad se se závěry spokojil a dále se věcí zabývat nebude. Policie zkoumala například platby za Mynářovo trestní oznámení na Džamilu Stehlíkovou.
„Mohu potvrdit, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Věc se týká přidělování městských bytů v Havířově. V rámci úkonů nedošlo k zadržení žádné osoby,“ sdělil Ibehej.
Nově začne fungovat speciální trestní řízení. Nelegálně pořízený majetek bude zkonfiskován nehledě na to, zda došlo i k odsouzení jeho majitele. Úřady si od toho slibují silný preventivní účinek.
Kriminalisté zasahovali na úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Podle evropského žalobce jde o podezření na zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a pro přípravu dotačního podvodu.
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
„Samotné transakce jsou z období let od roku 2021. V úterý nebyl nikdo zadržen ani obviněn, neočekávám, že by se to změnilo v horizontu nejbližších několika týdnů nebo měsíců,“ řekl státní zástupce.
Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
V pondělí soud dokončil dokazování, zazněly i závěrečné řeči. Státní zástupce žádá pro Simana 10 let vězení, jeho advokát žádá trest při spodní hranici trestní sazby.