Policie nakonec spáchání trestného činu nezjistila. Hrad se se závěry spokojil a dále se věcí zabývat nebude. Policie zkoumala například platby za Mynářovo trestní oznámení na Džamilu Stehlíkovou.
„Mohu potvrdit, že náš útvar (NCOZ) dnešního dne provádí úkony trestního řízení. Věc se týká přidělování městských bytů v Havířově. V rámci úkonů nedošlo k zadržení žádné osoby,“ sdělil Ibehej.
Nově začne fungovat speciální trestní řízení. Nelegálně pořízený majetek bude zkonfiskován nehledě na to, zda došlo i k odsouzení jeho majitele. Úřady si od toho slibují silný preventivní účinek.
Kriminalisté zasahovali na úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě. Podle evropského žalobce jde o podezření na zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a pro přípravu dotačního podvodu.
Vyšetřovatel David Olexa poskytl Radiožurnálu exkluzivní rozhovor pro podcastovou sérii „Akce: Výbuch“, která mapuje detaily největší špionážní operace ruské tajné služby v Česku.
„Samotné transakce jsou z období let od roku 2021. V úterý nebyl nikdo zadržen ani obviněn, neočekávám, že by se to změnilo v horizontu nejbližších několika týdnů nebo měsíců,“ řekl státní zástupce.
Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
V pondělí soud dokončil dokazování, zazněly i závěrečné řeči. Státní zástupce žádá pro Simana 10 let vězení, jeho advokát žádá trest při spodní hranici trestní sazby.
Jde o vedlejší větev. Policie totiž během vyšetřování zjišťovala, jestli agentům ruské tajné služby někdo v Česku pomáhal. Narazila přitom na manžele Šapošnikovovy, kteří si psali s ruským generálem.
„Ruská propaganda vás nechce přesvědčit o tom, co je její pravdou. Stačí bohatě, že se znechutíte a řeknete, já na to kašlu,“ říká vládní koordinátor pro strategickou komunikaci, Otto Foltýn.
„Máme podezření, že část finančních prostředků se po vyprání vrací, a jsou to pak třeba stovky prázdných bytů, které křiví trh,“ popisuje v exkluzivním rozhovoru ředitel NCOZ Jiří Mazánek.
Kvůli výbuchům ve Vrběticích nepadlo žádné obvinění. A už ani zřejmě nepadne. Policie nyní kauzu, za kterou měla stát ruská zpravodajská služba, odložila. Připomeňte si klíčové události celé aféry.
Připomeňte si aktéry kauzy, kvůli níž zahynuli dva čeští občané, která vedla k bouři na poli rusko-českých vztahů a vyhoštění více než 150 ruských diplomatů ze třech desítek zemí světa včetně Česka.
Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu ukončili vyšetřování výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Potvrdili, že za nimi stojí Rusko. Případ ale musí odložit.
Podle likvidátora Jana Malého, který insolvenční návrh za firmu podal, nedisponuje společnost příjmem, ze kterého by mohla pohledávky splácet. Přitom ale neustále narůstá dluh o úroky z prodlení.
Peníze pak měl podle kriminalistů využívat k vlastním potřebám. „Trestní stíhání je vedeno na svobodě. V případě pravomocného rozsudku mu hrozí trest odnětí svobody od 5 do 10 let,“ uvádějí policisté.
Šapošnikov zemřel v Řecku na zástavu srdce. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to potvrdily důvěryhodné zdroje. Šapošnikov v době výbuchů pracoval jako obchodník pro společnost Imex Group.
Za razií v sídle Krajské zdravotní v Ústí nad Labem stojí podle Úřadu evropského veřejného žalobce korupce. Vyplývá to z vyjádření úřadu na webu. V souvislosti s případem mění společnost vedení.
Praha/Ústí nad Labem/Jihlava/Lucemburk||ČTK|Zprávy z domova|Aktualizováno
Součástí navrhované dohody je i peněžitý trest ve výměře zhruba 500 000 korun, desetiletý trest zákazu činnosti spočívající v zákazu jednat s dotačními orgány a účastnit se dotačních řízení.
„Poskytujeme součinnost, jakou NCOZ potřebuje. Má se to týkat veřejných zakázek. Je to o investicích, zřejmě o dopravních stavbách, nic konkrétnějšího nevím,“ uvedl hejtman kraje Suchánek.
Zadržení 10 lidí v kauze zakázek ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě nijak nezasahuje podle premiéra Fialy do politické sféry. Je třeba nechat jednat orgány činné v trestním řízení, dodal.
Podle zdrojů Seznam Zpráv je z údajného vydírání podezřelý kromě Stiborka i jeho náměstek Malý. Dříve server uvedl, že jde v případu mimo jiné o nátlak, kterému čelil I senátor Pirk.
Generální inspekce bezpečnostních sborů vyšetřuje podezření z nátlaku a vydírání, Národní centrála proti organizovanému zločinu pak možnou manipulaci se zakázkami a korupci, uvedla Česká televize.
Státní zástupce navrhuje obžalovaným tresty od pěti do osmi let vězení. Všichni obvinění cizinci hned první den jednání prohlásili svou vinu a doufají, že jim soud sníží trest pod navrhovanou sazbu.
Policie ho zadržela na konci července 2022 společně s dalšími třinácti lidmi, kteří se měli společně podílet na nelegální výrobě a distribuci cigaret. Škoda představuje 130 milionů korun.