Firma vykázala 197 hodin za opravu branky na hřiště, radnice to zaplatila. Zakázku řeší policie
Podezření na fiktivní práce a předražené faktury. Policie se začala zabývat zakázkami na údržbu veřejného prostranství v pražských Řepích. Třeba za opravu vrátek na dětské hřiště zahradnická firma vykázala 197 hodin práce. Radnice fakturu zaplatila, podle opozice společnost ale inkasovala veřejné peníze neoprávněně. Pochybení potvrdil i interní audit. Starostka Alena Kopejtková (ODS) se nechce k celé věci vyjadřovat.
Firma vykázala 197 hodin za opravu branky na hřiště, radnice to zaplatila. Zakázku řeší policie
Ve třech a někdy i ve čtyřech lidech pracovali osm hodin denně celý týden včetně víkendu a velikonočních svátků, aby opravili ocelová vrátka na dětském hřišti v pražských Řepích. Ta měla být podle společnosti Sadovnický a zahradnický servis zajišťující údržbu v havarijním stavu. Vyplývá to z pracovního deníku, který si firma vedla a který má server iROZHLAS.cz a Radiožurnál k dispozici.
Za truhlářské, zámečnické a svářečské práce si totiž v období od 4. do 10. dubna 2023 podnik vykázal ve spojitosti s danou brankou celkem 197 hodin. Radnici Prahy 17 poté zaslal fakturu za skoro 44 tisíc korun. Za tuto částku by si přitom mohla koupit branku novou. Vedení městské části však sumu nerozporovalo a uhradilo ji.
‚Kampaň proti mně i radnici.‘ Místostarosta Prahy 17 po kauze s 197 hodin trvající opravou branky rezignoval
Číst článek
Na nesrovnalosti kolem zakázek na údržbu zeleně a dětských hřišť loni upozornila tamní předsedkyně kontrolního výboru Kateřina Hradičková (Řepští sousedé). Její kolega, rovněž opoziční zastupitel za hnutí Řepští sousedé, Martin Štěpař začal posléze příslušné pracovní deníky analyzovat. Podle něj se ukázalo, že společnost odpracované hodiny záměrně nadsazovala. „Mají tam třeba 74 hodin truhlářských prací, což je práce se dřevem. Na kovové brance ale není dřevěného vůbec nic,“ poznamenal.
Proč oprava trvala tak dlouho a zda skutečně zahrnovala pouze ocelovou branku, jednatel firmy Martin Chládek redakci nevysvětlil. Telefonický rozhovor odmítl a na písemné dotazy reagoval tvrzením, že se k situaci „nebude z důvodů časové náročnosti vyjadřovat“. Platil přitom za jednoho z největších dodavatelů městské části, v roce 2023 od ní dostal zakázky v hodnotě 13 milionů korun.
Nedostatečná dokumentace
To přitom není všechno. Nadhodnoceně působí podle Štěpaře i některé další opravy, které firma zajišťovala. U jiného hřiště třeba vykázala 61 truhlářských prací provedených na kovovém plotě a obrubě pískoviště. Opoziční hnutí Řepští sousedé také zmapovalo, že k faktuře za úklid měla připojit jako doklad fotku z dobrovolnické akce radnice.
„Firma vyhrála výběrové řízení díky hodinové sazbě 150 korun. Na odborné svářečské, truhlářské práce, které vykonává více osob, je to hodně málo. Ta částka je naprosto nesmyslná.“
Martin Štěpař (opoziční zastupitel)
Po kritice z řad opozice si proto kvůli pochybnostem kolem zakázek nechalo vedení městské části v čele se starostkou Alenou Kopejtkovou (ODS) zpracovat interní audit. Ten pochybení potvrdil. „Byly zjištěny nedostatky v rozsahu doložených prací. Často chybí vhodný doklad, na základě kterého by bylo možné rozsah prací doložit,“ píše se v dokumentu, se kterým se redakce seznámila.
Kopejtková se nechtěla k celé věci vyjadřovat. Četné žádosti o rozhovor nechala bez reakce. Přes mluvčího Jiřího Holuba pouze vzkázala, že kontrakty na údržbu uzavřelo minulé vedení a v současnosti se dělá vše pro to, aby se ukončily. Ohledně podrobností pak odkázala na místostarostu Martina Marka (ODS), který má správu veřejných prostranství v gesci.
Policejní šetření
Zřejmě předraženými zakázkami v pražských Řepích se nyní navíc začala zabývat policie. Případ tak nabral trestní rozměr. „Mohu potvrdit, že kriminalisté v této souvislosti přijali oznámení a v současné chvíli provádějí šetření, zdali nebyl spáchaný jakýkoliv trestný čin či přestupek,“ uvedl mluvčí pražské policie Richard Hrdina.
Na policii se obrátili Řepští sousedé, podle Štěpaře kvůli podezření na nehospodárné nakládání s veřejnými penězi. „Pokud bychom nekonali, mohli bychom se sami vystavit tomu, že kryjeme potenciální trestný čin,“ zdůvodnil, proč hnutí podalo trestní oznámení.
Možností, že faktury byly částečně fiktivní, se bude zastupitelstvo zabývat opět tuto středu, jak vyplývá z návrhu programu. Seznámit se má s výsledky dalšího auditu, který starostka Kopejtková zadala tentokrát externě. Dokument má téměř 500 stran a potvrzuje, že k pochybení došlo na straně městské části i firmy.