V původně stanovené lhůtě se ministerstvu žádný zájemce o provedení auditu nepřihlásil, nabídku od Grant Thornton úřad podle Decroix obdržel po prodloužení termínu.
Ministryně řekla, že pokud by se ani po prodloužení externího auditora nepodařilo najít, je možný interní audit. „V politické diskusi padají i jiné návrhy,“ dodala. Další možnosti nepřiblížila.
„Když se podíváme na časovou osu, vidíme, že až do uzavření darovací smlouvy je tam velmi málo úředních listin a je tam mnoho emailové komunikace,“ popisuje ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS).
Vysoká míra závažnosti. Tak loni zhodnotili auditoři dvě chyby, které našli při kontrole rekonstrukce Modrého pavilonu FN Motol. Ta zároveň tvoří jádro korupční aféry, kterou právě rozplétá policie.
„U normálního člověka to vyvolává pocit bez ohledu na to, jestli se tak fakticky stalo nebo ne, že si tam někdo nadiktoval, co tam chce opravit,“ říká prezident Komory auditorů ČR Ladislav Mejzlík.
Pokles příjmů se podle zástupců podniku podařilo částečně kompenzovat snížením provozních nákladů o 520 milionů korun na 19,458 miliardy korun. Meziročně horší byl i výsledek finančních operací.
Výsledky auditu zadaného později odvolanou ředitelkou Státního ústavu pro kontrolu léčiv se zabývalo ministerstvo spravedlnosti. Plyne to z dokumentu, jejž má iROZHLAS.cz k dispozici.
„Lze říci, že důvody pro zrušení rozhodnutí o povinnosti vrátit dotaci byly procesní povahy,“ řekl pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál mluvčí resortu zemědělství Vojtěch Bílý.
„Byť toto v závěrech auditu nenajdete, přiznávám, že i já jsem pochybil. Pochybil jsem tím, že se mému kolegovi, bývalému vedoucímu odboru životního prostředí, důvěřoval,“ uvedl místostarosta.
Policie se zabývá zakázkami pražské městské části Řepy. Radnice totiž zřejmě bez námitek platila firmě, která podle opozice inkasovala veřejné finance za fiktivní práce.
Podezřelou je v případu zesnulá asistentka bývalé starostky Eliška Colding, na jejímž účtu peníze končily. Podle sokolů zřejmě falšovala podpisy obou statutárů i výpisy z účtů.
Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu pod taktovkou Úřadu veřejného evropského žalobce po letech prověřování obvinili Pekárnu Zelená louka a dva exmanažery z dotačního podvodu.
„Nelze vyloučit, že jedním z důvodů vrácení dotace byla hrozba vydání inkasního příkazu a s tím související nemožnost čerpání národních dotací,“ uvedl mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý.
Po téměř dvou letech padl před tribunálem Soudního dvora Evropské unie rozsudek ve sporu Česka a Evropské komise kvůli pokutě asi 1,15 miliardy korun, která padla za chyby v dotacích.
O dotace zažádaly firmy v roce 2018, získaly dostatečný počet bodů a pak se roky prakticky nic nedělo. K zamítnutí došlo až loni v prosinci. Jaký je důvod nečinnosti úřadů, která vedla až k žalobám?
„Proplacení řešíme pouze z toho důvodu, že je naší povinností řídit se rozsudkem soudu. Ten zrušil naše rozhodnutí o neposkytnutí dotace, a o žádosti je tedy nutné rozhodnout znovu,“ říká náměstek.
Ministerstvo průmyslu loni zamítlo dceřince Agrofertu dotaci zhruba 3,5 milionu na pořízení fotovoltaického systému. Úředníci to zdůvodnili tehdy tím, že není zdroj financování.
Veslařský svaz již vyhlásil výběrové řízení na auditorskou firmu. Kromě toho kontrolní komise ve spolupráci se speciálně zřízenou pracovní skupinou prověří ekonomiku podřízených organizací.
Naposledy ve druhé půlce srpna vydalo vedení fondu nové rozhodnutí, proti němuž se dceřinka Schrom Farms odvolala. Případ tak na poputuje na stůl ministerstvu zemědělství.
Město dá letos na provoz divadla téměř 100 milionů korun. „Pokud nedojde k nějaké zásadní změně, tak se divadlo z těchto problémů nedostane a zanikne.“ říká Vondráčková.
Z vyjádření šéfa českého týmu v Úřadu evropského veřejného žalobce Petra Klementa vyplývá, že i čeští detektivové musí střet zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO) dál prověřovat.
Prezident Miloš Zeman byl v pátek naposledy ve své kanceláři na Pražském hradě. V lánské pracovně bude ještě v pondělí pobývat v souvislosti s přijetím premiéra Petra Fialy (ODS).