Zaklekl v Uherském Brodě mladíka, který poté zemřel. Soud policistovi zmírnil podmínku
Za usmrcení zdrogovaného mladíka v Uherském Brodě na Uherskohradišťsku dostane někdejší policista Pavol Oprchal podmínku. Rozhodl o tom zlínský krajský soud. Nesmí také působit u bezpečnostních sborů. Verdikt je pravomocný. Sedmnáctiletý mladík, který na jaře 2022 skákal do řeky a následně i po autě, se udusil poté, co ho zasahující policista zalehl a později zaklekl.
Loňský rozsudek uherskohradišťského okresního soudu, proti kterému se Oprchal odvolal, zlínský krajský soud v délce trvání podmínky částečně zmírnil.
Devětapadesátiletý muž podle soudu jako policista porušil povinnosti a podmínky stanovené pro použití donucovacích prostředků.
Strážník kopal do opilého muže a šlapal po něm. Dohodl se na trestu, od soudu odchází s podmínkou
Číst článek
Okresní soud loni Oprchalovi uložil tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Krajský soud uložený trest zmírnil na dvouleté odnětí svobody s podmíněným odkladem na zkušební dobu dvou let.
„Lze učinit závěr o nepřiměřené přísnosti trestu,“ řekl k prvoinstančnímu rozsudku soudce zpravodaj Jiří Dufek.
Soud při zkrácení délky trestu zohlednil řádný život obžalovaného i intoxikaci teenagera, která přispěla k tragickým následkům. Podle soudu mu znemožnila říci, že nemůže dýchat. „Jednalo se o dosti nešťastnou souhru okolností,“ uvedl Dufek.
Na pět let muži také zakázal působit u policie a ostatních bezpečnostních sborů České republiky, pracovat nesmí ani jako strážník obecní policie. Stejný trest v případě zákazu činnosti vynesl už okresní soud. Obžalovaného soudy shledaly vinným z přečinu usmrcení z nedbalosti, hrozilo mu až šestileté vězení.
Zalehl ho a zaklekl
Policie proti mladíkovi zasahovala 12. května 2022 v Nivnické ulici v Uherském Brodě. Stalo se tak poté, co pod vlivem LSD skákal z mostu do řeky Olšavy a pak také na auto. Nejaktivnější z policistů mladíka zalehl a pak po poutání zaklekl, přičemž se mladík udusil. Muž se před prvoinstančním soudem hájil, že si mladíka po zákroku už jen přidržoval kolenem a netlačil na něj.
„Já mám jenom jediný vzkaz pro mladé kolegy, ať do takových zákroků nejezdí. Ať si zapálí cigaretu a počkají někde za rohem,“ prohlásil v úterý po vynesení rozsudku Oprchal.
Obhajoba navrhovala, aby byl rozsudek napadený odvoláním zrušen a Oprchal zproštěn obžaloby. Jako eventualitu uvedl advokát Radek Ondruš napadený rozsudek zrušit a vrátit k opětovnému projednání okresnímu soudu.
Úterní rozhodnutí považuje za průlomové. „Je to jasná výzva ministrovi vnitra a policejnímu prezidentovi na to, aby se zásadním způsobem změnil přístup policistů. Když tam přijedou a nebudou si ničeho všímat, tak je to lepší, než když budou nevyškolení, nevycvičení zasahovat tak, jak zasahovali. Zákroku se aktivně účastnili, tuším, čtyři policisté a odsouzen byl pouze jeden, který byl vyfocen okolojdoucím policistou a následně udán,“ poznamenal Ondruš.
Policisté v kauze úmrtí Roma v Teplicích několikrát pochybili, uvedla zástupkyně ombudsmana
Číst článek
Mladíka obhájce označil za nebezpečného a agresivního toxikomana. Obžalovaný podle něj šel zkontrolovat zdravotní stav mladého muže po skocích z mostu a nebyl připraven, že ho začne atakovat.
Zatímco Oprchal podle obhájce mladého muže neznal, velitel zásahu ano, avšak tuto informaci svému podřízenému nepředal.
Žádal provedení dalších důkazů, mezi nimi revizní posudky z oborů soudního lékařství a toxikologie nebo předvolání dalších svědků. Odvolací soud však návrhy na doplnění dokazování zamítl.
Státní zástupce Martin Malůš navrhl, aby bylo odvolání zamítnuto. Nepovažoval jej za důvodné. Odvolání podle obžaloby pouze opakovalo argumentaci, se kterou se už vypořádal soud prvního stupně.
Jiný případ z Teplic
Případ připomíná policejní zákrok v Teplicích proti šestačtyřicetiletému Romovi pod vlivem drog Stanislavu Tomášovi. Ten zemřel v polovině června 2021 v sanitce poté, co proti němu policisté použili donucovací prostředky. Z amatérského videozáznamu bylo patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli muži na krku.
Policie tehdy od počátku vinu na mužově úmrtí odmítala. Uvedla, že muž byl vůči policistům agresivní a napadl je. Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřování uzavřela s tím, že zasahující policisté nespáchali trestný čin. Příčinou smrti muže bylo podle znaleckého posudku selhání srdce při intoxikaci pervitinem.