Popřít otcovství můžou kvůli chybě zákonodárců muži i po 30 letech

Popřít otcovství třeba u třicetiletého dítěte budou muži moci zřejmě až do března. Zákonodárci nezareagovali včas na rozhodnutí ústavního soudu, který ke konci roku zrušil na tento krok dosud platnou šestiměsíční lhůtu. V současné době tedy pro popření otcovství neplatí žádné časové omezení. Senát dnes navíc poslancům vrátil novelu, která měla chybu napravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto)

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

I senátoři vědí, že stávající stav, kdy na popření otcovství neexistuje žádná lhůta, není v pořádku. Senát ale chtěl předejít možným pochybnostem při výkladu zákona a omezil proto rozsah podmínek, při jejichž splnění by měl nejvyšší státní zástupce navrhovat popření otcovství.

To ale nic nemění na podstatě původního návrhu poslance ODS Pavla Staňka, že na popření otcovství bude mít muž tři roky.

Návrh tedy jde zpátky do poslanecké sněmovny a v nejlepším případě by mohl platit od března tohoto roku, jak se domnívá senátorka ČSSD Jiřina Rippelová:

„Tedy pokud by novelu schválili poslanci na následující schůzi, která začíná příští týden. Respektive na konci této schůze, protože tam platí desetidenní lhůta předtím, než začnou projednávat vrácené zákony. Pak ji ještě musí podepsat prezident.“

Do té doby hrozí, že soudy zavalí žádosti o popření otcovství od mužů, jejichž dětem, o kterých se domnívají, že nejsou jejich biologickými otci, může být třeba třicet let.

Pavel Staněk věří, že sněmovna projedná normu co nejdřív.

„Mrzí mě pouze, že se opět prodlouží ta lhůta, protože to zase musí schvalovat poslanecká sněmovna. Správně měla ta úprava platit už od 1.1., protože k 31.12. ústavní soud tu bývalou právní úpravu zrušil. Teď jde v podstatě o to, jak to bude soud vykládat v době, kdy žádná úprava neexistuje. Teoreticky jsou možné veškeré varianty,“ uvádí Staněk.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme