Poprvé zasedala nová vláda
Vláda dnes projednala první návrh svého programového prohlášení. Návrhy jednotlivých resortů se sešly už během minulého týdne u vicepremiéra Pavla Rychetského. Ten společně s dalšími místopředsedy kabinetu vytvoří konečnou podobu dokumentu. Většina návrhů jednotlivých ministerstev má jedno společné: Požadavky na více peněz právě pro jejich rezort.
Například ministerstvo zahraničí chce prostředky na informační kampaň o Evropské unii. Ministerstvo školství předpokládá, že na vzdělání a vědu má dostat minimálně 6 procent HDP, což se předchozí Zemanově vládě nepodařilo splnit.
Další zvyšování minimální mzdy a podpora investic a malých a středních podnikatelů - to jsou recepty nového ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha na rostoucí nezaměstnanost. Měly by se proto objevit i v programovém prohlášení vlády. Ministr chce, aby minimální mzda dosáhla 60 procent průměrného výdělku. Musela by ovšem vzrůst z dnešních 40 procent, tedy z 5700 korun na 8 550. To se ovšem podle něj nedá zvládnout za 4leté funkční období, protože rozdíl je příliš veliký. Více peněz bude ministerstvo požadovat na aktivní politiku zaměstnanosti, na valorizaci důchodů a také na plošné přídavky na děti, které by se měly v programovém prohlášení objevit.
Konečnou verzi svého prohlášení bude vláda schvalovat o týden později, tedy 31. července.
Vláda Vladimíra Špidly má novou mluvčí a nové složení výboru pro zpravodajskou činnost a Bezpečnostní rady státu. V čele výboru je premiér Vladimír Špidla, výkonným místopředsedou vicepremiér a ministr vnitra Stanislav Gross. Dalším jeho členem je vicepremiér a šéfdiplomat Cyril Svoboda. Šéfem bezpečnostní rady, která má devět členů, je Špidla a místopředsedou Gross. Navíc v ní jsou zastoupení oproti dosavadní praxi ministr spravedlnosti Rychetský a ministryně zdravotnictví Součková. Mluvčí kabinetu se stala Anna Stárková. Ta dosud působila na ministerstvu průmyslu a obchodu.
O prodeji státního 51-ti procentního podílu v Českém Telecomu na zasedání vlády řeč nebyla. Podle premiéra Vladimíra Špidly nebyl tento bod na program jednání kabinetu vůbec zařazen. Kdy se o prodeji Telecomu rozhodovat bude, to Špidla neřekl. Kabinet Miloše Zemana se ještě v závěru svého funkčního období usnesl, že osloví oba odmítnuté zájemce o českého telekomunikačního operátora a vyzve je, aby předložily nové nabídky s cenou, která by alespoň o 10 procent převyšovala původně nabízených 55 miliard korun. Konsorcium vedené Deutsche Bank a společenství CVC Capital Partners už v pátek nové návrhy předložily. Ani jedno z nich ovšem nesplnilo požadavek předchozího kabinetu na zvýšení ceny minimálně o deset procent ze zhruba 55 miliard korun.
Mluvčí Ministerstva financí Jaroslav Třoska k jejich obsahu nic nesdělil, pouze řekl. "Řídící výbor pro privatizaci v pondělí projednal nové nabídky na privatizaci 51procentního podílu státu v Českém Telecomu a vydal doporučení. To musí dnes posoudit vláda. Záleží tedy na jejím rozhodnutí, jestli státní podíl v Telecomu bude prodán."