'Jediné strany, které chtějí fungující stát.' Poslanci ANO odpovídali, zda chtějí koalici s KSČM a SPD
Větší část poslanců ANO, kteří reagovali na dotaz Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz, souhlasí s návrhem prezidenta Miloše Zemana, aby se hnutí pokusilo sestavit vládu s KSČM a hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD). Ze 78 osmi poslanců hnutí ANO odpovědělo na dotaz 30 z nich. Dvanáct s takovým krokem souhlasí, šest je proti a 12 nemá jednoznačný postoj, vyplývá ze zaslaných odpovědí.
Pokračovat v jednání s komunisty a SPD doporučil premiérovi v demisi Andreji Babišovi (ANO) prezident Miloš Zeman poté, co minulý týden zkrachovala jednání o vládě mezi ANO a ČSSD.
Radiožurnál a server iROZHLAS.cz proto oslovily všechny poslance hnutí ANO s otázkou, zda by s jednáním ANO o vládě s KSČM a SPD souhlasili, a uvádí vybrané odpovědi, kterými poslanci a poslankyně své rozhodnutí zdůvodnili.
Babiš po schůzce v Lánech: Prezident mi doporučil pokračovat v jednáních o vládě s KSČM a SPD
Číst článek
Z 30 zákonodárců ANO, kteří do středečního poledne odpověděli, jich 12 souhlasí. „Tato země si zaslouží stabilní vládu, a proto podpořím takové uskupení, které bude zárukou naplnění volebního programu ANO a které přestane svoji rétorikou rozdělovat společnost. Mně osobně nevadí, kdo je červený, tmavý nebo bílý, jde mi o věc, myšlenky činy a nechci v Poslanecké sněmovně donekonečna plkat o ničem, ale pracovat pro voliče. To, s kým sestavíme vládu, ukážou následující dny, a nezáleží jen na nás,“ vysvětlil například svůj postoj poslanec ANO Jiří Bláha.
Podle poslankyně Evy Fialové hnutí ANO jiná možnost nezbývá. „Po několika pokusech komunikace s ostatními stranami jsou tyto strany jediné, které chtějí fungující stát a postavit se čelem ke svým voličům,“ míní.
'Preferuji restart jednání s ČSSD'
Jednat s komunisty a SPD o vládě naopak odmítá šest zákonodárců hnutí ANO. „Jsem proti koaliční vládě ANO s SPD a KSČM. Uměl bych si představit menšinovou vládu ANO s podporou KSČM a SPD. Pokud by předsednictvo uvažovalo o jiné alternativě, pak bych preferoval restart v jednáních s ČSSD,“ reagoval poslanec Milan Pour.
'Zaslouží si šanci.' Názory na případnou spolupráci s KSČM a SPD rozdělují ministry Babišovy vlády
Číst článek
Zmíněnou variantu si nepřeje ani jeho kolega Ivo Vondrák. „Jsem stále přesvědčen, že existuje možnost dalšího vyjednávání s ČSSD,“ doufá.
Stabilní vláda odborníků
Velká část poslanců ANO, kteří reagovali, však prezidentovo doporučení pokusit se o koalici s KSČM a SPD nechtěla komentovat nebo se nevyjádřila jednoznačně. Například místopředseda hnutí Richard Brabec nebo poslankyně Radka Maxová a Jana Vildumetzová se nejdříve o dalším postupu chtějí poradit s vedením ANO.
„O doporučení prezidenta budeme zítra diskutovat na předsednictvu a výboru hnutí ANO. Potřebujeme stabilní vládu složenou z odborníků, která bude řádně plnit program, který vychází z potřeb a požadavků občanů,“ řekla k tomu Vildumetzová.
Zeman doporučil Babišovi pokračovat v jednání o vládě s KSČM a SPD na jednání v úterý večer. Premiér v demisi se na zámku v Lánech s hlavou státu radil o dalším postupu při sestavování vlády, která by získala podporu sněmovny. Rozhovory s ČSSD totiž skončily neúspěchem kvůli sporu o ministerstvo vnitra.
Průzkum: polovina lidí je pro předčasné volby, vláda ANO s ČSSD a podporou komunistů nevadí 45 procentům
Číst článek
Předseda KSČM Vojtěch Filip portálu iDNES.cz sdělil, že pokud jeho strana bude tolerovat Babišovu vládu, chtěla by mít vliv na výběr ministrů spravedlnosti, zemědělství a zdravotnictví. Zemanova slova uvítalo hnutí SPD.
„Jsme připraveni jednat konstruktivně o prosazování dobrého programu pro občany České republiky. Doufáme, že hnutí ANO bude ochotno se na základě doporučení pana prezidenta vrátit k těmto věcným programovým jednáním,“ řekl jeho předseda Tomio Okamura.
Uvnitř ANO se ale ozvaly hlasy proti podpoře od SPD. Například ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) v pondělí uvedl, že by nebyl ve vládě, která by vznikla v důsledku podpory SPD.
Průzkum Radiožurnálu
Koalice ANO, SPD a komunistů nebo menšinová vláda opírající se o podporu těchto stran byla v průzkumu společnosti Median z počátku dubna nejméně přijatelná.
„Zajímavé je, že ještě na podzim byla relativně přijímána vláda ANO, KSČM a SPD, ale ta je dnes přijatelná už jen pro 29 % lidí, a její podpora poklesla s tím, že klesá i pozice SPD ve volebních průzkumech. Na dalším místě je menšinová vláda ANO s podporou stran, které jsou na okraji politického spektra - s podporou KSČM a SPD, to je přijatelné pro nějakých 35 % lidí,“ vysvětlil sociolog Daniel Prokop ze společnosti Median.