Poslanci se odmítli vzdát svých privilegií

Poslanci si odmítli zrušit bezplatné vnitrostátní letenky a vysoké diety při zahraničních cestách. Návrh předsedy křesťanských demokratů Miroslava Kalouska na omezení některých výsad zákonodárců sice v konečném hlasování Poslanecká sněmovna schválila, ale ve zcela okleštěné podobě. Zákon teď ještě posoudí Senát a prezident republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

porada poslanců

porada poslanců | Zdroj: ČTK

Poslanci si odmítli snížit diety při zahraničních cestách, které jsou 2,5krát vyšší než diety ostatních zaměstnanců, a zrušit bezplatné vnitrostátní lety. Omezili jen cestovní náhrady pro parlamentní funkcionáře. "Poslanci tak podle mého názoru promarnili příležitost vzdát se některých privilegií, která jsou zcela nepřípadná," komentoval schválení o dvě třetiny zredukovaného návrhu jeho předkladatel, předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Výhrady vůči normě měli především poslanci ze severní Moravy. Hlavně kvůli myšlence zrušení bezplatné letecké dopravy označovali návrh za diskriminační a populistický. Návrh předpokládal, že poslanci by si letenky hradili z běžných cestovních náhrad, které dostávají k platu. Sněmovna by tak ušetřila asi čtyři miliony korun.

Karel Vymětal z KSČM, který leteckou dopravu využívá, poukázal na to, že oproti pražským poslancům by ti ze vzdálených regionů pak byli znevýhodněni. "V případě potřeby a nezbytnosti samozřejmě létám. Jezdím jak vlakem, tak svým autem a létám i letadlem, podle toho, jak to vychází. Já myslím, že odpověď na takovouto otázku by dali pražští poslanci, kteří berou přes 20 tisíc a jezdí po Praze zadarmo metrem."

Návrh na zrušení bezplatného cestování městskou hromadnou dopravou předložil nezařazený poslanec Tomáš Vrbík, i ten ale Sněmovna při hlasování zamítla.

Jedinou z přijatých změn je tak omezení cestovních náhrad pro ty parlamentní funkcionáře, kteří mají služební vůz. Napříště si budou muset vybrat, zda chtějí dál používat kartu na benzin a z cestovních náhrad jim zůstane jen 15 procent, anebo si nechají plné náhrady a karty na benzin se vzdají.

Předseda KDU-ČSL Kalousek chce návrh, který by omezil některé výhody zákonodárců, předložit znovu, ovšem až v příštím volebním období.

Srovnání: Jakými privilegii disponují poslanci německého Bundestagu?

Poslanci německého Bundestagu jsou podle ústavy nezávislí a nepobírají plat. Z titulu svého působení v parlamentu dostávají diety. Od roku 1977 jsou diety nezdanitelným příjmem, rovným pro všechny poslance a činí 7900 euro měsíčně. K tomu mají roční paušál 3,5 tisíce na pronájem bytu či kanceláře ve volebním obvodě, provoz auta a podobně.

Služební cesty se řídí občanskými pravidly o náhradě cestovních výdajů. Cesty do volebních obvodů si poslanci hradí sami. Pokud nejde současně o soukromou cestu, mohou využít volnou drážní jízdenku Spolkového sněmu. Podle paragrafu 2 Zákona o poslancích je člen Spolkového sněmu do jednoho roku od vypršení mandátu chráněn i imunitou. Velká část poslanců ji ale chápe jako přežitek.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme