Stav nebezpečí vyhlásil už i Olomoucký kraj, v Moravskoslezském by mohli evakuovat až tisíce lidí

  • Hejtmani Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) a Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN) vyhlásili v regionech stav nebezpečí.
  • V Moravskoslezském kraji by mohly být kvůli záplavám v blízkých hodinách evakuovány až tisíce lidí, kraj sbírá podklady od starostů.
  • Na dvou místech Moravskoslezského kraje dosáhly krátce v sobotu odpoledne toky extrémního povodňového stupně. Jde o řeku Opavu v Karlovicích a Černou Opavu v Mnichově na Bruntálsku.
  • Některý z povodňových stupňů byl v sobotu v poledne na 200 místech. Třetí stupeň, který znamená ohrožení, byl na 44 místech více než tří desítek toků.
  • Pro nejaktuálnější informace poslouchejte vysílání Českého rozhlasu a Zelenou vlnu.

Sledovali jsme online Ostrava (Aktualizováno: 14:50 14. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči v Moravskoslezském kraji zatím v jednotkách případů pomáhají s evakuacemi, hrozí ale, že do bezpečí budou později muset tisíce lidí

Hasiči v Moravskoslezském kraji zatím v jednotkách případů pomáhají s evakuacemi, hrozí ale, že do bezpečí budou později muset tisíce lidí | Zdroj: HZS Moravskoslezského kraje

Kritická situace v Olomouckém kraji je hlavně na Jesenicku, kde na několika místech hladiny řek překročily třetí stupeň a platí tam stav ohrožení, řekl v sobotu novinářům Suchánek.

V Jeseníku hasiči kvůli hrozbě záplav evakuují dvě ulice, preventivní odsun se týká zhruba dvou stovek lidí. Hladiny řek v Jeseníkách stále stoupají. Další evakuace na Jesenicku budou zřejmě následovat v odpoledních a večerních hodinách. V Jeseníku a okolních obcích jsou připravena evakuační centra.

V Moravskoslezském kraji bylo zatím provedeno 20 evakuací a své domovy muselo opustit zhruba 160 lidí. Na mnoha řekách lze očekávat dosažení třetích povodňových stupňů.

Vody by zřejmě mohlo být i více než při povodních v roce 1997. V regionu je ale více protipovodňových opatření. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Bělica (ANO), který v regionu vyhlásil stav nebezpečí, a zástupci dalších institucí.

Podívejte se na mapu aktuálních stavů řek a jejich průtoků v Česku.

V kraji zatím není nutná pomoc armády, ale hejtman už byl ve spojení s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) pro případ, že by kraj zapojení vojáků potřeboval.

Evakuaci v Ostravě-Porubě, Široké Nivě na Bruntálsku a Vřesině na Ostravsku, Rychvaldu na Karvinsku či Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku zajišťovali úředníci, policie či hasiči. Lidé našli dočasné ubytování u příbuzných, ale i na vysokoškolských kolejích či v tělocvičně.

„V povodí Opavy a u jejích přítoků a u toků odvodňujících severní návětří Jeseníků. Podobně v dalších oblastech zejména v povodí Novohradky nelze vyloučit podobně extrémní povodňovou odezvu,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ještě před oznámením uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), že v případě vyhlášení stavu nebezpečí zasedne pravděpodobně v 20.00 Ústřední krizový štáb. 

Krizový štáb případně zasedá dohromady s Ústřední povodňovou komisí na ministerstvu vnitra. Hladík uvedl, že i kdyby štáb nezasedl, komise se ve 20:00 sejde.

4:49

Šéf hasičů: Situace je dramatická v Moravskoslezském kraji, nejvíce nasazených sil je v podhůří Šumavy

Číst článek

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček uvedl, že vyhlášení stavu nebezpečí krizovým orgánům dá možnost například vydat zákaz vstupu, pobytu či pohybu osob na vymezeném místě či nařídit evakuaci obyvatelstva.

Dále lze uložit bezodkladnou stavbu či terénní úpravy pro zmírnění nebezpečí, nařídit pracovní povinnost, výpomoc či poskytnutí věcného prostředku. Opatření se mohou týkat také například přednostního zásobování nebo nasazení vojáků.

Intenzivní deště, které Česko zasáhly v posledních dnech, rozvodnily desítky toků a situace se místy dále zhoršuje. Některý z povodňových stupňů byl v sobotu v poledne na 200 místech. Třetí stupeň, který znamená ohrožení, byl na 44 místech více než tří desítek toků. 

V Brně evakuovali nemocnici a kvůli hrozbě vylití Labe z koryta doporučil starosta Špindlerova Mlýna návštěvníkům, aby v sobotu opustili toto horské středisko.

Vodohospodáři nadále odpouštějí vodu z Vltavské kaskády, odpoledne chtějí zvýšit průtok z 450 na 550 metrů krychlových za sekundu. V Praze bude kvůli tomu později odpoledne překročen průtok 800 m3/s, který ale stále znamená první povodňový stupeň.

Podívejte se na mapy rozlivu řek.

Kvůli extrémnímu počasí dopoledne nejezdily vlaky na několika desítkách tratí po celé zemi - některé kvůli popadaným stromům, jiné z preventivních důvodů.

ČEZ evidoval dopoledne 44 000 míst bez elektřiny, ráno jich bylo 61 000. Situace se ale zhoršuje na Moravě. Na 2300 domácností je bez dodávek u EG.D.

Mobilní operátoři evidují lokální výpadky signálu v desítkách lokalit zejména v severovýchodních a jižních Čechách. Problémy spojené převážně s přerušenými dodávkami proudu hlásí na Trutnovsku, v oblasti Krkonoš, Krušných hor a Šumavy.

Prezident Petr Pavel vyjádřil uznání vládě, hejtmanům, starostům, složkám IZS, pracovníkům v energetice, dopravě a ostatním, kteří se podílejí na zvládnutí povodní. Česko má podle něj v současnosti nejen přesnější modely, ale i výrazně lépe fungující systém reakce na krize než při povodních v letech 1997 a 2002.

har, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme