„Měřit hustotu kostí teď v Bohumíně zvládají pomocí jednoho z nejmodernějších přístrojů v republice," řekla mluvčí radnice Špačková. „Po půlročním čekání konečně opět slouží pacientům,“ dodala.
Přes zimu se začaly na domě rodiny Minkových objevovat nová poškození. „Začali jsme si všímat drobného vrzání a dalších zvuků. Pak jsme zjistili, že nahoře praskají trámy,“ popisuje Minková.
Na místě jsou bagry, nákladní auta a hromady kamenů. Po svažitém terénu scházíme dolů, kde je lépe vidět nová konstrukce. Vypadá jako obří plechový tunel, kterým bude voda z místního potoku protékat.
Situaci řeší olomoucké hejtmanství. Fakt, že na letišti vznikla dočasná skládka povodňového odpadu, podle něj nikoho neopravňuje na místo navážet jiné odpadky.
V ostravské části Přívoz, kde se v neděli 15. září provalila protipovodňová hráz a voda se nečekaně dostala i tam, kde to nikdo nečekal, napáchala povodeň velké škody.
„Když tady proběhly povodně a byli jsme se tu podívat, tak manžel z té hrůzy vážně onemocněl,“ popisuje paní Danuta, která musí ještě dnes vysoušet dům po loňských povodních.
Majitel ani spolumajitel nesmí být nejen v exekuci nebo insolvenci, ale nesmí proti němu být veden ani výkon rozhodnutí, nesmí být v úpadku, ale ani v hrozícím úpadku.
„Tady všude byla voda, do půl metru, bylo to celé od bláta, všechno,“ popisuje recepční prázdnou ordinaci, kde povodeň poničila stěny, dveře i třeba zubařský rentgen.
Jednatřicetiletý Rudolf Baudyš ukradl podle verdiktu tři jízdní kola v hodnotě zhruba 50 tisíc korun ze zatopeného domu. Všechny prodal. Kola už má ale majitel zpátky.
Firma začne od února byty opravovat. „Každý večer se modlíme, aby to bylo co nejdříve, abychom se mohli vrátit,“ řekla paní Petra s tím, že v současnosti bydlí s rodinou u tchyně.
Vedení města chce do budoucna předejít opakovanému rozlivu vody na hřiště. „Přemýšleli jsme, že bychom hřiště přeložili na jiný pozemek, ale žádný vhodný pro zástavbu nemáme,“ vysvětluje starosta.
Podle zjištění Radiožurnálu ministerstvo pro místní rozvoj chystá pokračování programu, který pomáhá rozhýbat turistický ruch v záplavami postižených oblastech.
Architektonickou první pomoc spustil Lukáš Janáč z České komory architektů. Má zkušenost s tornádem na jižní Moravě, tak hned věděl, co poškozené rodiny potřebují.
„Bolí mě všechno. Plazil jsem se tu po čtyřech, jak jsem dělal podlahu, někdy mě musela manželka zvednout, protože jsem se nemohl postavit. Ale přežili jsme to, žijeme a jedeme dál,“ říká Jan Tyleček.
Manželé Tylečkovi z Ostravy žádali po povodních o vládní finanční pomoc. V Ostravě to šlo jen pomocí elektronického formuláře a to se ukázalo jako nemalá překážka.
Pavlu a Jana Tylečkovy z Ostravy vyhnala velká voda z domu už podruhé. Všechny opravy si dělají sami. Na úřední záležitosti ale museli povolat dceru s chytrým telefonem.
Senioři Jan a Pavla bojovali s velkou vodou v domě už podruhé. Opět museli osekávat zdi, vyhazovat nábytek a hledat sílu začít znovu. Poslechněte si první díl časosběrného seriálu Znovu zatopeni.
V reakci na loňské ničivé povodně vláda předkládá novelu vodního zákona, která protipovodňová opatření nově definuje jako objekty stavěné ve veřejném zájmu. V praxi to umožňuje vyvlastňovací řízení.
Vlaky se na povodněmi zničenou železniční trať mezi Opavou a Hlučínem vrátí nejdříve ve druhé polovině příštího roku. V sobotu to oznámil mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.
„Děti to berou jako realitu. Berou to možná jako dobrodružství. Neprožívají to tak. Nepodali jsme jim to jako nějakou tragédii,“ říká Lubomír Kováčik, který žije v náhradním bydlení.
Organizace Člověk v tísni ve své sbírce SOS povodně vybrala téměř půl miliardy korun. Pro Charitu Česká republika byla sbírka na pomoc lidem po povodních druhou nejúspěšnější po Tříkrálové sbírce.
„Podpora budování protipovodňových opatření obcí, ale také rozumné zadržování vody v krajině patří mezi naše priority v oblasti venkova,“ uvedl hejtman Martin Netolický.