„Je třeba si uvědomit, že o vydání výstrahy vždycky rozhodují lidé. A ti jsou pod vlivem toho, co se odehrává v celém světě,“ vysvětluje ředitel Českého hydrometeorologického úřadu Marek Rieder.
Mezi pohřešovanými je nadále pět dětí a jeden vychovatel z letního dívčího křesťanského tábora Camp Mystic, jehož tábořiště se nachází u řeky Guadalupe.
„Situace by snad neměla být dramatická,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO) k očekávaným prudkým dešťům na severovýchodě republiky.
Dají se bleskové povodně předvídat? A mohly být dopady nižší, kdyby Trumpova administrativa neškrtala rozpočet agentuře, která má předpovědi počasí na starosti? Přinášíme otázky a odpovědi.
Výstraha meteorologů před extrémními srážkami aktuálně platí v regionu pro Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov a Třinec.
V Beskydech až třetí stupeň povodňové aktivity. Záležet bude na délce a hlavně intenzitě srážek, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který situaci následně Radiožurnálu popsal.
Přestože hladiny řek v nejvíc postižené oblasti o víkendu klesaly, podle meteorologů hrozí další silný déšť. Záchranáři také dál pátrají pohřešovaných dívkách z letního tábora.
„Soustředíme se prioritně na vyhledání a záchranu každého postiženého (záplavami),“ řeklzástupce místních úřadů Dalton Rice. Pátrací akce budou pokračovat i během noci. Trump stát asi navštíví.
Mnoho lidí je nadále nezvěstných a pokračuje pátrání po pohřešovaných, včetně desítek dívek z letního tábora, uvedly v sobotu tiskové agentury s odvoláním na místní úřady.
Opatření je součástí balíku povodňové pomoci, který kromě ČR zahrnuje také Slovensko, Polsko, Rakousko, Moldavsko a Bosnu a Hercegovinu. Peníze mají pocházet z Fondu solidarity Evropské unie.
Nejhůře jsou záplavami postižena města v okresech Hunter a Mid North Coast v Novém Jižním Walesu. V některých oblastech státu napršelo za posledních 24 hodin více než běžně za čtyři měsíce.
Podle organizace Člověk v tísni je jich na Jesenicku a Krnovsku už přes 80. Některé domy nepřečkaly zimu a vážné poškození se projevilo až po několika měsících.
Přes zimu se začaly na domě rodiny Minkových objevovat nová poškození. „Začali jsme si všímat drobného vrzání a dalších zvuků. Pak jsme zjistili, že nahoře praskají trámy,“ popisuje Minková.
„To bylo tolik vody. To se nedá popsat. Já už mám svůj věk, ale tolik vody jsem tu nikdy neviděla,“ vzpomíná paní Helena, obyvatelka Stronia Śląského. Loňská zářijová povodeň ji zastihla v bytě.
Jednatřicetiletý Rudolf Baudyš ukradl podle verdiktu tři jízdní kola v hodnotě zhruba 50 tisíc korun ze zatopeného domu. Všechny prodal. Kola už má ale majitel zpátky.
„Bolí mě všechno. Plazil jsem se tu po čtyřech, jak jsem dělal podlahu, někdy mě musela manželka zvednout, protože jsem se nemohl postavit. Ale přežili jsme to, žijeme a jedeme dál,“ říká Jan Tyleček.
Manželé Tylečkovi z Ostravy žádali po povodních o vládní finanční pomoc. V Ostravě to šlo jen pomocí elektronického formuláře a to se ukázalo jako nemalá překážka.
Pavlu a Jana Tylečkovy z Ostravy vyhnala velká voda z domu už podruhé. Všechny opravy si dělají sami. Na úřední záležitosti ale museli povolat dceru s chytrým telefonem.
„Vláda se musí pochválit, protože nejsou tak úspěšní a vlastně zklamali občany,“ tvrdí Balaštíková (ANO). Nový (TOP 09) míní, že jeho vláda dodržela plánovaný rozpočet.
V reakci na loňské ničivé povodně vláda předkládá novelu vodního zákona, která protipovodňová opatření nově definuje jako objekty stavěné ve veřejném zájmu. V praxi to umožňuje vyvlastňovací řízení.