Kriminální policie se zabývá případem zřejmě nelegální demolice domu poškozeného nedávnou povodní v Zátoru na Bruntálsku. Trestní oznámení podala majitelka, která o zbourání domu nevěděla.
„Hnutí Duha nemohlo žádným způsobem zdržet nebo blokovat řízení. Všechny zákonné lhůty jsme dodrželi,“ hájí se koordinátor Hnutí Duha Jeseníky Ivo Dokoupil.
Obnova sítí přijde malou obec pod Pradědem podle prvních odhadů na desítky milionů korun. Další desítky tisíc mají za nouzová řešení zaplatit jednotliví majitelé domů.
Na zahajovacím koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu zazní v premiéře symfonická báseň Continuo skladatele Jana Klusáka, o které rozhlasovým symfonikům říká, že by ji měli hrát jako Vltavu.
Základní kroky pro záchranu mokrých dokumentů může podniknout každý doma. Fotografie nebo dokumenty vloží do igelitového sáčku, dá do mrazáku, kde mohou být klidně rok, a potom se zvolí metoda sušení.
Helene je osmou pojmenovanou bouří letošní atlantické hurikánové sezony, je ukázkou hrozby hurikánů pro obyvatele USA, kterou podle expertů přináší změny klimatu poháněné spalováním fosilních paliv.
„Na každé obchůzce se podařilo někoho vyzvat, aby opustil dům. Byla spousta dotazů, co s pejsky, s kočkami – evakuační středisko bylo ale jenom pro lidi,“ popisuje Radiožurnálu hasič David Ochman.
Někteří lidé si na Žabníku ale poklesu hráze vůbec nevšimli. Starosta Slezské Ostravy Richard Vereš z hnutí ANO ale říká, že problém s hrází tady je – a je viditelný okem.
Projednání rozpočtů se podle ministra životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) se neopozdí, i přes zprávy o tom, že Piráti chtěli odložit jednání. „Jednáme podle plánu,“ řekl Radiožurnálu.
Na mnoha místech stále nefunguje elektřina nebo plyn a vodu tam dodává Správa hmotných rezerv. A třeba v Holčovicích na Bruntálsku teď mají provizorní sdílené sprchy.
Rozvodněná Bělá v České Vsi zaplavila pět pavilonů místní školy. Optimistický odhad ředitele je dokončená rekonstrukce v lednu. Budova však dříve než do Vánoc nevyschne. Žáci dochází do jiných škol.
Intenzita dešťů ve střední Evropě mezi 12. a 16. zářím mohla být až o pětinu intenzivnější. Oteplováním planety člověk zvyšuje pravděpodobnost podobných jevů, ukazuje studie World Weather Attribution.
Při záplavách bylo evakuováno 21 488 osob, 1516 osob bylo zachráněno, uvedl Rakušan. Poděkoval i vojákům, kterých jsou stále v terénu stovky i s těžkou technikou.
Místo toho, aby Jan Lichý z Opavy pokračoval s podnikáním v elektroinstalacích a opravoval lidem domy po povodních, řeší teď téměř celou přestavbu svého domu, který mu vyplavila voda.
Na lidi vracející se do zatopených domovů může čekat neviditelné nebezpečí. Při odstraňování nánosů bahna a zničených věcí by proto podle odborníků měli myslet na své zdraví.
„Jakákoli autorita může v případě nebezpečí požádat o satelitní průzkum a dostane rapidně odpovědi, které jsou viditelné na webu,“ říká David Moravec z České zemědělské univerzity.
Některé domácnosti na Jesenicku po povodni vyhodily většinu nábytku. Tomáškovi z Lipové-lázně velkou vodu už zažili a pečlivě se připravili. Gauč zachránila důmyslná konstrukce z podpěr a žebříků.
„Je možné, že se najde více nespokojenců – s argumentem, že voliči třeba vůbec nemohli volit, protože byli vyplaveni nebo ztratili doklady,“ myslí si advokát Ondřej Preuss.
Kdo sledoval v televizi nebo na internetu záběry z ohrožených míst, nemohl si nevšimnout atmosféry soudržnosti. Místo zoufalství a rezignace převažovalo odhodlání: „Společně to zvládneme“.
Bez proudu bylo do soboty například celé sídliště Kateřinky s 12 000 obyvateli nebo lidé v částech Vávrovice a Držkovice. Krátkodobé výpadky elektřiny ale postihovaly celé město.