Pražští radní volí primátora, za zavřenými dveřmi

Ustavující jednání pražského zastupitelstva začalo kvůli protestům s pětihodinovým zpožděním. Odpoledne už v jednacím sálu přihlíží hlasování o novém primátorovi jen asi stovka lidí, víc se jich tam nevejde a úřad navíc před dalšími demonstranty zamknul dveře sálu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpoledne zůstali mnozí demonstranti před zavřenými dveřmi magistrátu. Dovnitř nebyli vpuštěni.

Odpoledne zůstali mnozí demonstranti před zavřenými dveřmi magistrátu. Dovnitř nebyli vpuštěni. | Foto: Tomáš Adamec

Redaktor Radiožurnálu Jan Herget soudí, že tak silný protest proti jednání magistrátu jako dopoledne asi nebude. Úředníci magistrátu poučeni průběhem dopoledne uzavřeli vchod do budovy. Prý z bezpečnostních důvodů. Kapacita prostoru pro veřejnost je podle ředitele pražského magistrátu Martina Trnky naplněna. Podle odhadů je v sále asi stovka protestujících přísedících.

Před budovou pražského magistrátu nadále protestuje znepokojená veřejnost.

Mezitím zastupitelé složili slib a dohodli se, že primátora zvolí veřejně.

„Lidé přinesli transparenty, křičeli a pískali. Celkem jich ráno na jednání přišlo několik stovek. Pro hluk byly pokusy zahájit schůzi sotva slyšitelné. Odpůrci koalice křičeli ‚Palermo‘, ‚Hanba‘, ‚Je to podvod‘, ‚My chceme Tůmu‘ a ‚Ať žije Havel‘. Demonstranty totiž přišel podpořit také exprezident Václav Havel,“ reportovala z místa redaktorka Milada Richterová.

Cílem koalice je podle Havla zakonzervovat ‚staré poměry‘ na magistrátu a lidé jsou právem pohoršeni. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase mají demonstranti právo na nesouhlas s dohodou ODS a ČSSD na pražském magistrátu, neměli by ale jednání zastupitelstva blokovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajské shrnutí dění na pražském magistrátu s komentářem Ondřeje Nováčka

Kandidát na primátora za ODS Bohuslav Svoboda dosavadní formy protestu odsuzuje. V pokračování jednání věří předseda pražských sociálních demokratů Petr Hulinský „Zastupitelstvo je od toho, aby pracovalo, je potřeba zachovat chod jednání. Protesty patří k demokracii, ale byla podepsána koaliční smlouva, která je pro Pražany výhodná, a věřím, že časem si najde oblibu,“ řekl Hulínský.

„Protesty jsou kontinuální už od dob velké opoziční smlouvy, od roku 1999. Části občanů se řada věcí, které jsou záležitostí volební matematiky, nelíbí. A pak si musejí klást otázku, má smysl, abych příště volil, když se to pak stejně všechno domluví jinak?,“ zamýšlí se komentátor ČRo Petr Nováček.

Milada Richterová, Jan Herget, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme