Nemálo pozorovatelů podotýká, že za Lukašenkovými represemi a utužováním moci stojí strach ze ztráty postavení, a to hlavně kvůli traumatu z opakování protestů. I proto volbám přikládá takovou váhu.
„Venezuelští občané jsou unavení a strach z represe je obrovský. Odhaduje se, že zadržených v posledním půl roce bylo přes dva tisíce,“ říká pro iROZHLAS.cz Karel Kouba.
Po Novém roce, kdy byla ve Tbilisi velká demonstrace, se na vánoční prázdniny ulice trochu vylidnily. „Očekávám další velké demonstrace po skončení svátků,“ říká pro iROZHLAS.cz Gruzín Sandro Kolbaia.
Protesty alávitů loni vypukly poté, co se objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Podle Syrské organizace pro lidská práva policie jednoho protestujícího zastřelila a pět zranila.
„Doteď šlo o hybridní režim se záměrem se demokratizovat, transformace může ale jít oběma směry,“ říká gruzínský politolog Ghia Nodia z Ilia State University pro iROZHLAS.cz.
Gruzie má za sebou další bouřlivou noc, protivládní protesty se konají v desítkách měst a samozřejmě ve hlavním městě Tbilisi, kam opět přišly desetitisíce lidí.
„Strategií opozice je dosáhnout mezinárodní delegitimizace režimu. To, že Evropský parlament schválil rezoluci, že volby byly nelegitimní, je velký krok,“ říká novinářka Sára Osterrothová.
„Chápu, že lidi, kteří chtějí do Unie, a je jich tady většina, budou v ulicích, že to pravděpodobně vydrží stejně, jako to vydrželi Ukrajinci na Majdanu,“ říká český turista Tomáš.
Po půlnoci se lidé rychle rozešli, zůstalo tu pár tisíc nejvěrnějších, kteří občas zaskandovali, pustili rachejtli a občas zamávali gruzínskými vlajkami nebo vlajkami Evropské unie.
„Lidé jsou naštvaní, že se něco takového může stát v roce 2024. Jde o ostudný okamžik moderní korejské historie,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz Korejec Joumin Won.
„To není namířeno proti Rusku,“ uvedl opoziční poslanec Kan Kvarčija, jenž dohodu označil jako „zotročující“ pro Abcházii. Kreml zatím podle dostupných informací na rozhodnutí parlamentu nereagoval.
„Protesty se zdají být nadějí na změnu, byť se přehnanému optimismu každopádně musím vyvarovat. Vše je teprve před námi a vynášet pozitivní soudy je ještě předčasné,“ míní Tamuna Manvelišviliová.
„Spontánní protesty vznikly v momentě, kdy premiér řekl, že Gruzie pozastavují přístupové rozhovory s EU do roku 2028,“ říká studentka a účastnice protestů pro iROZHLAS.cz.
Třiatřicetiletý Sálihí byl zatčen v říjnu 2022 poté, co veřejně vystoupil na podporu protestů, které zažehla smrt mladé Íránky Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií v září téhož roku.
Už před půlnocí místního času policie proti demonstrantům použila vodní děla. „Znovu jsme svědky nepřiměřených útoků proti lidem a médiím v Gruzii,“ napsala prezidentka Salome Zurabišviliová.
Podle průzkumů veřejného mínění se vstup do EU těší v Gruzii velké oblibě. „Nehodláme se vzdát. Nevzdáme se,“ řekla v pátek vůdkyně největší opoziční strany Koalice za změnu Elene Choštariová.
„Protesty teď nejsou o číslech, ale o konzistenci. Lidé chtějí do Evropy, ne do Ruska,“ říká pro iROZHLAS.cz odbornice na psychologii médií Mariam Gersamiaová z Tbilisi State University.
„V zájmu zachování stability a ústavního pořádku v zemi... odstupuji z funkce prezidenta,“ cituje z prohlášení Aslana Bžaniji ruská tisková agentura RIA Novosti.
„Podám žalobu k ústavnímu soudu kvůli porušení volebních principů,“ řekla na tiskové konferenci prezidentka, ačkoliv připustila malou naději na úspěch.
Majestátní dvousetletý smrk, který má přezdívku Zelený obr, se nachází u průsmyku Passo Nota, kde byla do první světové války hranice mezi Itálií a Rakouskem-Uherskem, ve výšce 1200 metrů nad mořem.
„Lidé spoléhající se na vládní podporu jsou lehce manipulovatelní. Někteří z nich přirozeně pozitivně vzpomínají na Sovětský svaz, třeba s argumentem, že všichni měli co jíst,“ říká Aslan Artmeladze.