„To, co se u nás děje, jde nad rámec Gruzie. Pokud by Rusko uspělo s tím, o co se u nás snaží, pak to bude moct použít i jinde,“ varuje v rozhovoru pro podcast Bruselské chlebíčky Zurabišviliová.
„Důvody, proč protestuji, jsou strach z odklonu od demokracie, špatná ekonomická situace a korupce,“ uvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz 24letá členka turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP).
V Turecku a v Sýrii se v těchto dnech odehrávají významné politické posuny. Jenže oba státy jakoby se míjely na pomyslném eskalátoru, každý míří jiným směrem.
„Jsme naštvaní, že nemůžeme žít tak svobodně jako lidé jinde v Evropě nebo Spojených státech. Je mi osmnáct let a nikdy jsem nezažil jinou vládu,“ říká student z Ankary.
„Odporný zákon přijatý minulé úterý není jen o zákazu Pride, ale umožňuje potlačit jakoukoli formu protestu v budoucnu,“ napsal na facebooku organizátor demonstrace a nezávislý poslanec Ákos Hadházy.
„Podpora Imamoglua je masivní. To bylo vlastně od začátku. Největší demonstrace probíhají v Istanbulu, ale není to omezené na Istanbul,“ říká český velvyslanec v Turecku Petr Štěpánek.
Propalestinského aktivistu Mahmúda Chalíla, který sehrál během demonstrací vůdčí roli, před týdnem zatkly imigrační úřady a nařídily jeho deportaci. Vyhoštění prozatím soud zablokoval.
Několikatisícihlavý dav přišel do parku u Kapitolu, sídla Kongresu, aby dal najevo svou nespokojenost s tím, že stát možná začíná ovládat někdo, kdo nebyl zvolen.
V několika slovenských městech se po týdnu opět konaly protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Reagují na slova Tibora Gašpara, který v lednu uvažoval o možném odchodu Slovenska z EU
Siniša Kovačević navrhl komisi srbské protestující studenty společně s advokátkou Dijanou Stojkovićovou. Potvrzení nominace oznámil na sociálních sítích.
Slovenský premiér zvláště kritizoval česká média za obraz, který podle něj vytváří o slovenské politické reprezentaci. „Ten je daleko za únosností a jakoukoliv představou o slušnosti,“ tvrdil Fico.
V reakci na demonstrace Robert Fico prohlásil, že zahájí debatu s cílem postavit hráz proti progresivismu. Tomáš Němeček v rozhovoru pro Český rozhlas Plus říká, že tak chce hlavně odvést pozornost.
Slovenská vláda ztrácí poslance, o víkendu proti ní demonstrovaly v ulicích desítky tisíc Slováků. Premiér Fico mluví o státním převratu, zároveň chce měnit ústavu.
Protesty v Srbsku nabírají na intenzitě, uskutečnila se už i generální stávka. V Bělehradě se demonstrovalo před budovou vlády, veřejnoprávní televizí a konala se dopravní blokáda u Brankova mostu.
„Slováci jsou si vědomi, že v každé vesnici a obci je tabule, že tam je něco vybudované za pomoci EU,“ popsal slovenský opoziční poslanec František Mikloško (KDH).
„To nejsou volby, ale zastaralý, falešný cirkus,” říká pro iROZHLAS.cz běloruský aktivista Aliaksandr Parshankou o nadcházejících prezidentských volbách. Ty zemi čekají už v neděli.
Nemálo pozorovatelů podotýká, že za Lukašenkovými represemi a utužováním moci stojí strach ze ztráty postavení, a to hlavně kvůli traumatu z opakování protestů. I proto volbám přikládá takovou váhu.
„Venezuelští občané jsou unavení a strach z represe je obrovský. Odhaduje se, že zadržených v posledním půl roce bylo přes dva tisíce,“ říká pro iROZHLAS.cz Karel Kouba.
Po Novém roce, kdy byla ve Tbilisi velká demonstrace, se na vánoční prázdniny ulice trochu vylidnily. „Očekávám další velké demonstrace po skončení svátků,“ říká pro iROZHLAS.cz Gruzín Sandro Kolbaia.
Protesty alávitů loni vypukly poté, co se objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Podle Syrské organizace pro lidská práva policie jednoho protestujícího zastřelila a pět zranila.
„Doteď šlo o hybridní režim se záměrem se demokratizovat, transformace může ale jít oběma směry,“ říká gruzínský politolog Ghia Nodia z Ilia State University pro iROZHLAS.cz.
Gruzie má za sebou další bouřlivou noc, protivládní protesty se konají v desítkách měst a samozřejmě ve hlavním městě Tbilisi, kam opět přišly desetitisíce lidí.