„To, že k městu přijelo 700 příslušníků námořní pěchoty, bude znamenat jen další eskalaci situace, která neměla nastat. Doufám, že guvernér Newsom s žalobou proti tomu uspěje,“ říká protestující.
Přesně za rok začne ve Spojených státech MS ve fotbale. Přípravy turnaje, který USA pořádají s Kanadou a Mexikem, podle německé Deutche Welle ovlivňují některá rozhodnutí Donalda Trumpa.
Protestů by se podle jednoho z organizátorů Erzy Levina v sobotu mohly zúčastnit miliony lidí. „Očekává se celkem 1800 shromáždění, přičemž akce se budou konat ve všech kongresových obvodech,“ uvedl.
„Protesty mají spíše disentní náladu, nikterak násilnou nebo naštvanou. Koneckonců i starostka města Los Angeles řekla, že lidé mají podle ústavy právo vyjádřit svůj nesouhlas,“ říká odbornice.
Řečníci kritizovali podle nich čím dál nedemokratičtější chování vlády a také korupci, ze které podle nich tyjí lidé spjatí s Orbánovou stranou Fidesz.
V centru Los Angeles hlídkují jak místní policisté, tak i gardisté, námořní pěchota. Guvernér Gavin Newsom povolal dalších 800 strážců veřejného pořádku.
Příslušníci námořní pěchoty mají na místě pomoci chránit federální pracovníky a majetek. Kalifornský guvernér Gavin Newsom nasazení námořní pěchoty stejně jako předtím Národní gardy ostře kritizoval.
„Zdá se, že nepokoje spojené se zatýkáním by úplně normálně zvládly místní policejní jednotky a že to Donald Trump hrotí možná trochu zbytečně,“ popisuje Jiří Sobota z týdeníku Respekt.
Protesty vypukly v pátek večer místního času poté, co imigrační úřady provedly ve městě na západním pobřeží USA sérii razií a zadržely nejméně 44 lidí za údajné porušení imigračních předpisů.
Studenti v Srbsku už týden blokují vstup do veřejnoprávní televize a rádia. Médium podle oslovených odbornic není nezávislé, protestující proto požadují změny v jeho kontrolním orgánu.
„To, co se u nás děje, jde nad rámec Gruzie. Pokud by Rusko uspělo s tím, o co se u nás snaží, pak to bude moct použít i jinde,“ varuje v rozhovoru pro podcast Bruselské chlebíčky Zurabišviliová.
„Důvody, proč protestuji, jsou strach z odklonu od demokracie, špatná ekonomická situace a korupce,“ uvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz 24letá členka turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP).
V Turecku a v Sýrii se v těchto dnech odehrávají významné politické posuny. Jenže oba státy jakoby se míjely na pomyslném eskalátoru, každý míří jiným směrem.
„Jsme naštvaní, že nemůžeme žít tak svobodně jako lidé jinde v Evropě nebo Spojených státech. Je mi osmnáct let a nikdy jsem nezažil jinou vládu,“ říká student z Ankary.
„Odporný zákon přijatý minulé úterý není jen o zákazu Pride, ale umožňuje potlačit jakoukoli formu protestu v budoucnu,“ napsal na facebooku organizátor demonstrace a nezávislý poslanec Ákos Hadházy.
„Podpora Imamoglua je masivní. To bylo vlastně od začátku. Největší demonstrace probíhají v Istanbulu, ale není to omezené na Istanbul,“ říká český velvyslanec v Turecku Petr Štěpánek.
Propalestinského aktivistu Mahmúda Chalíla, který sehrál během demonstrací vůdčí roli, před týdnem zatkly imigrační úřady a nařídily jeho deportaci. Vyhoštění prozatím soud zablokoval.
Několikatisícihlavý dav přišel do parku u Kapitolu, sídla Kongresu, aby dal najevo svou nespokojenost s tím, že stát možná začíná ovládat někdo, kdo nebyl zvolen.
V několika slovenských městech se po týdnu opět konaly protesty, kterých se zúčastnily tisíce lidí. Reagují na slova Tibora Gašpara, který v lednu uvažoval o možném odchodu Slovenska z EU
Siniša Kovačević navrhl komisi srbské protestující studenty společně s advokátkou Dijanou Stojkovićovou. Potvrzení nominace oznámil na sociálních sítích.
Slovenský premiér zvláště kritizoval česká média za obraz, který podle něj vytváří o slovenské politické reprezentaci. „Ten je daleko za únosností a jakoukoliv představou o slušnosti,“ tvrdil Fico.
V reakci na demonstrace Robert Fico prohlásil, že zahájí debatu s cílem postavit hráz proti progresivismu. Tomáš Němeček v rozhovoru pro Český rozhlas Plus říká, že tak chce hlavně odvést pozornost.
Slovenská vláda ztrácí poslance, o víkendu proti ní demonstrovaly v ulicích desítky tisíc Slováků. Premiér Fico mluví o státním převratu, zároveň chce měnit ústavu.