Před soudem opět akce Asanace
Akce komunistické Státní bezpečnosti s názvem Asanace je opět před soudem. Tentokrát je obžalováno 11 vysokých důstojníků StB, kteří se měli na přelomu 70. a 80. let podílet na fyzickém a psychickém týrání disidentů s cílem vyhnat je ze země. Mnohé z obětí se nakonec z tehdejšího Československa skutečně vystěhovaly.
Soud pro Prahu 6 rozhoduje o deseti členech skupiny, jedenáctý obžalovaný, sedmdesátiletý Miroslav Marek, bude souzen ve svém bydlišti v Ústí nad Labem. Zdravotní stav mu totiž neumožňuje cestovat k přelíčení do Prahy. I tak se dnešního přelíčení zúčastnilo jen pět důstojníků StB. Dva budou souzeni v samostatných procesech a čtyři se z jednání omluvili s tím, že souhlasí, aby se soud konal bez jejich přítomnosti, pouze za účasti obhájců.
Obžalovaní měli podle státní zástupkyně Jany Herzegové poškodit 14 lidí, kteří poté sami požádali o vystěhovaní. Před soudem ale údajní viníci popírají používání brutálních metod. Jeden z nch Zdeněk Hanák se to soudu snažil dokázat medailonkem, který přinesl ukázat. "To je symbol toho, že k těm lidem, se kterými jsem jednal, nebo prostřednictvím svých náčelníků jsem jednal, že jsme s nimi jednali korektně a nikoli ve smyslu obžaloby, že jsme někoho fyzicky týrali, anebo že jsme někoho psychicky deptali."
Obhajoba je také založena na tvrzení, že v době, kdy Asanace běžela, hrozil důstojníkům StB za neuposlechnutí rozkazu trest a proto raději konali. To ovšem popírá státní zástupkyně, když tvrdí, že i za totality mohl každý policista odmítnout splnění rozkazu. Řešení měl daleko více. "Mohl třeba abdikovat na funkci, prostě odejít ze služebního poměru, čímž mohl vyřešit to, pokud by nechtěl toto splnit."
Mluvčí Úřadu dokumentace a vyšetřování Jan Srb upozorňuje, že se případ táhne už několik let. "Když se Asanace začala v roce 96. dělat, bylo to původně proti 26 lidem. osléze byli někteří zproštěni kvůli promlčení a v roce 2001 došlo k tomu, že jeden z obhájců nebyl členem advokátní komiry a přesto pracoval na této věci, a hrozilo, že se bude muset všechno opakovat."
Případ zdržela neplatná licence jednoho z obhájců. "U těchto se muselo všechno znovu opakovat, poškození vypovídali znovu to samé, sjížděli se z celé republiky nebo ze světa. Obžaloba šla na tyto osoby šla už na začátku roku 2001, ale poté, co leželo dva roky u soudu."
Případ byl rozdělen na dvě části. První skupina bývalých důstojníků byla odsouzena většinou k podmíněným trestům. Ostatní na rozhodnutí soudu teprve čekají. Hrozí jim tresty od 3 do osmi let.