Premiér Nečas: Peake náš soukromý rozhovor vůbec neměla komentovat

Předseda vlády Petr Nečas bude po dnešním návratu z Bruselu řešit s Karolinou Peake její bleskové personální změny na ministerstvu obrany. Peake po svém nástupu odvolala náměstka Vlastimila Picka a další úředníky. V České televizi včera připustila, že na ni premiér Nečas kvůli tomu zvýšil hlas. Premiér ale Radiožurnálu řekl, že Peake jejich soukromý rozhovor vůbec neměla do médií komentovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a vicepremiérka Karolína Peake v Poslanecké sněmovně

Premiér Petr Nečas a vicepremiérka Karolína Peake v Poslanecké sněmovně | Zdroj: ČTK

„Považuji za projev politického amatérismu a politické neprofesionality komentovat cokoli, co probíhá buďto na základě telefonického rozhovoru dvou lidí, nebo mezi čtyřma očima,“ prohlásil Nečas. Karolína Peake v České televizi mluvila o tom, že na ni premiér i zvedal hlas.

„Ale to je zcela v pořádku. Bylo to pro něj překvapení a já jsem samozřejmě připravena si to s ním vyříkat z očí do očí. Řeknu mu, že jsem navázala na to, co jsem řekla na tiskové konferenci při svém uvedení do úřadu, tedy že chci zcivilnit vedení ministerstva obrany,“ uvedla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ma ministerstvu obrany okomentoval Petr Nováček

Premiér nyní bude požadovat vysvětlení, proč Peake k razantním personálním změnám přistoupila. Nechtěl ale spekulovat o tom, jestli lituje jejího jmenování do čela resortu.

„Politické kroky nejsou kroky, které se litují nebo nelitují, to za prvé. Za druhé to, kdy a jak dojde k tomu setkání, o tom rozhodne moje časová agenda,“ řekl premiér.

Nová ministryně obrany musela své počínání vysvětlovat i ve sněmovně. Prosadila to opozice. Podle stínového ministra obrany za ČSSD Jana Hamáčka jsou vyhazovy ranou pro stabilitu resortu. Peake ale odmítá, že by svými kroky ohrozila fungovaní armády. Personální změny odůvodňuje snahou o zcivilnění ministerstva.

„V demokratickém státě je běžné, aby v nejužším vedení ministerstva obrany zasedali civilisté. Je to výdobytek demokracie. Je spíše neobvyklé, aby armádní generál stál v civilní části ministerstva obrany. Rozhodně tento svůj krok nepovažuji za negativní vůči našim ozbrojeným složkám, vůči armádě,“ vysvětlila.

Peake: Nikoho jsem nepodvedla

Ministryně odmítá i kritiku prezidenta Václava Klause, který se cítí podvedený a podle kterého měl právě odvolaný generál Picek zajistit kontinuitu v rezortu po odchodu Alexandra Vondry:

„Pokud někdo říká, že kontinuita ministerstva obrany závisí na čtyřech lidech, pak je to plivnutí do tváře těm 30 tisícům lidí, kteří v tom resortu jsou a kteří jej drží,“ reagovala Peake a dodala:

„Tak to rozhodně být nemůže a já doufám, že to tak ani nebylo, že tu kontinuitu zajišťovali tito čtyři lidé. Já jsem u žádné dohody o tom, kdo má nebo nemá být na některé pozicích na ministerstvu obrany, nebyla, a tak nemohu nikoho podvést ani zklamat.“

Bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý souhlasí s novou ministryní, že vedení úřadu by mělo být civilní. Ve změnách, ke kterým Peake sáhla, problém nevidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý náčelník Generálního štábu české armády Jiří Šedivý a komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk ve večerních Ozvěnách dne

„Armáda tím může být mírně znepokojena, ale v žádném případě ji to nemůže znejistit. Personální změny, které proběhly, armádu nezasáhnou,“ myslí si Šedivý.

Generál Picek měl ale podle něj být pověřen takovou funkcí, která by znamenala využití jeho zkušeností a znalostí.

„To je standartní postup, který se odehrává ve většině našich partnerských států v NATO,“ upozornil bývalý náčelník Generálního štábu české armády.

Igor Maňour, Ondřej Bouda, Martina Spěváčková, Kateřina Kozmová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme