Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Dostatek informací o zdraví prezidenta zamezí nechutným spekulacím, tvrdí komentátor Honzejk

Zdravotním stavem prezidenta se zřejmě bude zabývat soud. Miloš Zeman podal žalobu na brněnského radního Svatopluka Bartíka z Žít Brno, který o něm na internetu napsal, že má rakovinu. Musí prezident informace o své kondici zveřejnit? „V zákonu o volbě prezidenta zmínku o zdravotním stavu najdeme jen na jednou místě, a to nepřímo. Ústava o kontrole prezidentova zdraví mlčí,“ uvedl v pořadu Pro a proti Robert Malecký z webu Hlídací pes.

Pro a proti Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman | Foto: Kancelář prezidenta republiky | Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Prezident podle Roberta Maleckého z webu Hlídací pes nemá víc pravomocí, když byla zavedena přímá volba. „Nejvýznamnější je jeho role v době po volbách a při sestavování vlády,“ podotýká publicista.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty pořadu Pro a proti na Českém rozhlasu Plus byli Robert Malecký z webu Hlídací pes a komentátor Hospodářských noviny Petr Honzejk

„I když pan kolega Honzejk straší vládou bez důvěry sněmovny na dlouhou dobu, tak je to zatím čistě hypotetické. A není ani pravda, že by tomu nedokázal nikdo zabránit.“

Malecký také upozornil, že současný prezident o svém zdravotním stavu velmi otevřeně informuje, a to opakovaně. „Udělal to loni, když ohlašoval kandidaturu, letos na jaře, kdy se objevily spekulace o jeho zdraví a v nějaké formě i teď, když ohlašoval splnění počtu podpisů.“

„Problém není v tom, že by prezident Zeman neinformoval o svém stavu, ale že se objevují informace, které formou vhodnou či nevhodnou mohou naznačovat, že to může být i jinak,“ soudí Malecký.

„Ptejme se, jestli je prezidentův zdravotní stav vnímán tak, že může ovlivňovat úsudek směrem k výkonu pravomoci, nebo jde jen o celkovou tělesnou sešlost, která by ale neměla jeho výkon funkce ovlivňovat,“ dodává.

Komentátor Hospodářských noviny Petr Honzejk věří, že součástí předpokladu výkonu funkce prezidenta je i dobré zdraví, proto by veřejnost měla mít šanci se něco o zdravotním stavu nejen současných kandidátů dozvědět.

„Vládou bez důvěry sněmovny nestraší Petr Honzejk, ale Miloš Zeman. Ale to nemění nic na tom, že se funkce prezidenta v českém prostředí vyvíjí, a je nyní vnímána jako mnohem silnější figura, než v devadesátých letech,“ reaguje publicista.

Prezident sice podle něj nemá více pravomocí, ale posouvá se chápání jeho exekutivní funkce. „Pokud by byl prezident tak silný politický hráč, měli bychom o něm vědět maximum a je to ve veřejném zájmu.“

Bartík je svi*ě, řekl prezident Zeman. Na brněnském politikovi chce vysoudit omluvu a pět milionů

Číst článek

Už několik prezidentských kandidátů k informování o svém zdravotním stavu přistoupilo velmi otevřeně. „Můžou tak proměnit celkové pojímání informací o zdravotním stavu kandidátů. Mám na mysli Michala Horáčka, který zveřejnil de facto celou lékařskou zprávu.“

„Kdyby existovala taková dobrozdání, jako jsou lékařské zprávy amerických prezidentů, je vše v pořádku. Je fér, aby voliči věděli, jestli prezidentský kandidát bude podle poznatků současné lékařské vědy schopen adekvátně vykonávat úřad,“ podotýká komentátor.

„Nejde o nějaký český impeachment, ale o to vytvořit úzus, že zdraví prezidenta je do jisté míry věc veřejná, a proto je rozumnější o něm informovat, jednak aby voliči věděli, ale také aby se zamezilo nechutným spekulacím,“ shrnuje Honzejk.

Veronika Sedláčková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme