Vnitro pustí do boje o Hrad méně než polovinu uchazečů. Z 20 splnilo podmínky nanejvýš devět
V prezidentských volbách bude mít šanci kandidovat maximálně devět lidí. Zbylých jedenáct kandidátek zjevně nesplňuje zákonné předpoklady. Vyplývá to z informací ministerstva vnitra. Ve volbách by se tak měli utkat veřejně známí uchazeči, kteří se ke kandidatuře jasně přihlásili.
Celkem byla podána dvacítka kandidátních listin, z toho jedna po zákonem stanovené lhůtě. Dvě z nich podaly ženy. Věk všech kandidátů bude k 13. lednu, tedy k druhému dni voleb, mezi 41 a 74 lety.
Seznam a profily 10 známých prezidentských kandidátů. Jména zbývajících oznámí ministerstvo později
Číst článek
Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra uvedla, že čtyři kandidáty navrhla skupina poslanců, z toho 73letý muž získal podpis pouze jednoho poslance.
Dostatečnou podporu poslanců pak v předchozích týdnech oznámili bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek (ODA), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (za Realisty) a hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig.
Další tři uchazeče navrhla skupina senátorů. Podpisy více než deseti senátorů oznámili bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, lékař a aktivista Marek Hilšer a bývalý premiér Mirek Topolánek.
'Dezinfekce Hradu i účelovka.' Prezidentští kandidáti v přeplněné univerzitní aule hýřili bonmoty
Číst článek
Pět uchazečů předložilo petici s podpisy občanů. „Z toho dva se zjevně nedostatečným počtem jen několika podpisů," podotkla Pěknicová.
Prezidentskou nominaci s podporou více než 50 tisíc občanů by měli mít podle dostupných informací zajištěnu současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a podnikatel a textař Michal Horáček.
Zbývajících osm kandidátů nepředložilo ani petici, ani podporu zákonodárců. Prezidentskou kandidaturu vnitru odevzdali Roman Hladík a Libor Hrančík. K odevzdání kandidatury se přihlásila i bývalá místostarostka Prahy 8 Terezie Holovská. Další z uchazečů Josef Toman uvádí, že poštou poslal 75 tisíc podpisů občanů.
Resort vnitra nyní bude do 24. listopadu posuzovat, zda kandidáti splnili všechny náležitosti. Kontrolovat bude mimo jiné podpisy na jednotlivých petičních arších. Jména kandidátů ministerstvo oficiálně oznámí až spolu výsledkem. Úřad to zdůvodňuje ochranou osobních údajů.
Podmínkou pro uznání kandidatury je buď 50 tisíc podpisů od občanů, nebo podpora alespoň 20 poslanců či 10 senátorů. Kandidáty, kteří požadavky nesplnili, ministerstvo z boje o Hrad vyřadí.
Z dvacítky zůstalo i posledně jen devět kandidátů
Zájem zapojit se do lednových prezidentských voleb projevilo v uplynulých měsících více než 20 uchazečů. Někteří z nich už od svého záměru odstoupili. Naposledy tak učinil Ivan Smetana. Zdůvodnil to vývojem prezidentské volby i výsledkem voleb parlamentních.
Z boje o Hrad vypadl také bývalý šéf úřadu vlády Karel Štogl. Získal totiž jen devět podpisů senátorů. Ve sběru podpisů neuspěl ani performer Milan Kohout, který nesehnal požadovaný počet poslaneckých podpisů.
Před pěti lety podalo přihlášky do první přímé prezidentské volby 20 kandidátů. Do boje o Hrad bylo nakonec zaregistrováno devět uchazečů, žádný z nich podle dostupných informací o křeslo hlavy státu s výjimkou prezidenta Miloše Zemana neusiluje.
Svého kandidáta oproti předchozí volbě nepostavila žádná z velkých politických stran. Volby se budou konat 12. a 13. ledna, druhé kolo o 14 dnů později.