Připomínáme si oběti holocaustu
Před 59 lety - 27. ledna 1945 - byl osvobozen nacistický koncentrační tábor Osvětim. Zahynulo v něm jeden a půl milionu lidí, převážně Židů ale i politických vězňů, válečných zajatců a Romů. V některých zemích je 27. leden vzpomínkou na oběti holocaustu.
Během druhé světové války bylo zavražděno 6 milionů Židů, z toho 1,5 milionů dětí. Symbolem genocidy se stal právě osvětimský tábor, kterému se přezdívá Továrna na smrt. Z historie je známa řada genocid. Jak ale říká ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát, holocaust byl výjimečný právě způsobem jakým byli lidé vražděni: "Základ toho je zrůdná nacistická myšlenka, že lze předem určit, kdo na této planetě má žít a kdo žít nemá. Kdo se dokonce nemá narodit."
Právě dnes při výročí koncentračního tábora v Osvětimi bude mít ve Státní opeře v Praze premiéru Terezínské oratorium. Dílo zhudebňuje dochované básně dětí zavlečených za druhé světové války do terezínského ghetta.
Oratorium složil Franz Waxman. Vyslechnou ho bývalí vězni z ghetta a z nacistických koncentračních táborů, ale také žáci a studenti. Na provedení se má podílet kolem 200 dospělých i dětských zpěváků z několika sborů a orchestr Ensemble Sonare.
27. leden by se u nás měl stát významným dnem. Přijetí předlohy minulý týden v senátu zabránilo pouze to, že v návrhu je rozšíření těchto i o Mezinárodní den žen. O normě budou znovu hlasovat poslanci.
Dnes, v britský Den upomínky na holocaust, vydali primasové církví anglikánské a římskokatolické Rowan Williams a Cormack Murphy O´ Connor prohlášení společně s vrchním židovským rabínem Jonathanem Sacksem, v němž odsuzují antisemitismus.
Prohlášení představitelů hlavních křešťanských církví a židovské obce v Británii otiskly londýnské Timesy. Autoři v něm konstatují, že kritika kterékoli vlády včetně vláy Izraele je legitimní součást demokratické debaty, avšak taková kritika by neměla zajít až k upření práva Izraele na existenci a nebo sloužit jako ospravedlnění útoků na Židy po celém světě.
Mezi akcemi upomínkového Dne holocaustu v Londýně je výstava fotografií české umělkyně usedlé v Británii Líby Taylorové nazvaná Neviňátka, věnovaná dětem a ženám hlavně z rozvojových zemí, které trpí v současném světě. Výstava se koná v uměleckém středisku Brady Arts Centre ve východním Londýně.