První odhady výsledků referenda: 83 procent pro EU
Drtivá většina hlasujících podpořila podle předběžných odhadů v první den referenda začlenění země do Evropské unie. Pro vstup bylo 83 procent těch, kteří přišli v pátek hlasovat, proti bylo 17 procent. Odhady zveřejnila Česká televize na základě průzkumu společnosti SCaC, uskutečněného během prvních 7,5 hodiny hlasování. Referendum pokračuje v sobotu od 8 do 14 hodin, jeho konečný výsledek bychom měli znát vpodvečer.
Průzkum také ukazuje, že vstup do Unie má největší podporu u příznivců Unie svobody-DEU a ODS, studentů a lidí s vysokoškolských vzděláním, nejmenší naopak u komunistů a nezaměstnaných. Prakticky není rozdíl mezi tím, jak hlasuje venkov a města.
S dosavadním průběhem historicky prvního plebiscitu u nás je spokojená Státní volební komise. Podle Jiřího Hájka z ministerstva vnitra se komisaři nesetkali se závažnějšími problémy. "Od otevření volebních místností ve 14 hodin jsme nezaznamenali žádné problémy, které by souvisely s průběhem hlasování. Obracejí se na nás někteří občané a členové okrskových volebních komisí s naprosto běžnými organizačními dotazy, které zaznamenáváme i v průběhu parlamentních voleb."
Volební místnosti se po noční přestávce znovu otevřou v osm hodin ráno a hlasování bude pokračovat do 14 hodin. Možnost ovlivnit výsledek plebiscitu budou mít zhruba dvě třetiny voličů, kteří v první den hlasovat nepřišli.
První údaje o volební účasti naznačují, že v některých místech mají lidé o "europlebiscit" větší zájem než o parlamentní volby. Podle prvních informací například na Ostravsku vzali voliči některé volební místnosti doslova útokem. "Lidí chodí hodně, jsme velice spokojení, oproti volbám se to nedá srovnat, protože hlasovat do Evropské unie chodí docela spousta lidí," řekla Českému rozhlasu v pátek odpoledne předsedkyně komise v jednom z volebních okrsků v Jihlavě Iva Křenková.
Silné přívalové deště a bouřka poznamenaly začátek referenda na jihu Čech. I přes nepřízeň počasí už ale v některých volebních místnostech v Českých Budějovicích během prvních čtyř hodin odvolilo přes 15 procent voličů.
Mizivá byla během pátečního odpoledne účast v obcích na Brněnsku. Podle odhadů Krajské kontrolní komise se v několika prvních hodinách dostavilo jen do 10 procent voličů. Hlavní nápor se ale očekával až po návratu řady dojíždějících ze zaměstnání. Naopak v Brně-městě do 18. hodiny odhlasovalo kolem 20 procent obyvatel.
Řada čelných politiků v referendu o vstupu do Evropské unie odvolila krátce po otevření volebních místností. Prezident Václav Klaus, který přišel bez své manželky Livie, ani po vhození hlasovacího lístku do urny neřekl, zda hlasoval pro členství v EU, nebo proti. Uvedl pouze, že "určitě hlasoval správně", a znovu také vyzval občany, aby neváhali a k referendu přišli.
Hlasovali už také premiér Vladimír Špidla, šéf Senátu Petr Pithart, ministr zahraničí Cyril Svoboda, který podpořil vyjednané podmínky našeho vstupu do Unie, nebo exprezident Václav Havel. Krátce po 16. hodině přišel v Ostravě k referendu i předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Se svou vlastní volbou se netajil: "Já jsem hlasoval Ano, je to v souladu s tím, co jsem celá poslední léta říkal nahlas."
Plebiscitu se může účastnit jen český občan, který alespoň v sobotu dovrší 18 let. Musí být také zapsán ve voličském seznamu v místě svého bydliště. Otázka zní: Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?
Na rozdíl od voleb nebyly hlasovací lístky voličům doručeny předem, ale obdrží je až v hlasovacích místnostech. Každý volič musí prokázat svou totožnost občanským průkazem nebo cestovním pasem. Hlasování bude platné, pokud člověk lístek označí křížkem v obdélníčku u slova ANO nebo NE. Jakékoliv jiné označení možné není.
Premiér Vladimír Špidla v předvečer referenda o vstupu země do Evropské unie vyzval občany, aby přišli o své budoucnosti sami rozhodnout. Nevyzýval je však k tomu, aby hlasovali pro členství v Unii. Sám je ale přesvědčen o tom, že evropská integrace je v našem národním zájmu. Premiér také připomněl, že výsledek všelidového hlasování bude závazný, a politici ho nebudou moci změnit.
Aby hlasovali pro vstup do Evropské unie vyzvala krátce před referendem své voliče opoziční ODS. Jen tak může Česko podle místopředsedy občanských demokratů Jana Zahradila jako členská země ovlivnit, aby se unie nestala federálním superstátem. Zahradil včera na protest proti návrhům evropské ústavy předčasně opustil v Bruselu zasedání Konventu.
Podle posledních průzkumů zveřejněných ještě před začátkem referenda by se měly plebiscitu zúčastnit tři pětiny voličů, přičemž pro členství v evropském společenství je kolem 70 procent z nich. Čtvrtina populace účast odmítá, šestnáct procent lidí se dosud nerozhodlo.
V Maďarsku přišlo volit přes 45 procent voličů, z nich pro členství v EU hlasovalo skoro 84 procent. Na Slovensku dorazilo k urnám více než 52 procent lidí, z toho 92 procent řeklo ano. Poláků přišlo k všelidovému hlasování bezmála 59 procent, vstup podpořilo přes 77 procent hlasujících.