První vysoké školy se sloučí, vznikne unikátní výzkumné centrum
V historii českého vysokého školství to bude vůbec poprvé, kdy se sloučí dvě velké veřejné univerzity v jednu. Třináct fakult bude mít nová výzkumná univerzita, která vznikne do tří let z Vysoké školy báňské - Technické univerzity a Ostravské univerzity.
Po nejstarší Univerzitě Karlově se tak ostravská škola stane druhou největší v zemi v počtu fakult. Slučování odstartuje na začátku příštího roku.
Klára Bílá a Petra Benešová zkoumají problematiku historicky prvního slučování vysokých škol
„Naším cílem je, abychom byli něco, co se bude možno nazývat opravdu výzkumnou univerzitou. My předpokládáme, že právě toto integrální spojení umožní, aby opravdu se začaly velmi intenzivně využívat i nové obory medicínsko-biologické, biomedicínské a technické,“ vysvětluje motivaci pro spojování vysokých škol rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.
Obě školy chtějí prodat to nejlepší, co jejich fakulty nabízejí. A při slučování vymyslet i nové fakulty nebo obory. Efektivnější výuku by tak studenti mohli dostat při prolínání témat medicíny a techniky. Vylepšovat výuku a výzkum půjde i v dalších oblastech.
„Není nutné, aby tady byla fakulta čistě strojní a na druhou stranu čistě přírodovědecká, ale klidně může vzniknout fakulta, která bude určitým způsobem integrovat tady tyto procesy do jednoho celku,“ říká rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.
Podle něj tato velká fúze školu posune k lepším výsledkům ve výzkumu, například v nových biomedicínských oborech. Výzkumná univerzita naláká také soukromé investory, kteří chtějí nové výzkumné nápady.
ČTĚTE TAKÉ: Reforma VŠ počítá s financováním dle kvality, slučováním škol a školným
„Je to zcela unikátní příležitost, kterou v podstatě prozatím nikdo nikde nevyzkoušel. To znamená, že se my tímto spojením můžeme stát i daleko atraktivnější pro aplikační sféru a samozřejmě očekáváme, že se budeme zabývat i získáváním nových spolupracovníků a nových vlastně jakoby zákazníků pro odběr těch našich výsledků v oblasti vědy,“ zdůrazňuje Jiří Močkoř.
Pod jedním rektorátem by tak obě školy mohly fungovat už za tři roky a v dalších letech by se začalo pracovat na prolínání oborů.
Postupné slučování škol ale nebude zadarmo. Každý rok přijde na čtyřicet milionů korun. Účet by mohlo zaplatit ministerstvo školství, které teď školy požádaly o první dotaci na příští rok.
„My jsme v současné době připravili projekt, který by měl integraci univerzit financovat, protože to se nedá udělat v podstatě zadarmo. Je k tomu potřeba poměrně hodně drahých právních služeb, musí se vybudovat nový ekonomický systém. To znamená: my samozřejmě víme, že to nebude věc levná,“ popisuje rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ivo Vondrák.
Podpora ministerstva školství
Ministerstvo školství by o přidělené dotaci mělo rozhodnout v polovině listopadu. Už dříve ale řeklo, že slučování vysokých škol ve velké výzkumné instituce podporuje.
„To je správný směr. Máme 72 vysokých škol a univerzit a je potřeba s tím něco dělat," říká šéf resortu školství Josef Dobeš.
Ministr školství Josef Dobeš dále dodává: "Jestli dvě takové velké univerzity jdou do tohoto kroku, tak samozřejmě využijí synergie a vytvářejí si podmínky pro možnou excelenci pro univerzitu, která k té excelenci bude směřovat. A je to správně. Jako ministr to jednoznačně budu podporovat a budu prostředky pro to hledat, protože ve finále se to řešení výrazně ekonomicky vyplatí.“
Vznik pěti excelentních univerzit v Česku, které mají být tahounem na poli vzdělávání a vědy, podpořil i premiér Petr Nečas. Podobně o sloučení usilují také dvě pražské školy - ČVUT a Vysoká škola chemicko - technologická.