„Hlavním spouštěčem sesuvů půdy ve střední Evropě jsou srážky. Takže při povodních můžeme pozorovat i spouštění sesuvů ve svazích na horách,“ popisuje Jan Lenart, přírodovědec z Ostravské univerzity.
Policie zadržela anonymní osobu, která hrozila střelbou na Filozofické fakultě v Ostravě. Podle informací ČTK údajně šlo o bývalého studenta. Škola preventivně uzavřela své objekty v centru města.
Stavba centra stojí necelé dvě miliardy korun a Ostravská univerzita jej financuje z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Spravedlivá transformace.
„Jediná města, která nemají problém s dostupností zubní péče, jsou ta, kde stomatology přímo vychovávají,“ vysvětluje děkan Rastislav Maďar, proč se pro otevření nového oboru rozhodl.
Do prvního ročníku chce fakulta přijmout dvacet uchazečů. Očekává, že dorazí až několik stovek přihlášek. Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám.
„Když chtějí Američané dodat Ukrajině kazetovou munici, tak z Evropy zní ‚to je překročení nějaké linie‘. Ale Rusové stále překračují linie. A my máme bojovat podle nějakých pravidel?“ ptá se Baar.
„Obrací se na mě jak studenti a studentky, tak i zaměstnanci a zaměstnankyně, vychází to tak půl na půl,“ říká ombudsmanka na Filosofické fakultě UK Pavla Špondrová.
„Dále zvažujeme výměnu žárovek za úspornější, vypnutí reklamních svítidel, nebo také koncentrace studentů v rámci zkouškového období do méně budov či místností,“ říká mluvčí Ostravské univerzity.
Zpráva upozorňuje na to, že život ve špatných podmínkách může dětem kromě dalších problémů způsobit taky potíže se vzděláváním. To potvrzují i pedagogové a sociální pracovníci.
„Kobylka se šířila maximální rychlostí 13,8 až 16,2 kilometru ročně, přičemž v Moravské bráně na severu Moravy se její postup zpomalil na 11,1 až 11,7 kilometrů ročně,“ uvedl vědec Oto Kaláb.
Simulační centrum zabere dvě podlaží. „Velkou část pokrývá urgentní příjem, ARO, JIP. Budeme mít i torzo sanitního vozu, takže bude možnost nasimulovat nehodu," popisuje technička Procházková.
„Jediné moje řešení, abych odešel s čistým štítem a necítil se odpovědný za to množství úmrtí, které následovalo, bylo, abych toho už nebyl součástí,“ vzpomíná epidemiolog.
Loni škola s žádostí neuspěla, a nemohla tak přijímat nové studenty. Počátkem letošního roku zaslala Národnímu akreditačnímu úřadu přepracovaný akreditační spis.
„Je až neuvěřitelné, jak dobře jsou zástupci hmyzu z této éry v jantaru zachováni. Je to jako kdyby je včera někdo ulovil a vyrobil mikroskopický preparát,“ uvedla mluvčí univerzity Lucie Fremrová.
Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat. Rozhodla o tom ve čtvrtek nepravomocně rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství.
„Závažné porušování předpisů při přijímacím řízení ke studiu uskutečňovanému na všech fakultách mělo vícečetný, dlouhodobý a systematický charakter," uvedl ve zprávě Národní akreditační úřad.
Správní řízení o omezení akreditace zahájil úřad loni v srpnu kvůli pochybením, která na fakultě zjistila kontrola Národního akreditačního úřadu (NAÚ).
Akademický senát Ostravské univerzity vyhověl návrhu rektora Jana Laty, který odchod děkana z funkce požadoval v souvislosti s pochybeními při přijímání studentů.
Ostravská univerzita musí nyní podle místopředsedy rady Ivana Barančíka počkat na doručení rozhodnutí správního řízení a pak se proti němu bude mít možnost odvolat.
Komise vzhledem k závažnosti zjištěných nedostatků doporučila Radě Národního akreditačního úřadu zkontrolovat přijímací řízení i v dalších studijních programech Ostravské univerzity.
Spermie strážníků, dýchací problémy novorozenců, ale také nemoci běžců. To vše začínají zkoumat ostravští vědci. Startuje jeden z největších výzkumů, který sleduje vliv špatného vzduchu na zdraví.
Přes tři desítky přednostů, primářů a jejich zástupců podepsaly ve čtvrtek petici, v níž poukazují na to, že důvěra v současného ředitele nemocnice je narušena.