Česko je znovu zemí bez ptačí chřipky. Veterináři letos museli vybít 270 000 zvířat
Česko je znovu oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky. Uvedla to Světová organizace pro zdraví zvířat. Poslední případ veterináři odhalili už v květnu, nové případy nemoci tak neevidují více než dva měsíce. Chřipka podle mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera způsobila chovatelům velké ztráty. Teď se ale obchod se státy mimo Evropskou unii může obnovit.
Kvůli ptačí chřipce letos s Českem omezilo obchod 11 států mimo Evropskou unii - třeba Rusko, Tchaj-wan nebo Ukrajina.
Status země bez ptačí chřipky je tak podle Majera důležitý pro obnovu mezinárodního obchodu s drůbeží a jinými produkty. „Věříme, že třetí země na to rychle zareagují a v krátké době s nimi budeme obchodovat jako před výskytem chřipky,“ řekl Radiožurnálu.
Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé chovatelé na prohlášení Česka jako země bez ptačí chřipky dlouho čekaly. Pomůže to prý i při exportu vajec pro líhnutí drůbeže. Podle ní mají chovatelé v Česku velké ekonomické ztráty.
38 ohnisek
Veterináři v Česku letos objevili 38 ohnisek ptačí chřipky. Museli tak vybít skoro 270 000 zvířat.
Dlouhá tvrdí, že nemoc ovlivnila vedle slepic zejména trh s kachnami. „Výpadek byl u u nich velký z toho důvodu, že postihl 12 hospodářství české společnosti Perena. Ta musela utratit několik kachních rodičů. Ti produkovali násadová vejce. Celkově se jich utratilo 100 000,“ přiblížila.
Firma Perena podle veterinářů porušila opatření proti šíření ptačí chřipky, hrozí jí až dvoumilionová pokuta
Číst článek
Málokdo pak podle ní sehnal jednodenní kachňata, která by koupil například v Polsku, protože i tam byl podobný výpadek. Dodala však, že kachní maso ani přes komplikace nezdražilo. „Český trh to nepostihlo, protože se zvýšil dovoz kachen.“
Upozornila však na to, že cenu ještě můžou změnit svatomartinské slavnosti, kdy zákazníci kupují vedle hus právě i kachny.
Zmíněné firmě Perena dala Státní veterinární správa kvůli porušení zásad biologické bezpečnosti pokutu 130 tisíc korun. Zároveň bude mít chovatel zkrácené kompenzace od státu kvůli likvidaci zvířat. Radiožurnál opakovaně žádal vedení společnosti o vyjádření, ale neúspěšně.