V chovu na Karvinsku se objevila vysoce patogenní ptačí chřipka. Zlikvidovat se musí 15 000 krůt

V komerčním chovu krůt v Rychvaldu na Karvinsku se potvrdila vysoce patogenní ptačí chřipka subtypu H5N1. Chovatel nahlásil krajské veterinární správě, že mu uhynulo přibližně 250 z 15 192 krůt. Zbývající drůbež vykazovala příznaky nemoci, po potvrzení nákazy budou ostatní ptáci utraceni. Okolo ohniska veterináři ustaví uzavřená pásma a v nich budou platit mimořádná opatření, řekl v úterý mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Rychvald Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

profimedia-076734519_230502-164925_krp.jpg

V Rychvaldu na Karvinsku potvrdili ptačí chřipku (ilustrační foto) | Foto: Libor Sojka | Zdroj: ČTK

V Česku jde letos o 21. ohnisko ptačí chřipky. „V blízkosti uvedeného chovu se nacházejí další dvě hospodářství s chovem krůt, ve kterých byla přijata předběžná veterinární opatření,“ řekl Vorlíček.

Dosud poslední ohnisko ptačí chřipky se objevilo počátkem dubna v malochovu drůbeže v Židněvsi na Mladoboleslavsku. Chovatel tam nahlásil úhyn dvou ze 13 slepic, zbývající drůbež vykazovala příznaky nákazy a veterináři ji museli utratit.

Riziko další pandemie je téměř 30 procent, tvrdí vědci. Nebezpečí aktuálně představuje ptačí chřipka

Číst článek

V 18 případech byla letos v Česku potvrzena nákaza u volně žijících ptáků, z toho deset případů se týkalo racků. Dvě z těchto míst byla na konci dubna v Moravskoslezském kraji a jedno z nich přímo v Rychvaldu – nákaza byla potvrzena u uhynulých racků nalezených na tamním rybníku Skučák.

Stejným výsledkem skončilo i vyšetření dalších uhynulých racků nalezených na Heřmanickém rybníce na okraji Ostravy v těsné blízkosti Rychvaldu.

Ptačí chřipka je virové onemocnění zvířat, zejména ptáků, ale vyskytla se už i u prasat, psů a koček. Z volně žijících ptáků postihuje nejčastěji labutě a divoké kachny, které jsou přenašeči nemoci již několik staletí a virus pro ně není tak nebezpečný jako pro drůbež.

Ptačí chřipku, která byla známá už v 19. století pod jménem ptačí mor, způsobují chřipkové viry typu A. Zvláště nebezpečný podtyp viru nese označení H5N1. Chřipka H5N1 může být potenciálně přenosná na člověka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme