Na Hodonínsku uhynula stovka racků chechtavých. Nakazili se ptačí chřipkou, potvrdili veterináři

Masivní úhyn stovky racků chechtavých u rybníka Třetí Zbrod u Mutěnic na Hodonínsku způsobila ptačí chřipka. Potvrdilo to vyšetření Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Pro zjištění konkrétního subtypu onemocnění bude nutná další analýza, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Racek chechtavý

Racek chechtavý (ilustrační foto) | Foto: Filip Černý | Zdroj: Český rozhlas

„Zatím bylo potvrzeno, že se jednalo o ptačí chřipku, detailnější vyšetření se dělá v Národní referenční laboratoři v Praze. Výsledky by pravděpodobně mohly být do konce týdne,“ uvedl Vorlíček.

Doplnil, že SVS dostala informaci od kolegů z Francie a Nizozemska, že také v těchto zemích zaznamenali v poslední době hromadné úhyny racků nakažených ptačí chřipkou, což dřív nebylo obvyklé. „Dosud hynuly jiné druhy vodního ptactva, u racků to nebylo obvyklé,“ doplnil mluvčí.

Za masivní úhyn lachtanů v Peru může ptačí chřipka. Podle vědců jde o znepokojující zjištění

Číst článek

Vzhledem k tomu, že šlo o volně žijící ptáky, nebude SVS přijímat v okolí rybníka žádná opatření. „Budeme pouze informovat chovatele v této oblasti, že se u volně žijícího ptactva nákaza objevila, a varovat je, aby zamezili kontaktu chované drůbeže s volně žijícími ptáky,“ řekl Vorlíček.

Ke konkrétním omezením a opatřením by SVS přistoupila až v případě, že by se nákaza objevila v některém z chovů.

Asi stovka racků chechtavých uhynula u mutěnického rybníka v sobotu. Jde o jednu z největších kolonií těchto ptáků v Česku. U soustavy rybníků mezi Mutěnicemi, Dubňany a Hodonínem hnízdí zhruba 3000 párů racků chechtavých.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme