Na polských farmách se objevila ptačí chřipka. Ministr Toman nabádá české chovatele k opatrnosti

Veterináři varují před zvýšeným rizikem přenosu ptačí chřipky z Polska, kde se nyní vyskytla dvě nová ohniska choroby. Chovatelé hlavně musí zabránit tomu, aby volně žijící ptáci kontaminovali drůbež, krmivo nebo napájecí vodu, sdělili ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a zástupci Státní veterinární správy (SVS).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr vzorků u drůbeže, cvičení pro případy nebezpečných nákaz zvířat, Boletice

Opatření proti ptačí chřipce (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

"Situace si žádá zvýšenou opatrnost. Upozorňujeme proto chovatele na nutnost dodržovat pravidla biologické bezpečnosti a především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat nebo zastřešit výběhy a krmení předkládat pod přístřešek," uvedl ministr Toman.

Ústřední ředitel veterinářů Zbyněk Semerád dodal, že je nutné sledovat zdraví chované drůbeže a vše podezřelé, jako jsou úhyny, snížení příjmu potravy nebo pokles snášky, hlásit krajským veterinářům nebo soukromému veterináři.

Ptačí chřipka v Česku

Ptačí chřipka se v Česku objevila po deseti letech v roce 2017 a zasáhla řadu dalších evropských zemí. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98 tisíc ptáků, většinou v komerčních chovech. V republice bylo skoro 40 ohnisek nemoci.

"Důležité je, aby voda a krmivo nebylo kontaminováno trusem volně žijících ptáků a bylo drůbeži podáváno uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky mimo dosah volně žijícího ptactva. Další opatření spočívají v zákazu vstupu nepovolaných osob do hal, dodržování zoohygienických zásad v chovu, jednorázovém naskladňování a vyskladňování turnusů, aktivace dezinfekčních rohoží před vstupy do jednotlivých hal a vjezdů na farmu," připomínají veterináři.

Krůty i kuřata

Komerční chovy mají ze zákona povinnost hlásit pokles příjmu potravy a vody o více než 20 procent, pokles v produkci vajec o více než pět procent po dobu delší než dva dny a zvýšenou úmrtnost vyšší než tři procent týdně.

Polské úřady v minulých dnech oznámily výskyt ptačí chřipky u krůt na třech farmách v Lublinském vojvodství. V pátek uvedly, že nákaza byla zjištěna rovněž na zhruba půl kilometru vzdálené farmě, kde bylo postiženo kolem 13 tisíc perliček.

Výskyt ptačí chřipky byl podle informací veterinární inspekce potvrzen i na farmě ve Velkopolském vojvodství. Agentura PAP uvedla, že v tomto případě zasáhla nákaza kolem 65 tisíc kuřat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme