Radikálních projevů v Česku bude přibývat, očekává bezpečnostní poradce

Útok na prezidenta v Chrastavě ukazuje podle Bezpečnostní informační služby na nesmiřitelnost části české společnosti. Bezpečnostní poradce a bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby Andor Šándor čeká, že radikální projevy budou přibývat, a to kvůli nespokojenosti lidí s vývojem v České republice i kvůli oslabování bezpečnostních sil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andor Šándor zavzpomínal na 18 let, které strávil ve zpravodajské službě

Andor Šándor zavzpomínal na 18 let, které strávil ve zpravodajské službě | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

O útoku v Chrastavě, kde na prezidenta Václava Klause 28. září několikrát vystřelil mladík z airsoftové pistole, a o nesmiřitelnosti části společnosti píše civilní kontrarozvědka v pravidelné zprávě o vývoji na extremistické scéně.

Tatáž zpráva zmiňuje také muže z Ostravy, kterého policie zadržela se zbraněmi a výbušninami a který údajně sympatizoval s norským vrahem Andersem Breivikem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěry ze zprávy BIS okomentoval bezpečnostní poradce Andor Šándor.mp3

I když tyto případy nejsou podle zpravodajců aktivitami extrémistů, šířeji s nimi prý souvisí. Část české společnosti se radikalizuje.

„V tomhle má BIS určitě pravdu a můžeme toho být svědky už poměrně delší dobu. Tato záležitost je tu dříve než ten útok na prezidenta republiky v Chrastavě. Máme tu velké nepokoje v soužití různých menšin, takových oblastí je v naší zemi téměř tři sta a ta možnost, že z nich pronikne nějaké násilí, je velmi vysoká,“ říká ke zprávě Andor Šándor.

Sám za radikalizací lidí v Česku vidí sociální situaci i zklamání z vývoje v zemi.

„Myslím, že řada lidí neunesla některé reformy, neunesla polistopadový vývoj v České republice a řada lidí také nikdy nebyla motivována k tomu, aby pracovala, a to všechno vytvořilo podhoubí k tomu, čeho jsme dneska svědky a bohužel ten útok na pana prezidenta byl takovým vrcholem ledovce, který se stal,“ myslí si Šándor.

Lidé jsou podle něj znepokojeni. „Když normální lidé sledují, že prezident této země, který by měl být nejvýše chráněn, chráněn není, tak jak se mají oni cítit bezpeční,“ podotýká s tím, že v kontextu je třeba vnímat i oslabování bezpečnostních sborů, zejména policie, která má nízký rozpočet.

Jestli se lidé v Česku mají bát více nástupu pravicového či levicového extremismu, si netroufl odhadnout. Přiznává však, že čeká, že extremismus se bude prohlubovat.

„Pro mě je rozhodující, že výsledkem těchto extrémistických jevů mohou být zranění či mrtví lidé. A to je pro mě jako pro občana velmi znepokojující,“ dodává.

Martin Křížek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme