Když mu jeho podřízení oznamovali, co ohledně výbuchů muničních skladů ve Vrběticích zjistili, řekl jim šéf Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka, že „trefili velkou věc“.
Zpráva BIS naznačuje, jak se proměnil způsob práce ruských agentů potom, co je nejen Česko, ale i další země začaly více vyhošťovat. Své spolupracovníky tak víc verbují přes internet.
Vojenští zpravodajci uvedli, že kybernetický aktér spojovaný s jednotkou 29155 má na svědomí škodlivé aktivity s cílem sabotáže, špionáže a poškození reputace, které sahají až do roku 2020.
Změnu by měla přinést novela trestního zákoníku z pera ministerstva spravedlnosti. Po rozšíření trestů v oblasti špionáže dlouhodobě volá uzemská kontrarozvědka.
„Lišíme se tím, že máme přísnou bezpečnostní prověrku a splňujeme stejné standardy mlčenlivosti a utajenosti jako ředitelé českých zpravodajských služeb,“ uvádí Ivana Janů.
Dokumenty, ve kterých bývalý prezident Miloš Zeman požadoval abolici pro své nejbližší spolupracovníky, Hrad opatřil štemplem „tajné“. Server iROZHLAS.cz a Radiožurnál je po odtajnění získaly.
Koudelka loni v září na konferenci ve Sněmovně řekl, že vlivový agent v Česku na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil šíření propagandy související s válkou na Ukrajině.
Podle policie se na podatelně objevila neznámá látka, mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha uvedl, že zásilka byla zachycena mimo hlavní budovu tajné služby na zabezpečeném místě.
Do hodnosti brigádního generála ve výslužbě povýšil Pavel na návrh ministryně obrany Jany Černochové (ODS) bývalého ředitele Vojenského zpravodajství Jiřího Růžka.
Kvůli výbuchům ve Vrběticích nepadlo žádné obvinění. A už ani zřejmě nepadne. Policie nyní kauzu, za kterou měla stát ruská zpravodajská služba, odložila. Připomeňte si klíčové události celé aféry.
Falešná zpráva podle kontrarozvědky není příliš kvalitní. „V dokumentu je použitý znak BIS, ale zároveň razítko francouzské policie, také text vykazuje známky použití překladače.“
Český ministerský předseda je ve Spojených státech na dvoudenní návštěvě, jejímž hlavním bodem bude pondělní setkání s prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě.
„Kde jsou ty důkazy? Každý den čtu ve všech novinách o různých obviněních, ale podstata chybí. To nyní musí následovat. Nechápeme, proč se tak ještě nestalo,“ uvedl člen vedení poslanecké frakce AfD.
Praha / Amsterdam / Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Rozhovor
„Když se zaměříte na politiky, kteří vždycky kladně mluvili o Putinovi, jsou to ti z krajní pravice,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Bas Eickhout z Nizozemska.
Česká Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila před blížícími se červnovými volbami do Evropského parlamentu síť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Viktor Medvedčuk.
Podle tuzemské kontrarozvědky byla v Česku předávána hotovost protisystémovým politikům z Německa, další peníze mířily na provoz proruského zpravodajského webu Voice of Europe.
Server Voice of Europe označila Bezpečnostní informační služba za hrozbu pro Česko. Byl součástí proruské sítě, kterou financoval politik a podnikatel Viktor Medvedčuk napojený na Vladimira Putina.
Koudelka nepřeháněl, když o současné situaci mluvil jako o nejhorší od 2. světové války. Politici by neměli podobná hodnocení odbývat prohlášeními, že se nás hrozby daleko za hranicemi netýkají.
Členové sítě chtěli podle ABW uspořádat v EU proruské iniciativy a mediální kampaně s cílem prosazovat oficiální ruskou zahraniční politiku, včetně oslabení pozice Polska na mezinárodní scéně.
Sankce mají zasáhnout proruskou síť, která se v Česku pokoušela rozvíjet vlivovou operaci. Ta mohla potenciálně mít dopad na bezpečnost ČR a Evropské unie, řekl Petr Fiala.
Šéf Bezpečnostní informační služby Koudelka také uvedl, že by bylo chybou považovat konflikty na Ukrajině či v Gaze za něco, co se Česka týká jen okrajově, případně vůbec.
Do budoucna by se podle ministra vnitra měly propojit policejní, zbrojní a zdravotnické registry. Celospolečensky pak bude nutné zvyknout si na pravidlo „dívej se a mluv“.
V České republice stále převládají dezinformační aktivity Ruska a Číny. Obě země se soustředí na protivládní propagandu a kritiku podpory Ukrajiny. Zesílila ale snaha dezinformačním tlakům čelit.
Podle výroční zprávy BIS bezpečnost v Česku loni nejvíce ohrožovalo Rusko. Kontrarozvědka vůbec poprvé varuje před hrozbami, které přináší automatické vytváření textů nebo obrázků umělou inteligencí.
„Konkrétně šlo o to, že tento vlivový agent na žádost jednoho z nejvyšších orgánů ruské státní moci zajistil, aby se ve veřejném prostoru šířily narativy podporující zájmy Ruska,“ uvedl.