Remek byl u Putina v Kremlu šťastný jako školák na exkurzi. Jinak byl nevýrazný, hodnotí analytik

Vladimír Remek předčasně opouští post českého velvyslance v Rusku, podle informací týdeníku Respekt z osobních důvodů. Jak bývalý kosmonaut bez diplomatických zkušeností zvládl ostře sledovanou misi? „Jeho nejvýraznějším momentem bylo předávání pověřovacích listin v Kremlu. Bylo na něm až příliš vidět, jak je šťastný, že si může podat ruku s Vladimirem Putinem,“ myslí si analytik Vladimír Votápek.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý kosmonaut a český velvyslanec Vladimír Remek (vlevo) s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Bývalý kosmonaut a český velvyslanec Vladimír Remek (vlevo) s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na klíčovém postu působil Remek čtyři roky a v Moskvě měl původně zůstat až do příštího roku. 

Na rozdíl od bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody Votápek za úspěch nepovažuje, že se Remkovi podařilo dojednat návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Moskvě, která je plánována na listopad. Z hlediska české diplomacie to podle Votápka není šťastný krok.

„Nepatřil mezi ty silné diplomaty, kteří dokážou své partnery přesvědčovat o pravdě, kterou tam zastávají, nebo jsou schopni komentovat vnitropolitický vývoj. To sice není prioritní úkol velvyslance, přesto by ale měl být výraznou osobností. A tou pan Remek nebyl,“ dodává bývalý generální konzul v Petrohradu.

Neviditelný velvyslanec

Vladimír Remek se v médiích objevoval jen zřídka, příliš nekomentoval ruskou anexi Krymu, podporu separatistů na východní Ukrajině ani zapojení Ruska do války v Sýrii. Podle Cyrila Svobody je to ale správně a nic takového se od velvyslance ani neočekává.

Schapiro: Ovčáček je vlastně vtipný. Teď už můžu veřejně říct, že s ním nesouhlasím

Číst článek

„Velvyslanec není politik. Zastupuje hlavu státu a jeho úkolem je komunikovat s hlavou státu nebo institucemi přijímací země, podporovat dobré vztahy a hájit zájmy. Je nevkusné – a odhlédněme od Ruska – doma negativně hodnotit zemi, ve které jako velvyslanec působím,“ zdůrazňuje Svoboda s poukazem na bývalého amerického velvyslance v Česku.

Votápek připouští, že velvyslanec není v zemi od toho, aby místním politikům vysvětloval, co dělají špatně. „Měl by se ale scházet s širokou veřejností, diskutovat a získávat informace. Nemám dojem, že by v tomto pan Remek nějak zvlášť uspěl,“ podotýká.

Markéta Bidrmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme