Republikový výbor Unie svobody bude jednat o krizi ve straně
Vytvoření menšinového kabinetu není podle premiéra a předsedy ČSSD Vladimíra Špidly aktuální. I po odchodu už druhého z unionistických poslanců - Mariana Bielesze - má vládní koalice ve sněmovně stále většinu 101 hlasu. Může tedy podle premiéra prosazovat své záměry, a to až do konce funkčního období. Bielesz podle vlastních slov hodlá při hlasování nadále podporovat vládní koalici, vláda ale musí hledat takové kompromisy, aby i Unie svobody mohla naplnit svůj volební program. Vedení strany požádá dnes republikový výbor o vyslovení důvěry.
I po odchodu už druhého z unionistických poslanců Mariana Bielesze má vládní koalice ve sněmovně stále většinu 101 hlasů. Může tedy podle premiéra prosazovat své záměry, a to až do konce funkčního období. Podle premiéra se samozřejmě budou vést o vzniklé situaci jednání, ale nebudou nijak dramatická. Pouze bude v parlamentu usilovat o co největší podporu při prosazování jednotlivých vládních rozhodnutí. "Ty nejzákladnější věci se vždycky prohlasovávají průřezem a když se podíváte do hlasování v parlamentu, tak zjistíte, že to tak bylo i dříve. Pro každé rozhodování v demokratickém systému musíte hledat co nejširší shodu. To není žádná zásadní změna." Špidla také nevěří, že by první střet v koalici měl nastat už v úterý, kdy by měla sněmovna rozhodnout o osudu vládního návrhu zákona o nájemném.
Bielesz také nechce, pokud to bude možné, hlasovat proti vládní koalici. "Vládu budu podporovat a hledat maximálně možné kompromisy, protože není jiná alternativa než ta vláda, která je, respektive každá jiná varianta je horší. Ty kompromisy ale nemohou jít úplně opačným směrem než program, za který jsem kandidoval," řekl Radiožurnálu.
Že bude Bielesz hlasovat pro vládní koalici, v to doufá i místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Sociální demokraté po včerejším zasedání politického grémia zaujali vyčkávací pozici. "Pokud jde o otázku koalice, tak to záleží na tom, zda Unie svobody udrží svůj poslanecký klub, aby byl schopen podporovat tuto vládu," uvedl Škromach.
Vedení unionistů Škromach vzkázal, že by si měla ve svém poslaneckém klubu udělat pořádek. "Pokud by tento stav nebyl udržitelný nebo pokud by poslanci měli jinou představu, pak bude potřeba hledat jiné řešení rychle a razantně," dodal Škromach.
Škromach vidí v oslabení Unie svobody-DEU po odchodu dvou jejích poslanců šanci na vlastní posílení. "Bude věcí naší obratnosti a schopnosti vyjednat podmínky, abychom dokázali možná i lépe uplatňovat program sociální demokracie. Něco špatné může být k něčemu dobré." ČSSD se však podle Škromacha nebrání hledání podpory i v dalších politických zdrojích. "Postup bude samozřejmě koordinován podle toho, jak se bude vyvíjet situace v Unii svobody v dalších dnech."
V Bieleszovu a Vrbíkovu loajalitu věří i poslanci další vládní strany - KDU-ČSL. Předseda lidoveckého klubu Jaromír Talíř ale přiznává, že nezná názor Mariana Bielesze na jednotlivé zákony, které bude sněmovna schvalovat. "Pan Vrbík signalizoval některé zákony, se kterými má problémy, pana Bielesze jsem neslyšel, že by říkal konkrétní výhrady, tak netuším, jak se zachová třeba příští týden při schvalování zákona o nájemném."
Místopředseda největší opoziční strany, občanský demokrat Jan Zahradil potvrdil, že přestože se v posledních dnech koaliční většina otřásá v základech, nebude ODS v současnosti vyvolávat hlasování o vyjádření nedůvěry vládě.
Nejskeptičtější jsou komunisté. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik považuje Bieleszův odchod za další projev slabosti nejslabší vládní strany a očekává problémy, které to přinese vládní koalici. "Tito dva poslanci se již nebudou cítit vázáni koaliční smlouvou a je docela pravděpodobné, že si budou hrát na takové malé Wagnery v rámci koalice," připomněl Kováčik.
"Jak je vidět, problémy nemá jenom sociální demokracie, kde už vnitřní válka pokračuje dlouhou dobu, ale zejména nejmenší koaliční strana. Co to bude znamenat pro fungování koaliční vlády, na to si počkáme. Za ODS mohu říct, že nehodláme dělat ukvapené závěry," uvedl Zahradil.
Unie svobody svolala na dnešek mimořádný republikový výbor. Jak Radiožurnálu potvrdil první místopředseda strany Jan Hadrava, ministři a předsednictvo US-DEU na něm požádají o vyslovení důvěry. "Vzhledem k situaci, která vznikla odchodem dvou poslanců, bude svolán mimořádný republikový výbor na neděli večer. Bude zde diskutována situace a zároveň předsednictvo a ministři požádají o vyslovení důvěry."