Resort zdravotnictví počítá s trvalým zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích
V souvislosti s kritickou situací kolem otrav metylalkoholem vyvolává vyhrocenou diskusi otázka, jestli by měl být zákaz prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích trvalý. Počítá s tím i plán ministerstva zdravotnictví. Na druhé straně zaznívají skeptické hlasy jak z odborných kruhů mezi experty na boj s alkoholismem, tak mezi zákonodárci.
„Počítáme s určitým zpřísněním prodeje alkoholu ve stáncích, eventuelně na tržnicím, ovšem s tím, že nechceme zabránit prodávání alkoholu ve stáncích s občerstvením s pevnou konstrukcí,“ popsal ve večerních Ozvěnách dne náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.
Hosty večerních Ozvěn dne byli náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák a předseda sněmovního zdravotního výboru za ODS Boris Šťastný
Předseda sněmovního zdravotního výboru za ODS Boris Šťastný si ale myslí, že rozlišovat místa prodeje bude obtížné a věci to stejně nepomůže, protože pančovaný alkohol lze dostat i v restauraci nebo supermarketu. Podle něj je tak třeba primárně zlepšit kontrolu alkoholu, aby se nekvalitní na trh vůbec nedostal.
„Ministerstva by se měla pokusit zajistit lepší kolkování, to znamená vyrobit kvalitnější kolky, s kvalitními ochrannými prvky, zajistit jejich opatření třeba EAN kódy a celníky čtečkami,“ vysvětlil.
Ministr Heger vyhlásil úplný zákaz prodeje tvrdého alkoholu
Číst článek
S tím Polák souhlasí, ale podle něj by se mělo i definovat, kde je možné alkohol prodávat a kde ne. Cílem zákona prý v první řadě není zabránit současné situaci, ale omezit černý trh.