Tempel je jako třetí doživotně odsouzený na svobodě. Jeho propuštění se zdrželo i kvůli pracovní době

Věznici v Bělušicích na Mostecku ve středu zhruba v 9.30 opustil Robert Tempel. Za mřížemi zůstával po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu kvůli dřívějšímu trestu. Ve věznicích strávil zhruba 20 let. O jeho propuštění informoval ředitel věznice Ondřej Kroupa. O propuštění rozhodl ve středu okresní soud v Sokolově, uvedla mluvčí soudu Gabriela Siegelová. Tempel je třetí doživotně odsouzený, co vyšel z vězení.

Aktualizováno Sokolov (Aktualizováno: 10:46 20. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Tempel

Robert Tempel | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

„Chci vás seznámit se skutečností, že na základě rozhodnutí okresního soudu v Sokolově jsme právě pana Tempela propustili,“ řekl bez dalších detailů ředitel věznice v Bělušicích Ondřej Kroupa. 

Věznici, před kterou čekal hlouček novinářů, pak Tempel opustil tajně. Jeho advokát Jakub Kříž už dříve řekl, že si Tempel nepřeje s médii po propuštění hovořit.

Ústavní soud se zastal Roberta Tempela, který strávil zhruba 20 let ve vězení. Musí ho pustit na svobodu

Číst článek

Okresní soud v Sokolově předtím vydal příkaz k propuštění Tempela z věznice, kde si odpykával dřívější trest.

„V dnešních ranních hodinách, ihned po začátku pracovní doby, byl soudkyni předložen ústavní nález, ta se s ním seznámila a příkaz k propuštění vydala,“ řekla ve středu mluvčí sokolovského soudu Gabriela Siegelová.

Okresní soud v Sokolově měl dát na základě rozhodnutí Ústavního soudu bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu. Do datové schránky sokolovského okresního soudu ale nález Ústavního soudu do úterních 15.00, kdy na soudě končí pracovní doba, nedorazil.

Podle ředitele věznice Bělušice Ondřeje Kroupy byli pracovníci zařízení připraveni pustit Tempela na svobodu i v noci, věznice však nedostala ze Sokolova signály, že soud pokyn vydá.

Ředitel věznice Kroupa ve středu ráno řekl, že pokyn dorazil zhruba v 7.00, tedy asi 15 hodin od rozhodnutí Ústavního soudu. Tempel se tak dostal na svobodu po více než 17 hodinách od rozhodnutí.

Třetí s doživotím na svobodě

Tempel je třetí doživotně odsouzený, co vyšel z vězení. Prvním byl Jiří Kajínek, který si odpykával doživotí za dvojnásobnou vraždu a jemuž v květnu 2017 udělil milost prezident Miloš Zeman. Kajínek byl propuštěn po 23 letech strávených ve vězení.

Druhým byl František Müller, kterého k doživotí odsoudila německá justice za účast na pokusu o loupežnou vraždu klenotníka v Německu v roce 1995. Mezi českými odsouzenci na doživotí byl výjimkou – on sám nikoho nezabil, klenotník útok s vážnými následky přežil. V srpnu 2018 byl Müller podmínečně propuštěn po odpykání 20 let.

Tempelův případ

Robert Tempel strávil ve vězení již zhruba 20 let. Původně dostal souhrnný trest doživotí za dvojnásobnou vraždu spáchanou v roce 2001 na Sokolovsku a za dvě předchozí loupeže. Vinu za dvojnásobnou vraždu Tempel roky odmítal.

Do případu ale zasáhl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, který loni v létě konstatoval, že Česká republika porušila Tempelova práva a upřela mu právo na spravedlivý proces. Také podle evropského soudu nebyl dokončen v přiměřené lhůtě.

Soud potvrdil osvobození Roberta Tempela. Za dvojnásobnou vraždu z roku 2001 dostal doživotí

Číst článek

Český Ústavní soud následně případ vrátil odvolacímu soudu, který Tempela případu dvojnásobné vraždy osvobodil pro nedostatek důkazů.

Po zproštění obžaloby z dvojnásobné vraždy vězeňská služba přikázala Tempelovi odpykat si zbývajících 457 dní z původního trestu. Podle ústavních soudců si ale starší tresty již odpykal, a další držení ve výkonu trestu tak bylo neústavní.

Vraždy, za něž byl Tempel potrestán, se staly na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle rozsudku předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně prý muže zastřelil.

Zasáhl údajně i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Tempel se hájil tím, že vraždu nespáchal on, ale člověk přezdívaný Biftek, který byl také na místě činu a jenž později v kauze vystupoval jako klíčový svědek. Podle Tempela šlo v kauze o drogy a splacení dluhu. Byl to právě klíčový svědek, kdo dovedl policii na místo, kde byli zakopáni mrtví mladíci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme